چاقی با فیلمنامه ای تکه پاره ساخته شد

به گزارش بوستان گفتگو، در واقع ممیزی شاکله فیلمنامه را به هم ریخته و امکان ترمیم در شکل نهایی فیلم وجود نداشت و من هم فضا برای پرداخت نداشتم.

چاقی با فیلمنامه ای تکه پاره ساخته شد

تینا جلالی| فیلم راما قویدل روایتی است از روزمرّگی ها و گسست زندگی زناشویی. داستان چاقی درباره یک صدابردار حرفه ای سینما (علی مصفا) است که ناگهان خود را گرفتار عشقی می بیند که او را مجبور به انتخاب می نماید، انتخاب بین عشق یا وجدان... چاقی با بازی حمید فرخ نژاد، علی مصفا، لادن مستوفی و مهسا کرامتی این روز ها در سینما ها نمایش داده می شود. به همین بهانه با کارگردان اثر گفت وگویی انجام دادیم که از نظر می گذرانید.

وقتی فعالیت های شما را مرور می کردم از آنجایی که پدرتان از کارگردانان شناخته شده سینما است و شما هم کارتان را با سینما آغاز کردید، به نظرم آمد به کار در تلویزیون علاقه بیشتری دارید و کفه فعالیت شما در این بخش سنگین تر است. خود شما چه نظری دارید؟

همان طور که اشاره کردید من اساسا بچه سینما هستم. از سال 67 در سینما کار می کنم ولی بعدتر به سبب بیشتر شدن پروژه های تلویزیونی و کمتر شدن پروژه های سینمایی و البته ماجرا های پیچیده ای که در سینما وجود دارد رفته رفته جذب تلویزیون شدم.

یعنی در سریال های تلویزیونی زیادی به عنوان دستیار و برنامه ریز کار کردم و بعد به عنوان تدوینگر جا افتادم. به مرور خواه ناخواه تلویزیون برای من عرصه ممکن تر و جذاب تری شد. خصوصا در آن دوره طلایی که من وارد تلویزیون شدم فضای کار در تلویزیون فضای تجربه گرا و مناسبی بود برای جوان هایی که می خواستند وارد کار شوند و این تجربه گرایی جوانان فیلمساز برای مدیران به شدت محترم بود.

در واقع یک جور هایی روی جوان هایی که وارد فضای فیلمسازی تلویزیون می شدند، سرمایه گذاری می کردند. چه در شکل تله فیلم و چه در چارچوب سریال سازی. حدود 13 -12 سال قبل، تقریبا در سال 85، اولین فیلم تلویزیونی را ساختم و همین سکوی پرتابی برایم شد و پیاپی فیلم ها و سریال های بعدی را ساختم.

در دوره ای پرکار بودم و خیلی کار می کردم و این پرکاری من خیلی از دوستان من را می آزرد که چرا من اینقدر کار می کنم. حتی تلاش می کردند مانعی بر سر راهم قرار دهند.

نکته دیگر اینکه فیلمی در کارنامه شما دیده می شود به اسم راه نجات. فرجام آن فیلم چه شد؟ اگر شما آن فیلم را دارید، پس چرا عنوان فیلم اولی به شما اطلاق می نمایند؟

راه نجات در ابتدا یک فیلم با فرمت ویدیویی بود که از نظر من فیلم جذاب و مهربانی بود و فیلمنامه خوبی هم داشت و در نهایت فیلم لطیف و خوبی از کار در آمد. فراوری نماینده آن فیلم شبکه سحر، بخش برون مرزی صدا و سیما بود.

بعد از ساخته شدن فیلم با توجه به اینکه خروجی مورد رضایت قرار گرفته بود مدیر بخش برون مرزی شبکه سحر از احتمال اینکه فیلم را به 35 میلیمتری تبدیل نمایند و در سینما ها نمایش دهند به من گفت. در مرحله بعد این فرآیند طی شد و اساسا فیلم راه نجات در جشنواره اصفهان فیلم کودک نمایش داده شد و دو جایزه کارگردانی هم گرفت، اما وقتی به جشنواره فیلم فجر رسیدیم آقای سیمون سیمونیان به من گفت: پروانه ساخت راه نجات سینمایی نیست و طبیعتا نمی توانیم به عنوان فیلم سینمایی این اثر را قلمداد کنیم و به جشنواره فجر دهیم.

همان ماجرای خسته نماینده بروکراسی اداری ساخت فیلم اول که پیش روی کارگردانان فیلم اولی است که حتما باید پروانه ساخت از وزارت ارشاد بگیرند.

طبیعتا من هم در مقابل این نظر اصراری نکردم و این فیلم از شرکت در جشنواره فجر باز ماند و من هم این طور فکر کردم که راه نجات یک فیلم سینمایی نیست و فیلم چاقی شد اولین فیلم سینمایی من.

صرف نظر از موضوع خیانت در فیلم چاقی، انتخاب سوژه فیلم که به روزمرّگی و گسست زندگی زناشویی اشاره دارد از مباحث روز برخی خانواده ها به شمار می رود. چطور شد این سوژه را به عنوان اولین فیلم سینمایی انتخاب کردید؟ فیلمی که بتوانید با ساخت آن بین همکاران تان در سینما عرض اندام کنید.

من با واژه خیانت در این فیلم موافق نیستم.

این خودش محل بحث است.

از نظر من در فیلم چاقی هیچ نوع خیانتی وجود ندارد. اما کانسپت اصلی فیلم برای من از جایی آغاز شد که به واسطه رابطه با دوست خوبی که از همکاران خودم در سینما هستند با این موضوع روبرو شدم.

یک آقای پنجاه و خرده ای سال که این اتفاق در زندگی برای او رخ داده بود. به این ترتیب که در زندگی علاقه مند به خانمی شده بود...

به غیر از همسر خودش؟

بله و با او هیچ رابطه معینی پیدا نکرده بود. فقط یک رابطه عاشقانه درونی بود. در واقع خودم شاهدی بودم بر روند تدریجی مرگ یک عشق که واقعا هم عاشقانه بود.

این سوال برای من ایجاد شد که اگر مردی که همه چیزش در زندگی سرجایش است و از یک زندگی استیبلی برخوردار است و همسر زیبا با رابطه نسبتا خوبی در زندگی دارد (چون همان طور که می دانیم زندگی زناشویی دستخوش مسائل و اتفاقات زیادی است و هیچ زندگی بی مساله نیست) اگر یک روزی متوجه شد که عاشق شده آیا مقصر است؟ آیا اصلا در این ماجرا مقصری وجود دارد؟ روح اصلی این فیلم در چنین شرایطی است که آدم ها مبتلا به درد عشق می شوند. این ابتلا آیا تقصیر خودشان است؟

در این زمینه طبیعتا بحث های زیادی وجود دارد...

دقیقا؛ در آن موقع عده ای معتقد بودند که بله تقصیر خودش است و او می تواند خودش را اداره کند. خیلی ها می گفتند نه این مساله ارادی نیست و من هم در این فیلم دنبال جواب این سوال بودم که اگر ارادی نیست پس چگونه ما این شخص را مقصر می پنداریم؟

چون احساس خود من و شناختی که از مقوله عشق دارم دو شاخه کمیکال و اسپریچوال است که در هر دو شکل فرآیند ارادی نیست. برای من سوال بود که اگر این رخ داد این وسط چه کسی مقصر است؟ با این پیش فرض که اساسا مقصری وجود دارد و اگر وجود ندارد در روبروه با این ماجرا چه کار باید کرد که به دنبال این سوال در لابه لای فیلم گشتم.

اما فیلم چاقی از این حیث جلب توجه می نماید که موضوعی انسانی دارد. اینکه آدم ها لغزش ناپذیرند و ممکن است در هر موقعیت و جایگاهی ناخواسته دچار اشتباه شوند.

نمی دانم آیا قطعی و محتوم می توانیم اسم این ماجرا را لغزش بگذاریم یا نه. به نظرم این یک موقعیت انسانی است که هر انسانی ممکن است دچار شود. سوال من این است که در شرایطی که امیر نریمان در آن قرار می گیرد آیا مقصر هست یا نه؟

آیا اصلا مقصری وجود دارد؟ چالش ماجرا این است که آیا این اتفاق محتوم است یا نیست؟ آیا این شرایط قابل پیگیری و بازدارندگی هست یا نه؟ من به شکل قطعی نمی توانم بگویم این لغزش و خطا است. به هر حال یک احساس انسانی که برخی معتقدند انسان می تواند درش دخل و تصرف داشته باشد و برخی هم معتقدند نمی توانند دخل و تصرفی داشته باشد.

من هم در نوسان هستم بین این دو طیف. با ساخت این فیلم سعی کردم به این نتیجه برسم که کدام یکی از دو دسته تفکر درست تری دارند؟ به هر حال در جهان هستی قطعیت وجود ندارد و این نوسان در شرف وقوع است.

گویا فیلمنامه ای که مقابل دوربین رفت با آن فیلمنامه مورد علاقه تان فاصله زیادی داشت. برایمان شرح می دهید ماجرا چه بود؟

بله، ما فیلمنامه را نوشتیم از ارشاد پروانه ساخت گرفتیم. خاطرم هست آن موقع وزارت ارشاد پنج مورد تذکر جدی و کوچک به فیلمنامه وارد دانست که کاملا درست هم بود و ما این موارد ممیزی جزیی را رعایت کردیم. اما سه روز مانده به آغاز فیلمبرداری به یکباره از تهیه نماینده پروژه برای من پیام آمد که با این فیلمنامه مشکل داریم و آن را نمی سازیم!

آن هم فیلمنامه ای که برایش پروانه ساخت گرفته بودیم و به لحاظ حقوقی و اجرایی با ساخت آن مسئله ای نداشتیم. در واقع تهیه نماینده می خواست در فیلمنامه ادیت و ممیزی مجددی اعمال کند و من در وهله اول نپذیرفتم و زیر بار نرفتم و ماجرا پیچیده شد و با خودم گفتم که این فیلم را هم نتوانستم بسازم.

اما مشاور من آقای محمدحسین لطیفی میانجیگری کرد و به من توصیه کرد که فیلم اول را بالاخره باید بسازم. من بین ساختن و نساختن قرار گفتم. یک راه این بود که فیلم باید با تهیه نماینده ای ساخته شود و من با این شرایط فیلم را بسازم؛ و شکل دومش این بود که صبر کنم هر وقت دلم خواست مطابق با شرایط ایده آل فیلمم را بسازم.

در نهایت اینکه فیلم را ساختم، اما فیلمنامه دچار تغییرات بنیادی و زیربنایی شده بود. هنوز که هنوز است نفهمیدم علت اینکه چرا تهیه نماینده ای که خودش فیلمنامه را خوانده و به وزارت ارشاد ارایه داده بود دوباره خواسته فیلمنامه تغییر کند؟

به جزییات بیشتر از این ماجرا نمی پردازم. چون خاطره تلخی برایم است. در نهایت فیلمی که شما بر پرده می بینید بخش اعظم آن دچار ممیزی شده است. البته فیلمنامه ما از ابتدا شریف و اخلاقی بود و کاملا موازین اخلاقی در آن رعایت می شد ولی تهیه نماینده می خواست که فیلمنامه به شکل اولیه نباشد و آن طور که او می خواست باشد. در نهایت هم به خواسته خود رسید.

وقتی فیلمنامه با سلیقه شما جور نبود چرا تن به ساخت آن دادید؟ چون به هر حال منتقدان و مخاطبان که نمی دانند فیلم با چه میزان ممیزی که دلخواه کارگردان نیست، ساخته شده است.

من بعد از حدود 25 سال کار در سینما و حدود 10 سال کار برای تلویزیون برای اولین بار می خواستم فیلم سینمایی خودم را بسازم و در موقعیت پیچیده ای قرار گرفته بودم که انتخاب سختی پیش رو داشتم، مثل انتخاب سوفی فیلم معروف امریکایی راجع به جنگ جهانی دوم (می خندد).

ترجیح دادم فیلم اولم را بسازم و به جرگه کارگردانان حرفه ای بپیوندم. نمی دانستم بعد ها شرایط فیلمسازی برایم مهیا می شود یا خیر، چون به نسبت همسن و سالان خودم از شرایط بهتری در فیلمسازی برخوردار بودم. نمی دانم درست یا غلط ولی بالاخره تصمیمم را گرفتم و الان شرمنده هم نیستم. معتقدم فیلم می توانست از این چارچوبی که دارد بهتر باشد ولی بالاخره زندگی همین است.

انتقادی که به فیلم شما وارد است این که دلایل کافی برای برخی اتفاقات در فیلم وجود ندارد. اینکه آیا موضوع اصلی فیلم چاق بودنِ امیر است؟ یا احساس علاقه ای که در او به وجود آمده؟ رابطه امیر و همسرش معین نمی شود و هیچ گفت وگویی میان آن ها شکل نمی گیرد؛ چرا؟ دلیل این لکنت در فیلم همان ممیزی بود؟

بله، این نقد به فیلم وارد است. دلیل اصلی هم به فیلمنامه آسیب دیده برمی شود که خودش گویای این مطلب است. در واقع ممیزی شاکله فیلمنامه را به هم ریخته و امکان ترمیم در شکل نهایی فیلم وجود نداشت و من هم فضا برای پرداخت نداشتم.

همین برای مخاطب ایجاد گنگی به وجود می آورد. به عنوان مثال در فیلمنامه صحنه ای وجود داشت که حمید فرخ نژاد با شادی می آمد منزل امیر نریمان و می پرسید راجع به نحوه آشنایی امیر نریمان و همسرش و همین مساله گذشته آن ها را باز می کرد. به دستور تهیه نماینده این صحنه حذف شد. امکان پرداخت در شکل و شاکله جدید وجود نداشت. شاید من باید بیشتر می پرداختم، اما فضا به من اجازه نداد.

این روز ها فروش فیلم ها به شدت پایین است، از جمله فیلم چاقی. چنین فروشی برای فیلم های تابستان بعید به نظر می رسید. به نظرتان چرا این طور شده است؟

چه موقعی که فیلمنامه چاقی را می نوشتم و چه زمانی که فیلم را می ساختیم از همان ابتدا صد درصد می دانستم که جنس این فیلم متعلق به سینمای گیشه نیست. به تبع توقع فروش خیلی زیادی از این فیلم نداشتم و فکر نمی کردیم فیلمی را فراوری می کنیم که قرار است گیشه ها را تصاحب کند و فروش میلیاردی داشته باشد (پنج سال قبل که ما این فیلم را می ساختیم اگر فروش فیلمی به میلیارد می رسید فروش خوبی داشت) بنابراین با فیلمی روبرو بودیم که قرار است شریف و محترم باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد.

توقع من به عنوان سازنده فیلم این بود که بتواند پول ساختش را در بیاورد و به سود اندکی هم برسد. فیلم ساخته شد و وارد جشنواره شد و طبیعتا بعداز جشنواره وارد سیستم پخش شد.

من نمی خواهم وارد جزییات آن شوم، اما از همان زمان یکی دو پخش نماینده درخواست پخش فیلم را داشتند که به دلایل عجیب و غریبی با تهیه نماینده به توافق نرسیدند و فیلم به دست پخش نماینده ای افتاد که سال های سال فیلمی را پخش نکرده بود و بیرون گود ایستاده بود و بخشی از دوستان پخش نماینده تصمیمی داشتند ایشان را به گود پخش فیلم را برگردانند و قرار بود که فیلم من این وسط قربانی این اتفاق شود و این ماجرا به خاطر ناتوانی آن دوست عزیز در دریافت اکران و سینما ها دچار مسائلی شد. حالا بعد از پنج سال که این فیلم بالاخره توانسته به اکران برسد و رنگ پرده را به خودش ببیند برای من اتفاق بزرگی است.

در حال حاضر به خاطر فراوری سریال ایلدا در تهران نیستم و در جزییات ماجرای اکران قرار ندارم، اما بر اساس اطلاعاتی که به دست من می رسد در کنار مجموعه فیلم هایی که با هم نمایش داده شدند وضعیت اکران این فیلم از بقیه بهتر است و فیلم ما بیشتر می فروشد. به هر جهت با توجه به ماجرا های تعطیلات و ایام عزاداری چه توقعی می توان از فروش بیشتر فیلم داشت؟

با وجود این مسائل چرا اعتراضی نکردید؟

پدرم من مرد بزرگی است و من به او افتخار می کنم. از فعل ماضی استفاده نمی کنم، چون معتقدم کسی که کار هنر می نماید هرگز تمام نمی شود. تا جهان جهانست آثارش باقی می ماند. یادم است آخرین مصاحبه مرحوم پدرم این بود که ما ادعایی نداریم. من که فرزند او هستم که اصلا هیچ. نمی فهمم ادعا در هنر یعنی چه؟

از نظر من سینما مسابقه نیست و نباید در آن جنگ و دعوایی وجود داشته باشد. من فیلمسازم؛ زندگی و عشق من فیلم دیدن و کتاب خواندن است. از وودی آلن پرسیدند چرا هیچ وقت نمی روی جایزه فیلم هایت را بگیری؟ گفته بود از نظر من مسابقه در هنر بی معناست؛ در بچگی در مسابقه دو شرکت کردم و زودتر از بقیه توانستم به خط سرانجام برسم و آن جایزه تنها جایزه ای بود که در زندگی ام گرفتم، چون خط سرانجامی وجود داشت.

در هنر خط سرانجامی وجود ندارد. وقتی مقوله هنر و خوانش من از هنر این است چه جایی برای ادعا و حریف طلبیدن و خودنمایی می ماند؟ من به تأسی از پدر سرم را پایین می اندازم. اگر حرفی برای گفتن بود با کار کردنم نشان می دهم. ساخت فیلم یا سریال یا درس دادن فرقی ندارد. ما خانوادگی معلم هستیم و این باعث افتخار من است.

منبع: فرادید
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 385

به "چاقی با فیلمنامه ای تکه پاره ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی با فیلمنامه ای تکه پاره ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید