شبکه های HD صدا و سیما را چگونه دریافت کنیم؟

به گزارش بوستان گفتگو، معاون توسعه و فناوری رسانه پنجشنبه ـ 6 آذر ماه ـ از اچ دی سازی 10 شبکه اطلاع داد.

شبکه های HD صدا و سیما را چگونه دریافت کنیم؟

به گزارش ایسنا، در پی اعلام این خبر، مهدی سیاسی فر، مدیرکل فناوری فضایی و ماهواره ای در گفت و گویی درباره فرایند اچ دی سازی در سازمان صداوسیما، اظهار کرد: در اچ دی سازی شبکه ها علاوه بر ضرورت تغییر زیرساخت ها، محتوا های تولیدی نیز باید اچ دی (HD) شوند که احتیاج به تغییرات در استودیوها، واحد سیار ها و ... خواهد بود و برای این امر تغییراتی در زنجیره سیگنال های ورودی از جمله سیگنال های دریافتی از ماهواره باید اتفاق می افتاد.

مهندس سیاسی فر بر ضرورت و اهمیت این پروژه تاکید نمود و اضافه کرد: در این فرایند تغییر تمامی تجهیزات پخش های ماهواره ای چه در ارسال و دریافت و چه سیگنال رسانی زنده مانند ایستگاه های متحرک ماهواره ای اتفاقی قابل توجه و گسترده است.

وی مقدمات اچ دی سازی و تغییرات زیرساخت ها را بسیار سخت تر از HD شدن شبکه ها دانست و اذعان کرد: تجهیزات سیگنال رسانی در بسیاری از استان ها وجود دارد که بایستی تمامی این تجهیزات تغییر نمایند.

مدیرکل فناوری فضایی و ماهواره ای در ادامه تغییرات شبکه ها را مرحله دوم پروژه بعد از اقدامات زیرساختی برشمرد و گفت: شبکه ها به دو صورت برای مردم پخش می گردد؛ یکی سیگنال های ماهواره ای برای بینندگانی که در خارج از کشور حضور دارند و روش دوم استفاده از فرستنده های فراوانی که در سراسر کشور داریم. طبیعتا باید به گونه ای عمل کنیم که ضمناً این تغییرات، بدون اینکه لطمه ای به بینندگان وارد گردد بتوانیم یک قابلیت جدید برای مردم در دسترس قرار دهیم. این کار آسانی نیست، چون کوچکترین تغییر و اشتباه می تواند چندین روز باعث از دست دادن بینندگانمان گردد. برای عبور از این مرحله سخت، بستر مناسبی را آماده کردیم تا با همکاری دیگر واحد های مرتبط، به نوعی این انتقال و تغییر را انجام دهیم که مردم لطمه ای نبینند و با یک جستجوی ساده بلافاصله بتوانند تمامی شبکه ها را داشته باشند.

وی ضمن توصیه ای به بینندگان درباره چگونگی بهره مندی از کیفیت HD، شرح داد: این تغییرات به گونه ای برنامه ریزی شده تا مردمی که گیرنده SD دارند و توان خرید گیرنده های جدید را ندارند چیزی را از دست نداده بلکه چندین شبکه جدید را نیز دریافت نمایند، اما بینندگانی که دوست دارند کیفیت دریافتشان را بیشتر نمایند ضروری است یا با مراجعه به نمایندگی دستگاه مربوطه نسبت به ارتقاء گیرنده خود اقدام نمایند و یا دستگاه جدیدی خریداری نمایند تا سیگنال شبکه های بیشتر باکیفیت بهتری را دریافت نمایند.

مهندس سیاسی فر ادامه داد: بعضی از این سیگنال ها که عمدتا رویداد های عامه پسند بیشتری همچون برنامه های ورزشی، فیلم ها، سریال ها را با کیفیت بالا پخش می نمایند، بیشتر مورد درخواست بینندگان بود که توانستیم با تغییرات مد نظر، به این درخواست ها پاسخ مثبت بدهیم تا مردم آنچه را که دوست دارند در اختیار داشته باشند.

مدیرکل فناوری فضایی و ماهواره ای در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات صورت گرفته درباره کیفیت 4 K اشاره نمود و اضافه کرد: قدم مهم دیگری که برداشته شده کیفیت UHD است که کیفیتی بالاتر از HD محسوب می گردد. این کیفیت در بین مردم به اسم 4 K معروف است که اقدامات اولیه برای پخش یک شبکه با کیفیت 4 K را نیز آماده کردیم. این شبکه هم به صورت ماهواره ای و هم فرستنده های زمینی پخش می گردد که این اتفاق خجسته و ارزشمند در نهم آذر ماه رسما افتتاح خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر لزوم ارتقاء گیرنده ها برای دریافت تمامی شبکه های جدید، اظهار کرد: بینندگانی که تمایل دارند تمام شبکه های جدید را داشته باشند باید گیرنده هایشان به تجهیزاتی که DVBS 2 MPEG 4 و HEVC را بتواند دریافت کند ارتقاء پیدا کند. البته چهار شبکه پر بیننده را نیز به صورت MPEG 4 پخش می کنیم که این شبکه ها با گیرنده هایی که فقط MPEG 4 دارند هم قابل دریافت است تا دارندگان این دستگاه ها که توانایی خرید یا ارتقاء سیستم خود را ندارند نیز از این تغییرات بهره مند باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1445

به "شبکه های HD صدا و سیما را چگونه دریافت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه های HD صدا و سیما را چگونه دریافت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید