عادت عجیب خوردن خاک در طوطی های آمازون!

به گزارش بوستان گفتگو، خبرنگاران: طوطی های جنگل آمازون اشتهای عجیبی به خاک رس دارند. آن ها در گروه های بزرگ در ساحل رودخانه جمع می شوند، به خاک ها نوک می زنند و منظره خیره نماینده ای ایجاد می نمایند که هزاران بیننده را سرگرم می نماید.

عادت عجیب خوردن خاک در طوطی های آمازون!

اما چرا این پرندگان خاک می خورند؟ یکی از قابل قبول ترین نظریه ها این است که رژیم غذاییشان فاقد سدیم است. سدیم برای بسیاری از عملکرد های بدن مثل فراوری تکانه های عصبی، حفظ تعادل الکترولیت، برای قلب و عملکرد های متابولیک بدن ضروری است. بسیاری از گیاهخواران به نمک بیشتری احتیاج دارند، چون گیاهان حاوی مقدار کافی نمک نیستند؛ بنابراین حیوانات اغلب سدیم خود را از لیسیدن نمک به دست می آورند. خاک و گِل منبع خوبی برای سدیم و بسیاری از موادمغذی دیگر مثل پتاسیم و منیزیم هستند.

نظریه دیگر این است که پرندگان خاک رس می خورند تا از شر سمومی که با خوردن گیاهان وارد بدنشان می گردد خلاص شوند. وقتی آن ها خاک رس می خورند، ذرات رس به سموم طبیعی مثل کینین (quinine) و تانیک اسید (tannic acid) می چسبند و مانع جذب آن ها توسط دستگاه گوارش می شوند.

اما تحقیقات نشان می دهد که نظریه سدیم صحیح تر است. در مرکز تحقیقات پرو، رفتار خاک خوردن طوطی ها را آنالیز نموده و دریافته اند که خاکی که پرندگان برای مصرف انتخاب می نمایند، ظرفیت زیادی برای تبادل کاتیون ندارد، یعنی توانایی جذب سموم را ندارد. در عوض پرندگان خاک هایی را ترجیح می دهند که سدیم بیشتری دارند.

محققان در یکی از مکان های مورد علاقه این طوطی ها، در یکی از پیچ های رودخانه مانو مشاهده کردند که طوطی ها لایه خاصی از خاک را می خورند که صد ها متر به صورت افقی در این پیج امتداد دارد. طوطی ها از خوردن لایه های بالا و پایین لایه موردنظر خودداری می کردند. چون این لایه بیشتر از بقیه حاوی سدیم بود.

دونالد برایتسمیت، مدیر این پروژه اشاره نمود که طوطی های خارج از منطقه آمازون غربی هم غذا هایی می خورند که حاوی مواد سمی هستند، اما فقط طوطی هایی که در حوضه غربی آمازون زندگی می نمایند خاک می خورند. این نشان می دهد طوطی ها بدون احتیاج به مصرف خاک رس برای سم زدایی، می توانند با این مقدار کم موادسمی در معده خود کنار بیایند.

اما این طوطی ها را کجا می توانیم ببینیم؟

ده ها مکان در جنگل های آمازون پاراگوئه، پرو، بولیوی، برزیل و اکوادور وجود دارد که این طوطی ها را می توان دید، اما محبوب ترین و در دسترس ترین مکان ها در حفاظتگاه ملی تامبوپاتا در جنوب شرقی پرو واقع شده است. از دیگر نقاط محبوب بازدیدنمایندگان برای تماشای اجتماع رنگارنگ طوطی ها، می توان به پارک ملی مانو در پرو و پارک ملی یاسونی در اکوادور اشاره نمود.

منبع: amusingplanet

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 403

به "عادت عجیب خوردن خاک در طوطی های آمازون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت عجیب خوردن خاک در طوطی های آمازون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید