کارهای تازه خلعتبری را می خوانم، همکاری دوباره با حسین علیزاده

به گزارش بوستان گفتگو، پوریا اخواص خواننده موسیقی ایرانی در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به برگزاری کنسرت هزار و یک شب به آهنگسازی فردین خلعتبری شرح داد: من طی سال های 89 تا 90 افتخار این را داشتم که با ارکستر ملی سه کار از آثار فردین خلعتبری را بخوانم که قبلا همکار پیشکسوت و عزیزم علیرضا قربانی آن اجرا نموده بود. آن کارها به دلیل فضای خاصی که داشت اجرای خیلی خوب و موفقی بود. این اولین تجربه ام به عنوان خواننده با ارکستر ملی بود و برایم فرصت مغتنمی هم به شمار آمد. البته این تجربه به توصیه استاد حسین علیزاده که آن زمان در کادر و شورای فنی ارکستر بود، انجام گرفت تا من در همان ایام با فردین خلعتبری و ارکستر ملی ایران این همکاری را داشته باشم.

کارهای تازه خلعتبری را می خوانم، همکاری دوباره با حسین علیزاده

خواندن یک داستان با خوانندگی

وی ادامه داد: تجربه همکاری مشترک با فردین خلعتبری بعد از همکاری با او در ارکستر تا به امروز دیگر اتفاق نیفتاد. تا اینکه روزی بهنام ابوالقاسم با من تماس گرفت و گفت در ارکستری به نام رسا قرار است آثاری از فردین خلعتبری اجرا کنیم و من هم با کمال میل پذیرفتم. برخی از آثار را قرار شد با هم روی صحنه ببریم. من این آثار را بسیار دوست دارم زیرا ملودی های فردین خلعتبری چه باکلام و چه بی کلام، حس و حالی برای من دارد که مثل شنیدن یا خواندن یک داستان است. به اعتقاد من اغلب آثار فردین خلعتبری حال و هوایی شبیه به یک داستان و نمایش دارد و ذهن خلاق و پردازش آهنگی که او دارد، به گونه ای است که خیلی به درون من نزدیک است. به همین دلیل سعی ام را می کنم که با تمام احساس و توانی که دارم این آثار را اجرا کنم.

اخواص درباره همکاری نکردش با آثار ارکسترال اعلام کرد: در چند سال گذشته هیچ همکاری با ارکستر ملی نداشتم، ضمن اینکه از طرف برخی ارکسترها پیشنهادهایی برای همکاری داشته ام. اما چون اکثر قطعات بازخوانی آثار گذشتگان بود، به گونه ای من هیجانی برای اجرای شان نداشتم. اعتقاد دارم خوانندگان در آن زمان این کارها را با کیفیت خوبی خوانده اند و دلیلی برای بازخوانی شان نمی دیدم. اما با ارکسترهای دیگر کار نموده و آلبوم های زیادی منتشر نموده ام. یکی از عمده ترین فعالیت هایم با ارکستر حسین علیزاده و گروه هم آوایان است که کنسرت هایی را هم در پیش رو خواهیم داشت.

فرصت مغتنم حضور در ارکسترهای سازهای جهانی

این خواننده موسیقی ایرانی در ادامه صحبت های خود با اشاره به تجربه همکاری با ارکستری متشکل از سازهای ایرانی و غربی گفت: من موقعیت ها و فرصت های اینچنینی را که با ارکسترهای سازهای غربی باشد، مغتنم می دانم چون با حال و هوای صدایم عجین است و فکر می کنم این کار هیچ خدشه و لطمه ای به مواضع و سلیقه کاری من در موسیقی کلاسیک ایرانی وارد نمی کند. من به ردیف موسیقی ایرانی و خوانش آوازهای کهن سرزمینم عشق می ورزم و آنها را سرلوحه کارم قرار می دهم. خوانش بعضی از این آثار که حال و هوایی غیر از موسیقی کلاسیک ایرانی دارد، برای من خیلی دور از هم نیست و احساس می کنم اینها در جاهایی بر هم تابش و بازتاب دارند. این بستگی به خواننده و کاراکتری دارد که وقتی کارها را ارائه می دهد، چقدر می تواند مثل یک بازیگر، کاراکتر خودش را برمبنای آن کار و حال و هوایی که آهنگساز به عنوان کارگردان می خواهد، ارائه دهد.

اخواص درباره ویژگی های ارکستر رسا نیز اظهار کرد: پیش از این آشنایی ای با ارکستر رسا نداشتم، اما با تماسی که بهنام ابوالقاسم با من داشت و متوجه شدم وی رهبر مهمان این ارکستر است، مطمئن شدم که با ارکستر بسیار خوبی روبرو خواهم بود. قرار شد آثار فردین خلعتبری را اجرا کنیم و در عین حال سولیست ویولن نیز پدرام فریوسفی بود، تمام این المان ها و اسامی که در کنار هم نهاده شد من را مجاب کرد که با این ارکستر همکاری کنم. ضمن اینکه در کارهای فردین خلعتبری، فضا معمولا به گونه ای است که سازها هرکدام نقشی برای خودشان ایفا می نمایند. حتی خواننده هم در این کار و شاید بیشتر آثار فردین عزیز به گونه ای است که یک نقش را دارد و عضو جدایی از ارکستر نیست.

همکاری دوباره با حسین علیزاده در هم آوایان

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: این افتخار را دارم که جدیدترین آثار فردین عزیز را در این کنسرت می خوانم و به نظرم برای اولین بار است که این قطعات روی صحنه می رود. من تا جایی که بتوانم با تجربه ای که از همکاری و شنیدن آثار فردین خلعتبری دارم باید سعی کنم به ایماژ و تصویرسازی در کارم رجوع کنم تا بتوانم در این کنسرت به تصویرسازی از کلام در ذهن مخاطب نزدیک تر شوم.

اخواص در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به فعالیت های دیگرش در عرصه موسیقی گفت: در حال حاضر مشغول تمرین با گروه هم آوایان به سرپرستی استاد علیزاده برای اجرای کنسرت های پیش رو هستم. البته منتظر انتشار چند آلبوم هستم که یکی دو سال قبل خوانده ام. یکی از آنها که قرار است به تازگی منتشر گردد اثری به نام سرود مرد سرگردان است که تمام اشعارش از احمد شاملو و آهنگسازی اش با سیاوش ولی پور است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مهر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 18

به "کارهای تازه خلعتبری را می خوانم، همکاری دوباره با حسین علیزاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارهای تازه خلعتبری را می خوانم، همکاری دوباره با حسین علیزاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید