تلسکوپ فضایی جیمز وب دوباره دچار نقص نرم افزاری شد

به گزارش بوستان گفتگو، دیجیاتو نوشت: البته جیمز وب بدون مشکل به کار خود ادامه خواهد داد و فقط دو ابزار آن برای عملیات های علمی فعلاً در دسترس نخواهند بود.

تلسکوپ فضایی جیمز وب دوباره دچار نقص نرم افزاری شد

به گفته ناسا، تصویرگر مادون قرمز نزدیک (Near Infrared Imager) و طیف نگار بدون شکاف (Slitless Spectrograph) تلسکوپ فضایی جیمز وب درحال حاضر به علت یک نقص نرم افزاری که اوایل ماه جاری رخ داد، برای عملیات های علمی در دسترس نیستند.

در بیانیه ای، آژانس فضایی اعلام نموده که این مشکل از 15 ژانویه (25 دی) شروع شده است؛ زمانی که یک تأخیر در ارتباطات باعث شد تا نرم افزار پرواز این دو بخش جیمز وب (که به آن ها NIRISS گفته می گردد) از کار بیفتد. نرم افزار پرواز یکی از مهم ترین جنبه های ابزارهایی است که در فضا کار می نمایند؛ زیرا مجموعه کاملی از عملیات ها مانند جهت گیری، ارتباطات و جمع آوری داده ها را براساس یک فضاپیمای تعیین مدیریت می نماید.

تأثیر مشکل نرم افزاری روی برنامه های جیمز وب

مشکل نرم افزار پرواز NIRISS باعث نمی گردد تا جیمز وب موقعیت یا برنامه های خود را تغییر دهد. درواقع ناسا شرح می دهد: هیچ خطری سخت افزار را تهدید نمی نماید و رصدخانه و سایر ابزارها همگی در سلامت کامل هستند.

ناسا در بیانیه خود اعلام نموده است که فقط مشاهدات علمی تحت تأثیر این مشکل قرار خواهند گرفت و باید دید در آینده چه برنامه ای برای رفع کردن آن اعلام خواهد شد.

جیمز وب سفر خود به منطقه L2 را یک سال پیش در این هفته به سرانجام رساند؛ منطقه ای از فضا که رصدخانه برای تصویربرداری از کیهان به آن رفته است. از آن موقع تا به امروز، وب تصاویر بسیار دقیق و شگفت انگیزی از کیهان به نمایش گذاشته است که از جمله آن ها می توان به تصویری خیره نماینده از حلقه اینشتین در فاصله 12 میلیارد سال نوری و ستون های آفرینش اشاره نمود.

بااین حال، ماجراجویی این تلسکوپ فضایی 10 میلیارد دلاری چندان بی خطر نبوده است. در آبان ماه، یک ریزشهاب سنگ بسیار کوچک به یکی از آینه های وب برخورد کرد که باعث آسیب آن شد. البته تیم جیمز وب در آن موقع اطلاع رسانی کرد که عملکرد اپتیکی تلسکوپ هیچ مسئله ای پیدا ننموده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2304

به "تلسکوپ فضایی جیمز وب دوباره دچار نقص نرم افزاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ فضایی جیمز وب دوباره دچار نقص نرم افزاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید