یک قاشق از خاک آمازون، سرشار از گونه های زیستی

به گزارش بوستان گفتگو، معلوم شده که بخش هایی از علفزار های باز طبیعی غنی ترین زیستگاه قارچ ها هستند، جایی که به خاک ضعیف تر یاری می نمایند مغذی های بیشتری جذب کند.

یک قاشق از خاک آمازون، سرشار از گونه های زیستی

قارچ روییده در کف جنگل

هر یک قاشق چایخوری از خاک آمازون گاه حاوی 1800 شکل میکروسکپی از حیات است که 400 تای آن ها را اشکال قارچی تشکیل می دهند. دانشمندان می گویند این روی حیات که عمدتا زیر خاک پنهان شده و غیرقابل رویت است خواص حیرت انگیزی دارد که ما تازه آغاز به کشف آن نموده ایم.

اکثریت عظیم 3.8 میلیون قارچی که بنابه تخمین ها در دنیا وجود دارد هنوز رسما دسته بندی نشده اند. با این حال فراوانی قارچ ها در خاک جنگل های بارانی آمازون برزیل به طرز غافلگیرنماینده ای زیاد است.

تیمی از محققان تحت سرپرستی پروفسور الکساندر آنتونلی مدیر علوم در باغ های گیاهشناسی کیو در لندن، می گوید که برای یاری به حفاظت از این جنگل ها، که با سرعتی بیش از پیش در حال نابودی هستند، درک نقش قارچ ها (Fungus) لازم است.

او گفت: یک قاشق چایخوری از این خاک بردارید و خواهید دید که حاوی صد ها یا هزاران گونه است. قارچ ها جبهه بعدی علم تنوع زیستی هستند.

آمازون در بردارنده شمار نامعلومی گونه های زیستی است

قارچ ها اغلب در فهرست موجودی های تنوع زیستی نادیده گرفته می شوند، چون بیشتر در زیر زمین پنهانند و به چشم نمی آیند. کمتر از 100 نوع قارچ برای فهرست قرمز آی یو سی ان ارزیابی شده که در قیاس با بیش از 25 هزار گیاه و 68 هزار جانور است.

به خصوص درک روشنی از قارچ موجود در خاک کشور های استوایی وجود ندارد. برای درک خاک آمازون در برزیل، محققان نمونه هایی از خاک و برگ ریخته از چهار منطقه را جمع آوری کردند.

تحلیل ژنتیکی این نمونه ها صد ها نوع مختلف قارچ از جمله گلسنگ که روی ریشه درختان زندگی می نماید و عوامل بیماری زای قارچی که بیشترشان ناشناخته یا به شدت نادر هستند را آشکار کرد. بیشتر این گونه ها هنوز نامگذاری نشده اند و درباره آن ها تحقیق نشده.

معلوم شده که بخش هایی از علفزار های باز طبیعی غنی ترین زیستگاه قارچ ها هستند، جایی که به خاک ضعیف تر یاری می نمایند مغذی های بیشتری جذب کند.

قارچ ها اغلب زیر خاک رشد می نمایند، اما گاهی روی سطح می آیند

دکتر کامیلا ریتر از دانشگاه دویسبرگ-اسن آلمان می گوید که درک تنوع خاک در حفاظت از متنوع ترین جنگل در دنیای که درحال تغییر است نقش حیاتی دارد. او می گوید: برای این کار ما باید تنوع زیستی زیر خاک را در دستور کار اقدامات آینده حفاظتی قرار دهیم.

قارچ ها در بازیافت مغذی ها و تنظیم دی اکسید کربن خاک نقشی حیاتی دارند و به علاوه منبعی غذایی و دارویی هستند. با این حال بعضی از گونه ها جنبه ای تیره تر دارند و می توانند درختان، محصولات کشاورزی و سایر گیاهان و حیواناتی مثل دوزیست ها را نابود نمایند.

این تحقیقات تازه توسط تیم هایی در بریتانیا، برزیل، آلمان، سوئد و استونی انجام شد که نتایج آن در نشریه اکولوژی و تکامل چاپ شده.

منبع: فرادید
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1183

به "یک قاشق از خاک آمازون، سرشار از گونه های زیستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک قاشق از خاک آمازون، سرشار از گونه های زیستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید