هشدار درباره شرایط تولید تخم مرغ

به گزارش بوستان گفتگو، به گزارش خبرنگاران، ناصر نبی پور با اشاره به اینکه میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری بین 10 هزار تا 11 هزار و 400 تومان است، گفت: این رقم حدود 4 هزار تومان زیر نرخ مصوب است.

هشدار درباره شرایط تولید تخم مرغ

وی با اشاره به افزایش نرخ مصوب نهاده های دامی طی روزهای اخیر گفت: قیمت نهاده های سویا و ذرت حدود 15 درصد افزایش یافته و هم اکنون قیمت سویا 3,400 تومان و ذرت نیز 1,900 تومان است ضمن اینکه نرخ کرایه ها نیز بعد از عید 31 درصد افزایش داشته است.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ در حال حاضر را بالای 18 هزار تومان اعلام نمود و گفت: با توجه به شرایط ایجاد شده و با توجه به اینکه درگیر قیمت گذاری دستوری دولت هستیم و بدون مجوز دولت، اجازه نداریم نرخ را متناسب با افزایش قیمت نهاده های تولید، افزایش دهیم، پیشنهاد ما این است که تشکل ها از مسئولان مربوطه به دلیل کوتاهی هایی که می کنند، به دیوان عدالت اداری یا سایر نهادهای مرتبط شکایت کنند چرا که وقتی قیمت تخم مرغ بالا می رود، مسئولان با تولیدکنندگان برخوردهای شدید و قیمت واقعی محصول را سرکوب می کنند اما وقتی قیمت پایین می آید و تولیدکننده در زیان قرار می گیرد، مسئولان قائم می شوند.

نبی پور با اشاره به صادرات تخم مرغ نیز اضافه کرد: طی 10 تا 15 روز گذشته بیش از 2600 تا 2700 تن تخم مرغ از کشور صادر شده اما با توجه به کاهش شدید مصرف داخل و تولید زیاد، تأثیری بر شرایط بازار نداشته است.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران دلیل کاهش مصرف تخم مرغ در داخل را فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اعلام نمود و گفت: علاوه بر این 3,500 تومان تعرفه نیز برای صادرات تخم مرغ اعمال شده است که در شرایط کنونی نباید این تعرفه باشد. این تعرفه در کنار کرایه های حمل و نقل باعث می شود که صادرات برای صادرکنندگان سودی نداشته باشد و مجموع این شرایط شرایط تولید را با مشکل روبرو می کند.

وی با اشاره به نابسامانی های بازار جوجه یکروزه نیز اضافه کرد: قیمت جوجه یکروزه تخم گذار در بازار همچنان 15 هزار تومان و قیمت مصوب آن 8 هزار تومان است که البته در این زمینه ما حق را به واحدهای مرغ مادر تخم گذار که جوجه تولید می کنند، می دهیم چرا که هر وقت قیمت جوجه کاهش می یابد مانند اتفاقی که در سال گذشته افتاد، دولت به ماجرا ورود و از تولیدکنندگان حمایت نمی کند، بنابراین این واحدها دچار زیان شدید می شوند و ناچارند به نوعی این هزینه ها را جبران کنند.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اضافه کرد: به عنوان مثال در ماه های تیر، مرداد و شهریور تولید جوجه افزایش و قیمت آن به شدت افت می کند که موجب می شود خسارات جدی به تولیدکنندگان وارد شود آیا آن زمان دولت از تولیدکننده حمایت می کند و مانع زیان گسترده آنان می شود؟

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار خبرنگاران بخوانید.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1729

به "هشدار درباره شرایط تولید تخم مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره شرایط تولید تخم مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید