حمایت معاونت علمی از سامانه های پیش تصفیه آب و پساب

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با توسعه و تجاری سازی راهکارهای مبتنی بر فناوری نانو نیازهای فناورانه حوزه طراحی و ساخت سامانه های پیش تصفیه آب و پساب تأمین می شود.

حمایت معاونت علمی از سامانه های پیش تصفیه آب و پساب

ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری شتابدهنده تخصصی طراحی و ساخت سامانه های پیش تصفیه آب و پساب فراخوان چالش جذب طرح های فناورانه در حوزه طراحی و ساخت سامانه های پیش تصفیه آب و پساب را اعلام کردند.

با توجه به رشد چشمگیر تقاضای آب و کمبود منابع آبی در بسکمک از نقاط جهان، امروزه تصفیه پساب ها، فاضلاب ها و آب های خاکستری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند. اما آب ورودی به هریک از این سامانه ها و فرآیندهای تصفیه نظیر اسمزمعکوس، نانوفیلتراسیون یا الترافیلتراسیون بسته به نوع آب یا پساب ورودی و طراحی سیستم های تصفیه در نظر گرفته شده باید قبل از تماس با سیستم تصفیه به کمک روش های مکانیکی یا شیمیایی آماده سازی شوند تا اختلالی در عملکرد فرآیندهای بعدی ایجاد نشود.

این عملیات که در اصطلاح پیش تصفیه نامیده می شود، شامل روش های مکانیکی، شیمیایی و یا ترکیبی از هردو است که بسته به نوع کاربرد نهایی انتخاب می شوند و البته هریک دارای معایب و چالش هایی نظیر عدم کارایی مطلوب در جداسازی، تولید آلاینده های جانبی، انرژی مصرفی زیاد و به ویژه هزینه بالا نیز هستند.

در راستای رفع این چالش ها و ارائه راهکارهایی عملیاتی پژوهش های علمی و صنعتی بسکمک در جریان است که استفاده از فناوری نانو موضوع تمرکز بخش زیادی از این پژوهش هاست. به گونه ای که بازار محصولات نانوساختار مورد استفاده در تصفیه آب در سال 2010 حدود 4.1 میلیارد دلار بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 17 مرداد 1398 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 256

به "حمایت معاونت علمی از سامانه های پیش تصفیه آب و پساب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت معاونت علمی از سامانه های پیش تصفیه آب و پساب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید