نخست وزیر ایتالیا فردا در تهران، قراردادهای اولیه با انی و فیات امضا شد

به گزارش بوستان گفتگو، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا از ورود نخست وزیر ایتالیا به همراه 120 فعال مالی به ایران اطلاع داد.

نخست وزیر ایتالیا فردا در تهران، قراردادهای اولیه با انی و فیات امضا شد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران، احمد پورفلاح اضافه کرد: این هیات متشکل از 120 فعال و شرکت مطرح مالی روز سه شنبه دیدارهای سیاسی و صبح چهارشنبه احتمالا سفر کوتاه به اصفهان خواهند داشت و بعد از ظهر چهارشنبه هم نشست فعالان مالی ایران و ایتالیا برگزار می شود که از همه رشته های مورد علاقه ما فعالان ایتالیایی حضور دارند.

پورفلاح اضافه کرد : تاکنون 750 فعال مالی ایتالیا به ایران آمده اند که در مواردی به قراردادهای اولیه نیز منجر شده است به طوری که شرکتی مانند ساچه تا 5 میلیارد یورو پوشش اعتباری برای مبادلات با ایران اختصاص داد.

وی گفت: مذاکرات بسیار خوبی در سطح شرکت بزرگ مانند اِنی شده تا دوباره به عنوان خریدار بزرگ نفت و پتروشیمی به بازار ایران برشود ضمن اینکه مذاکرات خوبی با فیات و شرکت های مطرح ایتالیایی شده است که امیدواریم با عادی شدن روابط پولی و بانکی ، این قراردادهای اولیه ، نهایی شود.

پورفلاح گفت: ایتالیا تنها کشور اروپایی و از معدود کشورهای جهانست که تراز تجاری ما نسبت به آن مثبت است و با و جود اینکه در بسیاری از زیرساخت های صنعتی ما شامل نفت ، پتروشیمی ، فولاد ، سنگ ، چرم و لوازم خانگی و نساجی رد پای ایتالیایی ها دیده می شود اما این کشور بیشتر از ما خرید می نماید تا به ما جنس بفروشد.

وی گفت: تا حدود 9 سال قبل ایتالیا بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا بود اما اکنون به رده دوم منتقل شده است که بعد از برطرف تحریم ها کوشش می نماید صندلی نخست شریک تجاری ایران در اروپا را دو باره به دست آورد.

پورفلاح گفت : ایتالیایی ها در جمع اولین هیاتی که پس از برطرف تحریم ها از ایران به این کشور سفر کرد ، اعلام کردند آنقدر پولدار نیستیم که نفت را غیر از ایران بخریم زیرا همه پالایشگاه های ایتالیایی با کیفیت و فرمول نفت ایران تنظیم شده است و نمی توانیم از جای دیگر نفت بخریم.

وی اضافه کرد : رکورد 7.5 میلیارد دلاری را 8 تا 9 سال قبل در مبادلات تجاری ایران و ایتالیا داشتیم که متاسفانه به علت تحریم ها به یک میلیارد و 400 میلیون دلار کاهش یافت اما دو طرف کوشش می نمایند مبادلات بهبود یابد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا گفت : ایتالیا نخستین کشوری بود که پس از تحریم ها ، مقامات آن در بالاترین سطح در ایران حضور یافتند.

پورفلاح اضافه کرد : ایتالیا هیچ وقت دچار هیجان خاص سیاسی نشد و روی مولفه های مالی، موضع گیری سیاسی نکرد و در سفر رئیس جمهور کشورمان به ایتالیا نیز به خوبی پذیرای هیات ایرانی بود.

پورفلاح ادامه داد : امروز هیچ محدودیتی برای کار کردن بانک های جهان با ایران وجود ندارد و برخی بانک ها با ایران شروع به کار نموده اند اما برخی از بانک ها به علت محافظه کاری و حجم مبادلات پولی و بانکی بالا با امریکا، در برقراری روابط بانکی با ایران احتیاط می نمایند و به تدریج همه چیز، سرجای خود بر می شود و بانک هایی که با خروج از ایران متضرر شدند به ایران بر می گردند.

وی گفت: در همه هیئت هایی که به ایران می آیند نقش گروه بانکی، پر رنگ و برجسته است که نشان می دهد آنها علاقه دارند روابط بانکی با ایران را اجرایی نمایند.

پورفلاح اضافه کرد : ایتالیا همیشه در بالاترین سطح ممکن در سطح سفیر در ایران حضور داشت و سفارت ایتالیا بسیار با بنگاه های مالی ایران همراه بود در حالی که بسیاری از سفرای کشورها به حضور در جمع بخش خصوصی و مالی راغب نیستند.

وی گفت: برخی از بانک های با درجه پایین تر، همکاری ها با ایران را شروع کردند و به زودی بانک های درجه یک ایتالیا که هسته و دفتر خود را در ایران حفظ کردند، روابط بانکی خود را با ایران شروع خواهند کرد.

پورفلاح اضافه کرد: علاوه بر ایتالیا معتقدم بسیاری از بانک های جهان به تدریج با برطرف نگرانی، روابط خود را با ایران از سر خواهند گرفت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا گفت: مطمئن هستم ایتالیا در سطح عالی در ایران حضور خواهد یافت که نمونه آن مذاکرات جدی فیات با ایران خودرو و ایجاد شرکت مستقلی با سهام ایران خودرو - فیات بسیار جدی و مطرح است.

پور فلاح اضافه کرد: ایتالیایی ها پذیرفته اند که ایران بازار فروش کالا نیست بلکه در شرایط جدید مالی، دنبال سرمایه گذاری ها و همکاری های مشترک هستیم زیرا به اشتغال احتیاج داریم ضمن اینکه به جذب منابع خارجی هم احتیاجمندیم.

وی گفت: مطمئن هستم ایتالیایی ها در بسیاری از صنایع و حوزه های فعالیت مالی در ایران سرمایه گذاری خواهند کرد.

پورفلاح ادامه داد: بیمه ساچه ایتالیا علاوه بر پوشش بیمه ای 5 میلیارد یورویی برای فعالیت مالی در ایران، اعلام آمادگی نموده است که برخی قراردادهای ما با دیگر کشورها را نیز پوشش اعتباری دهد.

وی گفت: تا دوسال آینده حجم مبادلات ایران و ایتالیا از 6 میلیارد دلار عبور خواهد نمود و ایتالیا به شریک اول تجاری ما در اروپا تبدیل خواهد شد زیرا به علت شرایط مالی اروپا و ایتالیا، ایران با برخورداری از جمعیت 80 میلیون نفری و همسایگی با جمعیت 400 میلیونی، بازار پر انگیزه ای برای ایتالیاست.

پورفلاح اضافه کرد : یکی از موارد اصلی که در همکاری با ایتالیا پیگیری می کنیم همکاری در حوزه گردشگری و استفاده از جاذبه های گردشگری ایران است.

پورفلاح اضافه کرد: سال 2015 ، گردشگران در دیگر کشور 15 هزار میلیارد دلار هزینه کردند و سهم ایران با لحاظ کردن گردشگران مذهبی حدود 5 میلیارد دلار و بسیار ناچیز است در حالی که ما جزء 10 کشور اول دارای جاذبه های گردشگری هستیم.

وی گفت: اگر 5 درصد از این سهم را به خود اختصاص می دادیم 75 میلیارد دلار عاید کشور می شد و ما را این قدر گرفتار بودجه نفتی نمی کرد.

پورفلاح اضافه کرد: ایتالیا در زمینه گردشگری ، هتلداری ، مراکز تفریحی و جذب گردشگر تجربه فراوانی دارد که در اتاق مشترک ایران و ایتالیا بنا داریم از آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: ایتالیا همچنین در توسعه بنگاه ها و شرکت های کوچک و متوسط تجربه بسیار خوبی دارد و خانواده های 5 نفره و 10 نفره بیشترین تاثیر و شرکت را در ایتالیا دارند که امیدواریم از این تجربه نیز استفاده کنیم.

پورفلاح گفت: البته باید سایر مسائل را نیز حل کنیم زیرا برطرف تحریم ها 30 تا 35 درصد مسائل ما را حل می نماید و برای بقیه کار باید زیرساخت ها فراهم و اقتصاد مقاومتی به خوبی ، عملیاتی و از یک پیغام ارزشمند به برنامه معین نماینده تبدیل شود تا بتوانیم مولفه های مالی را تصحیح کنیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 598

به "نخست وزیر ایتالیا فردا در تهران، قراردادهای اولیه با انی و فیات امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر ایتالیا فردا در تهران، قراردادهای اولیه با انی و فیات امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید