آبشار آسیاب خرابه جلفا ، آبشار خزه ای زیبا

به گزارش بوستان گفتگو، برای رسیدن به این مکان بسیار دل انگیز باید از جادهٔ مرند - جلفا به هادی شهر (علمدار - گرگر) رفت و با عبور از یک جاده خاکی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و گذشتن از یک جادهٔ فرعی، به دره ای باصفا رسید که محل آسیاب خرابه است.

آبشار آسیاب خرابه جلفا ، آبشار خزه ای زیبا

در آسیاب خرابه آبشارهای کوچک و عظیم بسیاری پدید آمده است که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می شوند. آب این آبشارها از چشمه های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می گیرند، تأمین می شود. آبشار آسیاب خرابه یکی از زیباترین مناطق دیدنی جلفا است و این آبشار به علت وجود ویرانه های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است.

از تبریز تا جادهٔ فرعی جلفا به علمدار 106 کیلومتر است. از علمدار تا آسیاب خرابه 27 کیلومتر راه خاکی است. در سمت راست ته دره آبشارهای فراوانی به وجود آمده است. تمام سطح دیواره ها پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است. صدها آبشار کوچک و عظیم و صدای یکنواخت ریزش آب، چشم انداز بدیع و هوای خنک، از جاذبه های دلپذیر آن است. ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود 10 متر و مساحت محوطه آن 200 مترمربع است.

آب این چشمه زیبا و زلال از کوه کیامکی، یکی از کوه های بلند منطقه دیزمار غربی ارسباران وشهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می گیرد، در مظهر چشمه درختان انجیر بسیار روییده است و آب پس از آبشار زیبا که شاید در ایران کم نظیر باشد به صورت یک رشته جویبار به هم پیوسته به سمت درّه جریان می یابد . تمام سطوح دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر دل انگیزی را پدید آورده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1757

به "آبشار آسیاب خرابه جلفا ، آبشار خزه ای زیبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار آسیاب خرابه جلفا ، آبشار خزه ای زیبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید