خداحافظی با صف معاینه فنی در تهران با طرح نو

به گزارش بوستان گفتگو، مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران گفت: با تغییر نحوه پذیرش دیگر شاهد ازدحام و شلوغی در مراکز معاینه فنی نخواهیم بود.

خداحافظی با صف معاینه فنی در تهران با طرح نو

به گزارش ستاد معاینه فنی خودرو های شهر تهران، شادی مالکی شرح داد: از دو ماه گذشته در راستای تسهیل در ارائه خدمات به شهروندان نسبت به اینترنتی کردن تعدادی از مراکز اقدام شده که این رویکرد توانسته در حل معضل صف موثر واقع شود. در حال حاضر به رغم مراجعه روزانه بالغ بر هفت هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران، کلیه مراکز فاقد صف انتظار هستند و مراجعین در کمتر از نیم ساعت نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام می کنند.

وی در مورد مراکز معاینه فنی اینترنتی شرح داد: در حال حاضر پذیرش در 10 مرکز معاینه فنی شهر تهران مشتمل بر 28 خط معاینه فنی خودرو های سبک صرفا اینترنتی انجام می شود. مراجعه به مراکز بیهقی، نیایش، شهید آبشناسان، سراج، دماوند و شهید چمران و چهار واحد سیار نوبنیاد، گیلان، هنگام (شماره 4) و هنگام (شماره 8) تنها با مشخص وقت قبلی به وسیله نوبت گیری اینترنتی در سامانه تهران من امکان پذیر است. البته تاکید می شود بجز ده مرکز صدر الاشاره مراجعه بصورت حضوری و یا نوبت گیری اینترنتی به سایر مراکزامکان پذیر است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی با اشاره به تمایل شهروندان تهرانی به استفاده از خدمات مراکز معاینه فنی مرکز توضیح داد: آزمون ها و کنترل های اجرا شده در مراکز معاینه فنی شهر تهران منطبق بر آیین نامه، دستورالعمل و استاندارد های ابلاغی دولت انجام می شود و به صورت مستمر صحت عملکرد مراکز معاینه فنی و و انطباق سنجی رویه های آن مراکز با دستورالعمل ها به وسیله کارگروه استانی وزارت کشور، ستاد معاینه فنی خودرو های تهران و سایر دستگاه های نظارتی دارای تکلیف در این ارتباط پایش و کنترل می شود. در ضمن براساس مصوبات دولت ستاد معاینه فنی خودرو های تهران متشکل از پلیس راهور، سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران اداره می شود.

مالکی ضمن برشمردن معاینه فنی برتر به عنوان یکی از دلایل استفاده شهروندان از خدمات معاینه فنی شهر تهران گفت: در راستای پایش بیشتر آلایندگی خودرو ها و و کاهش آلودگی هوا بنا بر مجوز سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران معاینه فنی برتر در یازده مرکز منتخب بیهقی، سراج، شهید آبشناسان، دماوند، الغدیر، شقایق، نیایش، شهید چمران، خاوران، فدائیان اسلام و شهدای زمان آباد اجرا شده و خودرو ها می توانند بصورت اختیاری در صورت احراز شرایط لازم نسبت به اخذ معاینه فنی برتر و استفاده از تخفیف 30 درصدی عوارض تردد در طرح کاهش و ترافیک اقدام کنند. لازم به شرح است تفاوت معاینه فی برتر و عادی تنها در فرآیند آزمون آلایندگی خودرو بوده و از لحاظ هزینه پرداختی یکسان است. در ضمن این مراکز منتخب به استناد ضوابط قانونی و ممیزی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به علت احراز شرایط لازم نظیر صحت و سلامت عملکرد مرکز در بخش نیروی انسانی و تجهیزات دارای گواهی صلاحیت صدور معاینه فنی برتر می باشند.

وی در شرح تعداد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه فعالیت آن ها اضافه کرد: شهر تهران از بضاعت 56 خط معاینه فنی خودرو های سبک و 11 خط معاینه فنی موتورسیکلت در 17 مرکز ثابت و 7 واحدسیار با پراکندگی مناسب درسطح شهر برخوردار بوده و ظرفیت پذیرش سالانه بیش 3 میلیون دستگاه خودرو را دارد. شهر تهران بیشترین تعداد خطوط معاینه فنی در شهر های کشور را داشته و از منظرسابقه نیز با توجه به راه اندازی اولین مرکز معاینه فنی خودرو کشور به وسیله شهرداری تهران در سال 1379، پیشتاز است. در حال حاضر مرکز بیهقی به صورت شبانه روزی، مرکز شهید آبشناسان در دوشیفت کاری از 7 صبح الی 18 و 18 الی 4 صبح و سایر مراکز از ساعت 7 الی 18 فعال هستند. در ضمن از شهروندان درخواست می شود با توجه به فعالیت تعدادی از مراکز در روز های تعطیل حتما جهت اطمینان از آخرین شرایط کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودرو های تهران به آدرس http://inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

مالکی در خاتمه تاکید نمود: بدون تردید شهر تهران با توجه به بحران آلودگی هوا و اهمیت ایمنی تردد نیازمند سطح پایش ویژه تری برای خودرو ها در مقایسه با شهر های دیگر بوده و خوشبختانه با توجه ویژه مدیریت شهری در این ارتباط، این کنترل و دقت در حال اجرا است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 فروردین 1402 بروزرسانی: 18 فروردین 1402 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2329

به "خداحافظی با صف معاینه فنی در تهران با طرح نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی با صف معاینه فنی در تهران با طرح نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید