زنی برای نخستین بار در آمریکا برای دومین بار پیوند صورت شد

به گزارش بوستان گفتگو، زنی ساکن نیوهمپشایر آمریکا برای دومین بار در طول یک دهه پیوند صورت شد و دوره ترمیم را می گذراند.

زنی برای نخستین بار در آمریکا برای دومین بار پیوند صورت شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس کارمن بلندین تارلتون که صورتش به علت حمله شوهر سابقش بدشکل شده بود، به نخستین زن در آمریکا و دومین زن در جهان بدل شده است که برای دومین بار جراحی پیوند صورت می شود. صورت پیوندی اول او شش سال پس از انجام عمل از کار افتاده بود.

این پیوند که از یک دهنده نامبرده نشده انجام شده است در در ماه ژوئیه در بیمارستان بریگهام و زنان بوستون انجام شده است.

انتظار می رود این پرستار پیشین 52 ساله که از یک سال پیش پیوند اول صورتش از کار افتاده بود، به زندگی طبیعی بازشود.

تارلتون در مصاحبه ای تلفنی گفت: بسیار خوشحالم. او هنوز پس از عمل جدید پیوند صورتش در حال التیام و هنوز عکسی از چهره جدیدش منتشر نشده است.

او گفت: دردی که داشتم برطرف شده است. فصل جدیدی در زنگی ام شروع شده است. من تقریبا یکسال منتظر چنین فرصتی بود. واقعا خوشحالم. این همان چیزی بود که به آن نیاز داشت. این صورت جدید کاملا با من تطبیق دارد.

بیش از 40 بیمار در جهان تا به حال پیوند صورت دریافته کرده اند که 16 مورد آن در ایالات متحده آمریکا انجام شده است. هیچکدام از موارد پیوند صورت در آمریکا به جز تارلتون تا به حال صورت پیوندی شان را از دست نداده اند.

یک زن فرانسوی که دستگاه ایمنی اش صورت پیوندی اش را هشت سال پس از عمل پس زده بود، در سال 2018 صورت پیوندی دوم را دریافت کرد.

دکتر لورن لانترینی از بیمارستان اروپایی ژرژ پمپیدو در پاریس که این عمل را انجام داد، گفت حال بیمار کاملا خوب است.

دکتر بوهدان پوماهاک که نخستین پیوند صورت تارلتون را انجام داده بود، از انجام پیوند دوم اکراه داشت و می خواستد جراحی ترمیمی برای او انجام دهد. اما او و گروه همکارانش پس از اینکه تارلتون توصیف کرد که پیوند اول چگونه زندگیش را دگرگون کرده است، قانع شدند که پیوند دوم صورت را برای او انجام دهند.

گروهی 45 نفره از پزشکان صورت پیوندی قبلی را که کار نمی کرد برداشتند و بعد اعصاب حسی و رگ ها یخونی در گردن را برای اتصال با جراحی آماده کردند. سپس صورت جدید پیوند شد و پیش بینی می شود تارلتون در ماه های آینده کارکرد حسی و حرکتی اش را بازیابد.

بر خلاف پیوند اول، دهنده در این مورد از لحاظ بافتی تطبیق بیشتری داده شده بود. در پیوند اول به علت جراحت قبلی اش 98 درصد از اهداکنندگان با او تطابق نداشتند. حتی در آن هنگام هم نخستین صورت پیوند شده چند بار دچار رد شدن حاد به علت حمله دستگاه ایمنی به صورت جدید شد و داروهای قوی برای مهار دستگاه ایمنی برای او تجویز شد.

دکتر پوماهاک که تطبیق یافتن صورت جدید را معجزه آسا توصیف کرد، گفت: اکنون خیلی خوش بین و میدوارم که این پیوند دوم بسیار بیشتر از پیوند اول دوام آورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1264

به "زنی برای نخستین بار در آمریکا برای دومین بار پیوند صورت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنی برای نخستین بار در آمریکا برای دومین بار پیوند صورت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید