فراموشی و لکنت زبان بنیانگذار ویکی لیکس در زندان انگلیس

به گزارش بوستان گفتگو، مشرق نوشت: اولین جلسه محاکمه جولیان آسانژ بنیانگذار وب سایت ویکی لیکس به اتهام افشای اسناد جاسوسی آمریکا در شرایطی در لندن برگزار گردید که آسانژ با لکنت زبان حرف می زد و حتی نام و سن خود را فراموش نموده بود!

فراموشی و لکنت زبان بنیانگذار ویکی لیکس در زندان انگلیس

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

در این جلسه آنچه حیرت و نگرانی حاضرین را برانگیخت، حال عمومی آسانژ بود که زمانی به دلیل ضریب هوشی بالا و استعداد ذهنی، توانسته بود با هک کردن امن ترین کامپیوترهای سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی به محرمانه ترین و طبقه بندی شده ترین اطلاعات دست یابد اما اینک حتی به خاطر نمی آورد که چرا بازداشت شده و محاکمه می گردد!!

اخبار و گزارش های خبرگزاری ها حاکی از آن است که تقریبا قریب به اتفاق حاضرین در دادگاه بر شدت فشارها و اذیت و آزار و شکنجه آسانژ در زندان متفق القول بودند تا آنجا که بالاخره بنیان گذار ویکی لیکس در حضور همه از شرایط موجود در زندان شکایت کرد و گفت که قادر به درست فکر کردن نیست. جولیان آسانژ عدالت دادگاه را زیر سؤال برد و گفت در شرایط کنونی به لحاظ ذهنی قادر به پاسخگویی به سؤالات نیست. او در مقابل دوربین رسانه ها اعتراض کرد که شرایط بسیار بدی را در زندان می گذراند.

سردبیر کنونی وب سایت ویکی لیکس که در بیرون دادگاه حاضربود نیز اعلام نمود که جولیان آسانژ در شرایط ناعادلانه و شرم آوری نگهداری می گردد. وی گفت شواهد و مستندات جدیدی مبنی بر جاسوسی دستگاه های امنیتی ایالات متحده، از جمله سازمان سیا، از وکلای جولیان آسانژ در ماه های اخیر وجود دارد.

جولیان آسانژ که پس از تحت تعقیب قرار دریافت به دلیل افشاگری علیه جاسوسی ها و دخالت های ایالات متحده آمریکا و بعضی متحدان غربی آن، همزمان از سوی دولت سوئد هم به دلیل اتهامی واهی، حکم بازداشتش صادر شد، برای ممانعت از استرداد به سوئد، در سال 2012 به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. او پس از 7 سال زندگی در این سفارت با تبانی دولت بریتانیا و اکوادور و برخلاف قوانین پناهندگی به پلیس انگلیس تحویل داده شد تا پس از محاکمه در این کشور به آمریکا مسترد گردد که احتمالا به خاطر اتهاماتی که از سوی ایالات متحده به وی وارد شده به دهها سال زندان محکوم خواهد شد! شاید بتوان گفت که پس از حدود نیم قرن دیکتاتوری رسانه ها و فضای بسته اطلاعاتی، جولیان آسانژ و وب سایت ویکی لیکس جرقه ای بود برای اینکه قدری در میان آن (به قول نوآم چامسکی) سرکوب رسانه ای، فضای باز اطلاعاتی ایجاد شده و شهروندان اروپا و آمریکا هم در جریان آنچه دولتمردانشان در نزدیک به نیم قرن تحت عنوان صدور دمکراسی و حقوق بشر بر سر دیگر سرزمین ها آوردند و بلاهایی که به جان ملت های دیگر انداختند، قرار گیرند. اما گویا سیستم به اصطلاح دمکراسی غربی، تحمل همین ذره کوچک از فضای باز اطلاعاتی را نداشت و در طول این یک دهه سال سعی کرد به انحاء مختلف آن را خاموش سازد، از جمله با زدن اتهامات واهی و تهدید و تطمیع و دستگیری دوستان و اطرافیان جولیان آسانژ و حتی با ساختن فیلمی به نام رکن پنجم به کارگردانی بیل کاندان، هالیوود هم کوشش کرد چهره ای روانپریش و مالیخولیایی از آسانژ ارائه دهد. درست برعکس فیلم اسنودن که چهره ای فداکار و دوست داشتنی از ادوارد اسنودن کارشناس ارشد اطلاعاتی سازمان سیا ترسیم می کرد که پس از افشای اسناد شنود غیرقانونی دولت آمریکا از افراد مختلف، به روسیه پناهنده شد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 482

به "فراموشی و لکنت زبان بنیانگذار ویکی لیکس در زندان انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراموشی و لکنت زبان بنیانگذار ویکی لیکس در زندان انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید