جو زمین در حال دور شدن از زمین است

به گزارش بوستان گفتگو، به گفته دانشمندان، پایین ترین قسمت جو زمین از سال 1980 تا به امروز 50 متر در هر دهه بالا رفته است و به همین دلیل هواپیما ها ممکن است مجبور شوند برای جلوگیری از تلاطم و آشفتگی های پرواز، در ارتفاع بالاتری پرواز کنند.

جو زمین در حال دور شدن از زمین است

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک مطالعه تازه نشان می دهد که جو زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی در حال توسعه و منبسط شدن است.

نتایج بررسی تغییرات آب و هوا از طریق مقدار گیری های بالن های هواشناسی که در نیم کره شمالی طی 40 سال گذشته اجرا شده و یافته های آن در تاریخ پنج نوامبر در مجله ساینس ادونسز (Science Advances) منتشر شده است، نشان می دهد که پایین ترین لایه جو زمین موسوم به تروپوسفر با سرعت تقریباً 50 متر در هر دهه به سمت بالا منبسط می شود.

بیل راندل یکی از نویسندگان این مطالعه و دانشمند مرکز ملی تحقیقات جوی در بولدر کلرادو در بیانیه ای گفت: این یک نشانه روشن از تغییر ساختار جو است.

این نتایج علاوه بر شواهد دیگر از تغییرات آب و هوایی، تأیید مستقلی را ارائه می دهند که گاز های گلخانه ای، جو ما را تغییر می دهند.

تروپوسفر لایه ای از جو زمین است که ما در آن زندگی می کنیم و در آن تنفس می کنیم. این لایه از سطح دریا تا ارتفاعی از هفت کیلومتر بالای قطب ها تا 20 کیلومتر بر فراز منطقه ها استوایی توسعه می یابد و به عنوان لایه ای از جو که بیشترین گرما و رطوبت را در خود جای داده است، در آن رویداد های آب و هوایی زیادی نیز رخ می دهد.

هوا در جو وقتی گرم است، منبسط می شود و وقتی سرد است، منقبض می شود؛ بنابراین مرز بالایی تروپوسفر که تروپوپوز نامیده می شود، به طور طبیعی با تغییر فصول کوچک شده و منبسط می شود.

اما محققان با تجزیه و تحلیل داده های جوی مانند فشار، دما و رطوبت که بین 20 تا 80 درجه عرض شمالی گرفته شده است و همگام سازی آن با داده های GPS نشان دادند که افزایش مقادیر گاز های گلخانه ای، گرمای بیشتری را در جو به دام می اندازد که متعاقبا موجب انبساط بیشتر تروپوپوز نسبت به قبل می شود.

علاوه بر این، به نظر می رسد که نرخ این انبساط نیز در حال افزایش است. طبق این مطالعه، در حالی که تروپوپوز بین سال های 1980 و 2000 تقریباً 50 متر در هر دهه افزایش یافته است، این افزایش بین سال های 2001 تا 2020 به 53.3 متر به ازای گذشت هر دهه افزایش یافته است.

با در نظر گرفتن رویداد های طبیعی در این حوزه از جمله دو فوران آتشفشانی در دهه 1980 و گرم شدن دوره ای ال نینو در اقیانوس آرام در اواخر دهه 1990، محققان تخمین زدند که فعالیت های انسانی 80 درصد از کل افزایش ارتفاع اتمسفر را تشکیل می دهد.

تغییرات اقلیمی تنها محرک انسانی برای افزایش تروپوپوز نیست. لایه استراتوسفر که لایه بالای تروپوسفر است نیز به لطف انتشار گاز های مخرب ازون در گذشته در حال کوچک شدن است.

این گاز ها از طریق تخریب لایه ازون، استراتوسفر را کوچک کردند، اگرچه محدودیت های انتشار آن ها در سال های اخیر باعث کاهش غلظت این گاز ها در اتمسفر شده است.

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که انبساط تروپوپوز چگونه بر آب و هوا یا اقلیم تأثیر می گذارد، اگرچه می تواند هواپیما ها را مجبور کند برای جلوگیری از تلاطم در پرواز، در ارتفاع بیشتری پرواز کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1999

به "جو زمین در حال دور شدن از زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جو زمین در حال دور شدن از زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید