بهبودیافتگان کرونا علائمی از آسیب طولانی مدت اعضای بدن دارند

به گزارش بوستان گفتگو، محققان انگلیسی بر اساس شواهد بالینی بیماران معتقدند که آسیب طولانی مدت وارده به اعضای بدن در بیماران کرونایی بستری در بیمارستان پس از بهبودی و مرخص شدن از بیمارستان شایع است.

بهبودیافتگان کرونا علائمی از آسیب طولانی مدت اعضای بدن دارند

به گزارش خبرنگاران، یک کارشناسان آمریکایی که این گزارش را خواند، گفت که او در عمل نیز همین را مشاهده کرده است.

دکتر مانگالا ناراسیم هان که سرویس مراقبت های ویژه را در مرکز بهداشتی نورث ول در نیو هاید پارک در نیویورک بر عهده دارد، گفت: این مطالعه ثابت می کند که صدمه وارد شده فقط به ریه ها نیست بلکه می تواند بر قلب، مغز و کلیه ها نیز تأثیر بگذارد.

وی افزود: باید به بهبودیافتگان کرونایی که از بیمارستان مرخص می شوند، گفته شود که مراقب بروز دیگر ناهنجاری های احتمالی که ممکن است رخ دهند نیز باشند.

محققان انگلیسی متذکر شدند که به نظر می رسد کووید 19 همراه با ایجاد مسائل جدی در تنفس، سایر اندام ها از جمله قلب، کلیه ها و کبد را نیز تحت تأثیر قرار دهد. با این حال الگوی کلی آسیب دیدگی اعضای بدن در طولانی مدت در بیماران کووید 19 هنوز تعیین نیست؛ بنابراین محققان به سرپرستی آمیتاوا بانرجی از کالج دانشگاه لندن تصمیم گرفتند در این زمینه تحقیق کنند.

محققان آسیب وارده به اعضای بدن را در بیش از 47 هزار و 700 بیمار مبتلا به کووید 19، با میانگین سنی 65 سال که در انگلیس در بیمارستان بستری و قبل از سپتامبر سال گذشته از بیمارستان مرخص شده بودند، ارزیابی کردند. آنها یافته های بالینی حاصل از این مطالعه را با یافته های یک گروه مطابقت داده شده از مردم عادی، مقایسه کردند.

محققان میزان بستری شدن مجدد در بیمارستان را در میان بیماران مبتلا به ویروس کرونا و گروه کنترل و همچنین مرگ ناشی از هر علتی را ردیابی کردند. آنها همچنین هرگونه تشخیص جدید بیماری های تنفسی، قلبی عروقی، متابولیک، کلیه و کبد را در هر دو گروه تا پایان سپتامبر 2020 پیگیری کردند.

محققان طی یک پیگیری متوسط 140 روزه متوجه شدند که تقریبا یک سوم از بیماران مبتلا به کووید 19 دوباره در بیمارستان بستری شدند و از هر 10 نفر بیش از یک نفر از بهبودیافتگان کرونا پس از ترخیص از بیمارستان فوت کردند.

محققان همچنین متوجه شدند که میزان تشخیص موارد جدید بیماری های تنفسی در بیماران مبتلا به کووید 19، بیماری های قلبی عروقی و دیابت به ترتیب 27 ، 3 و 1.5 برابر بیشتر از موارد مشاهده شده در گروه کنترل است.

این مطالعه همچنین نشان داد که تفاوت در میزان آسیب وارده به اندام های بدن میان بیماران مبتلا به کووید 19 و گروه کنترل در افراد زیر 70 سال در مقایسه با افراد 70 سال و مسن تر بیشتر بود.

بر اساس گزارشی که روز چهارشنبه در نشریه BMJ منتشر شد، مردان و زنان از نظر میزان آسیب بلندمدت وارده به اعضای بدن پس از ابتلا به کووید-19 تقریبا مشابه بودند.

محققان در یک بیانیه اعلام کردند که تمام یافته های این مطالعه نشان می دهد بیمارستان ها و سیستم های مراقبت های بهداشتی ممکن است با حجم قابل توجه و طولانی مدتی از بیماری های مرتبط با کووید 19 روبرو شوند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1667

به "بهبودیافتگان کرونا علائمی از آسیب طولانی مدت اعضای بدن دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبودیافتگان کرونا علائمی از آسیب طولانی مدت اعضای بدن دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید