احتمال عبور مصرف برق از مرز 62 هزار مگاوات در روزهای آینده

به گزارش بوستان گفتگو، معاون هماهنگی توزیع شرکت فراوری، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: بر اساس پیش بینی ها در هفته جاری و هفته آینده، میانگین دمای هوا یک تا 1.5 درجه گرمتر خواهد شد که همین موضوع احتمال افزایش شدید مصرف برق را در پی خواهد داشت.

احتمال عبور مصرف برق از مرز 62 هزار مگاوات در روزهای آینده

به گزارش خبرنگاران از پایگاه خبری شرکت فراوری، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) غلامعلی رخشانی مهر اضافه نمود: هفته گذشته میانگین دمای کشور در حدود 36 درجه بود این در حالی است که براساس نقشه های هواشناسی، دمای هوا بین1 تا 1.5 درجه افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: با رسیدن میانگین دمای هوا به 38 درجه در کشور، احتمال آنکه رکورد احتیاج مصرف برق به 62 هزار مگاوات افزایش یابد وجود دارد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر و دبیر ستاد راهبری اوج بار صنعت برق با بیان این که هفته گذشته با رسیدن احتیاج مصرف به بیش از 60 هزار مگاوات، شاهد شکاف 6 هزار مگاواتی در تراز بین فراوری و مصرف بودیم، اظهار داشت: این هفته با توجه به شرایط موجود، احتمال تشدید این شکاف بیشتر شده است.

رخشانی مهر تنها راه حل جلوگیری از بروز قطعی برق در این شرایط را تنظیم و مدیریت درست مصرف برشمرد.

وی اضافه نمود: در کشور حدود 24 هزار مگاوات از برق فراوریی کشور به وسایل سرمایشی اختصاص دارد این درحالی است که پیک برق در بازه ساعت های 12 تا 18 رخ می دهد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر اظهار داشت: اگر فرض کنیم که این اوج بار برای سه ماه رخ دهد در حدود 450 ساعت در سال اوج مصرف داریم که برای پاسخگویی به این احتیاج مصرف باید 7 تا 8 هزار مگاوات نیروگاه احداث گردد.

رخشانی مهر گفت: در همه دنیا، مصارف در این ساعت ها را مدیریت می نمایند، در ایران هم همچون سایر نقاط دنیا، مصارف به ساعت هایی غیر از ساعت پیک منتقل می گردد.

وی در عین حال با تقدیر از مشترکان صنعتی و کشاورزی به علت همکاری در طرح های مدیریت بار گفت: صنایع و کشاورزان با همکاری در طرح های مدیریت بار، از پاداش های صنعت برق و تخفیف های در نظر گرفته شده، بهره مند می شوند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به این که در اوایل خرداد ماه شاهد رشد بیش از 30درصدی مصرف برق بودیم، اظهار داشت: بخش کشاورزی به علت کمبود بارش ها این دو گروه از ابتدای سال جاری رشد مصرف زیادی را تجربه نموده اند که در بخش کشاورزی به علت کمبود بارش ها شاهد افزایش پمپاژ آب و درنتیجه بالا رفتن 18 درصدی مصرف برق بودیم و پس از آن هم بخش صنعت بود که در رده دوم مصرف قرار داشت.

رخشانی مهر در مورد انتشار جداول خاموشی ها هم گفت: این جداول احتمالی است، اما در صورت تداوم همکاری مشترکان، خاموشی ها اعمال نخواهد شد.

وی ادامه داد: در صورتی که همه هموطنان کولرهای گازی خود را روی عدد 25 درجه تنظیم و از دور کند کولرهای آبی استفاده نمایند و استفاده از وسایل پرمصرف برقی را هم به ساعت خنک روز یا پایانی شب موکول نمایند، می توان به طور قطع اطمینان داد که شاهد قطعی برق نخواهیم بود.

معاون همانگی توزیع توانیر درباره مقدار ذخایر آب پشت سدهای کشور هم گفت: ذخیره آب پشت سدها حداقل 50 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این به معنای نصف شدن توان فراوری انرژی نیروگاه های برق آبی است.

رخشانی مهر اظهار داشت: ذخایر آب سدها را باید برای کشت پاییزه، احتمال تداوم خشکسالی و مصرف آب شرب تا حد امکان حفظ کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1803

به "احتمال عبور مصرف برق از مرز 62 هزار مگاوات در روزهای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال عبور مصرف برق از مرز 62 هزار مگاوات در روزهای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید