خرید و فروش سگ و گربه در سایت دیوار ممنوع شد (طراحی سایت)

به گزارش بوستان گفتگو، تجارت حیوانات خانگی فرصتی در اختیار سودجویان قرار داده است تا با توله کشی، خرید و فروش حیوانات خانگی این تجارت سیاه را رونق دهند. به همین علت، در سال های اخیر خرید و فروش توله های حیواناتی چون سگ، گربه و… بازار زیاد شده است. بخشی از این تجارت هم به وسیله فضای مجازی انجام می گردد و سودجویانی با استفاده از پلتفرم های آنلاین، اقدام به توله کشی یا خرید و فروش توله های خانگی می کردند.

خرید و فروش سگ و گربه در سایت دیوار ممنوع شد (طراحی سایت)

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی سایت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

از آنجایی که پلتفرم دیوار خود را ملزم به رعایت حقوق حیوانات می داند و در سال های اخیر بر روی موضوع محیط زیست با حساسیت های بسیاری تمرکز نموده، به تازگی کوشش نموده است در راستای مخالفت با کالاانگاری حیوانات، راهکارهایی ارائه کند تا از خرید و فروش حیوانات سگ و گربه و حیوانات وحشی در این پلتفرم جلوگیری کند و سودجویان، این سایت را به حیاط خلوت خود تبدیل ننمایند. یکی از جدیدترین اقدامات دیوار در این راستا، ممنوعیت خرید و فروش سگ و گربه به وسیله این پلتفرم است.

ممنوعیت خرید و فروش سگ و گربه در دیوار

سایت دیوار از فروردین امسال به طور رسمی مانع انتشار آگهی های خرید و فروش توله زیر دو سال شده است. بعلاوه از نخستین روزهای تیر ماه امسال خرید و فروش سگ و گربه در این پلتفرم ممنوع شد. این پلتفرم، فیلد قیمت برای آگهی حیوانات خانگی را حذف نموده و تنها اجازه واگذاری آنها را می دهد. دیوار به همین دلیل در صفحات ثبت آگهی سگ و گربه پیامی با این مضمون اضافه نموده است که کاربران با هدف فروش آگهی ثبت ننمایند و فقط در صورت واگذاری، آگهی شان را به ثبت برسانند.

بعلاوه جملاتی برای افزایش انگیزه کاربران برای واگذاری حیوانات در صفحات آگهی سگ و گربه دیده می گردد؛ جملاتی مانند حیوان کالا نیست؛ بهتر است به جای خرید حیوانات خانگی، سرپرستی آنها را به عهده بگیرید/ خرید و فروش حیوانات وحشی، سگ و گربه در دیوار ممنوع است/ آگهی های فروش گونه های ممنوع حیات وحش را به دیوار گزارش کنید. هنگام ثبت آگهی واگذاری، نوشتن توضیحاتی در پایین آگهی ها نیز الزامی شده و بعلاوه محدودیت هایی بر روی آگهی های خدمات جفتگیری سگ و گربه اعمال شده است.

واگذاری توله زیر دو ماه ممنوع

با توجه به قیمت بالای توله سگ های تزئینی یا گربه های نژاددار، گاه بعضی افراد که ممکن است صلاحیت لازم را هم نداشته باشند در مراکز غیرمجاز و در شرایط غیر بهداشتی، اقدام به توله کشی از این حیوانات می نمایند؛ تجارتی سیاه که در غیاب نظارت صحیح، حقوق حیوانات را سلب می نماید. مراکز نگهداری غیر بهداشتی، تغذیه نامناسب مادر و توله کشی های مداوم که جان سگ را به خطر می اندازد و جداسازی سریع توله ها از مادر، افسردگی مادر و در بسیاری از موارد، مرگ توله ها را در پی دارد. به همین دلیل پلتفرم دیوار به منظور جلوگیری از انجام توله کشی و جداکردن توله های کوچک از مادر و فروش آنها، به طور کلی برای سگ و گربه زیر دو ماه اجازه درج هیچگونه آگهی حتی به صورت واگذاری را در این سایت نمی دهد.

حقوق حیوانات در ایران از نگاه کارشناسان

درباره حفاظت از حقوق حیوانات در ایران با یک دامپزشک و بعلاوه یکی از فعالان محیط زیست به گفت وگو نشستیم.

علی مشیری، دامپزشک، با انتقاد از نبود نظارت بر بحث حیوانات خانگی، گفت: به هرحال واقعیت این است که افرادی در جامعه، خواهان نگهداری از حیوانات خانگی هستند و باید این موضوع به رسمیت شناخته گردد. وقتی صورت مسئله پاک گردد و هیچ نظارتی هم وجود نداشته باشد یک تجارت سیاه به صورت زیرزمینی شکل می گیرد و مافیاها پررنگ تر می شوند.

وی اضافه نمود: مافیاهای متعددی در این حوزه وجود دارند که برایشان تنها بحث سودآوری مهم است و بدون توجه به اخلاقیات، دائم به توله کشی می پردازند حتی اگر جان مادر بر اثر زایمان های متعدد و متوالی به خطر بیفتد. در نبود نظارت و نادیده گرفتن حقوق حیوانات، زیر پوست شهر مسائلی شکل می گیرد که بسیار دردناک است. وی با اشاره به لزوم به رسمیت شناختن واقعیتی به نام حیوانات خانگی، خواهان فرهنگ سازی در این زمینه شد و گفت: باید این موضوع را به مردم آموزش داد که توله های 40-50 روزه را نخرند و اصولا به سمت واگذاری بروند تا چرخه بی رحم خرید و فروش متوقف گردد.

حمیدرضا میرزاده، فعال محیط زیست نیز در این خصوص گفت: در زمینه حیوانات خانگی، با چند موضوع مواجهیم. علاقه مردم نسبت به نگهداری حیوانات و توجه به آنها بیشتر شده و صنعتی را در جهان شکل داده است که این صنعت، فارغ از بخش غذا و وسایل مورد احتیاج حیوانات خانگی، موضوعی را هم با عنوان کالا انگاری حیوانات مطرح نموده است. این موضوع که یک موجود زنده به عنوان کالا خرید و فروش می گردد جای بحث دارد. وی ادامه داد: اما از طرف دیگر اتفاق دیگری هم افتاده و بعضی نژادها و گونه ها که از نظر شکل ظاهری، رفتارها و.. بیشتر مورد پسند آدم ها هستند واجد ارزش مالی زیادی شده اند. در نتیجه پدیده توله کشی های غیرقانونی شکل گرفته است و بعضی، آغاز به فراوری این نژادهای خاص نموده اند؛ در حالی که این موضوع، کاملا با رفاه حیوانات در تناقض است. این افراد حیوانات را ماشین تکثیر می بییند و با سوء استفاده، آنها را به فروش می رسانند.

میرزاده یادآور شد: در بسیاری از کشورها غیر از حیواناتی که استفاده خاص از آنها دارند مثل سگ های زنده یاب یا سگ های نگهبان، شاهد ضابطه مند بودن این حوزه هستیم و چیزی به نام خرید و فروش پت وجود ندارد، همین موضوع جلوی تجارتی که به صورت زیرزمینی و غیرقانونی انجام شده و مخالف با شئون رفاه حیوانات است را می گیرد. در کشور ما هم بین گروه های حامی حیوانات، این مساله مورد توجه قرار گرفته که اتفاق خوبی است. در گذشته این خرید و فروش در پلتفرم دیوار نیز اتفاق می افتاد و بعضی هم در این خرید و فروش شرکت می کردند. هرچند این کار غیرقانونی نبود، ولی بسیار خوشحالم که این موضوع جای خود را به واگذاری داده است. با توجه به اینکه دیوار یک پلتفرم بسیار گسترده و تاثیرگذار در جامعه است، به تدریج به جای خرید و فروش، موضوع سرپرستی و واگذاری مطرح شد که اتفاق خیلی خوبی است. مهم است که به حیوانات خانگی به چشم کالاهای زینتی نگاه نگردد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2221

به "خرید و فروش سگ و گربه در سایت دیوار ممنوع شد (طراحی سایت)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید و فروش سگ و گربه در سایت دیوار ممنوع شد (طراحی سایت)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید