خبرنگاران مبارزه با آفت ملخ صحرایی در حدود 13 هکتار از اراضی کشور

به گزارش بوستان گفتگو، تهران - خبرنگاران - مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از آبان سال گذشته تا به امروز در مجموع در بیش از 12 هزار و 800 هکتار عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی صورت گرفته است.

خبرنگاران مبارزه با آفت ملخ صحرایی در حدود 13 هکتار از اراضی کشور

سعید تعیین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار مالی خبرنگاران اضافه نمود: در آبان ماه سال 99 در هرمزگان و بوشهر بخشی اندکی مبارزه انجام شد، اما سطح بیشتر مبارزه مربوط به پنجم فروردین ماه به بعد است که در مجموع به 12 هزار و 800 هکتار می رسد.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: اکنون بخش عمده مبارزه مربوط به استان های خوزستان، بوشهر و ایلام مربوط می گردد که اکنون با پوره های این نوع ملخ در حال مبارزه هستیم.

وی با بیان اینکه دوسوم سطح مبارزه مربوط به استان خوزستان است توضیح داد: از این میزان هشت هزار و 500 هکتار مبارزه در خوزستان، سه هزارو 700 هکتار در بوشهر و 450 هکتار در ایلام صورت گرفته است که احتمال هجوم مجدد به این استان ها وجود دارد.

تعیین گفت: راستا هجوم ملخ صحرایی از عربستان به ایران تغییر نموده است زیرا پیش از این ملخ صحرایی از یمن، عمان و رب الخالی عربستان وارد ایران می شد؛ اکنون از شمال غرب عربستان از محلی به نام تبوک، ریاض و جده وارد ایران می گردد که استان های خوزستان، بوشهر و ایلام را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی درباره میزان اعتبارات اضافه نمود: برای ملخ صحرایی اعتباری از سوی ستاد بحران تصویب و دولت تایید کرد و سازمان مدیریت در اسفندماه پرداخت کرد که این مبلغ بین استان های درگیر ملخ صحرایی تقسیم شد.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه نمود: سال جاری به دلیل تاخیر و کاهش هجوم ملخ صحرایی به ایران هیچ یک از استان ها دچار مشکل تامین اعتبار نیستند درخواستی برای ستاد بحران داریم که احتمالا در یک تا دو هفته آینده تخصیص می یابد که بین استان ها تقسیم می گردد.

تعیین گفت: اعتبارت به حد کفایت بوده و اکنون نیز اعتبارات لازم به این بخش برای مبارزه با ملخ صحرایی تخصیص می یابد و مسئله ای در این خصوص نداریم.

به گزارش خبرنگاران، در آبان و آذرماه سال 99 شاهد دو مرحله حمله ملخ صحرایی به ایران بودیم، که در پی هجوم قبلی دستجات ملخ صحرایی از کویت، هند و پاکستان سرازیر شدند که عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح 219 هکتار استان های هرمزگان و بوشهر انجام شد.

پیش از این نیز پیش بینی شده بود که به دلیل تغییر دما موج بعدی هجوم سوم ملخ های صحرایی به ایران از نیمه دوم اسفندماه سال 99 باشد زیرا سال گذشته عربستان به لحاظ شرایط دما، خنک تر از معمول بوده و از این رو دوره زندگی، مراحل رشد و حرکت ملخ های صحرایی به تاخیر افتاده است.

120 دستگاه سمپاش ULV در جنوب کشور داریم که در روز بین 200 تا 300 هکتار عملیات سمپاشی انجام می دهند.

طبق آمار سال 98 هجوم ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان های جنوبی کشور ثبت شد و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه نهاده شد.

در 30 بهمن سال 97 مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 750 هزار هکتار از 9 استان شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد.

ملخ های صحرایی در راستا حرکت خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه مورد هجوم می شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1718

به "خبرنگاران مبارزه با آفت ملخ صحرایی در حدود 13 هکتار از اراضی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مبارزه با آفت ملخ صحرایی در حدود 13 هکتار از اراضی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید