تور استانبول: برج دختر استانبول و افسانه های مربوط به آن

به گزارش بوستان گفتگو، برج دختر استانبول

برج دختر استانبول را می توان یکی از برترین و دیدنی ترین برج های این شهر دانست که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران بازدید از آن را در تور استانبول در میان برنامه سفر خود قرار می دهند. برج دختر به علت قرار گرفتن در موقعیت مناسب و زیبایی منحصر به فردی که دارد توجه بسیاری را به خود جلب کرده و افسانه هایی شنیدنی از این برج وجود دارد که شنیدن آنها لذت بخش خواهد بود. شهر استانبول به علت داشتن جاذبه های گردشگری تفریحی و تاریخی بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته و برج دختر را می توان از جمله برترین های استانبول دانست.

تور استانبول: برج دختر استانبول و افسانه های مربوط به آن

بهترین تجربه سفر را با تور استانبول در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا دیدن کنید و لحظات زیبایی را در این شهر تاریخی و تفریحی بگذرانید.

بسیاری برج دختر را به عنوان نمادی از شهر استانبول می شناسند و مردم ترکیه نیز برای این برج اهمیت ویژه ای قائل هستند. مهمترین علت معروفیت برج دختر را می توان تاریخچه بزرگ آن دانست که توانسته نام برج دختر را برای بسیاری از گردشگران برجسته نماید. بنای برج دختر در قرن چهارم ساخته شده است و در میان یکی از کوچک ترین جزایر استانبول قابل مشاهده می باشد.

این بنا فلسفه ای بسیار زیبا دارد و دلایلی بر بنا کردن این برج در یک جزیره کوچک وجود دارد که شاید برای بسیاری جالب باشد. در سفر با تور استانبول بی شک یکی از مقاصد گردشگری شما برج دختر خواهد بود و بی شک بازدید از آن می تواند یکی از اتفاقات زیبای زندگی شما باشد. به همین علت در این مقاله سعی داریم شما را به صورت کامل تری با این بنا آشنا نماییم تا بتوانید پس از آشنایی مختصر از این بنای تاریخی و زیبا لذت ببرید.

[cn-suggest-posts sts=حمام سنتی جاله اوغلو استانبول stl=https://deltaban.com/attraction/traditional-bath-oghlo-istanbul/ sbs=تور ترکیه sbl=https://deltaban.com/turkey-tours/]

تاریخچه برج دختر استانبول

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد این تاریخچه برج دختر استانبول می باشد که سبب با اهمیت شدن این برج شده است. برج دختر به راحتی از ساحل اسکودار قابل مشاهده می باشد و فاصله جزیره برج دختر از این ساحل تنها 200 متر می باشد. این برج در طول تاریخ نام های مختلفی را بر خود شاهد بوده و در ابتدا با نام های دامالیس و لیندروس شناخته می شده است.

سپس امپراطور رم شرقی نام آدکلا را برای این برج انتخاب نمود که معنی این واژه قلعه کوچک می باشد. بنای اصلی برج دختر در زمانی که قسطنطنیه از طریق عثمانی ها تسخیر شد به صورت کامل از بین رفت و سپس به جای این قلعه سازی ای چوبی پدید آوردند که این سازه نیز در سال 1719 طی آتش سوزی به صورت کامل از بین رفت. داماد ابراهیم پاشا که از جمله معماران نامی استانبول می باشد این بنا را از طریق سازه ای از سنگ بازسازی نمود. بر روی سنگ مرمر بکار گرفته شده در این برج می توانید امضای سلطان محمود دوم را که از طریق خوشنویس نامی رحیم اف دی حک شده را ببینید.

این برج در تاریخ های متفاوت مورد استفاده های مختلف نهاده شد و به علت جزیره ای بودن به منظور جمع آوری مالیات از کشتی ها مورد استفاده قرار میگرفت. این ساختمان سابقه وزارت دفاع شدن را نیز دارد. امروزه محل برج به موزه و رستوران تبدیل شده که می توانید از گشت و گذار در آن لذت ببرید.

در رابطه با برج دختر استانبول روایات و داستان های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بعضی از مهمترین روایات برج دختر پرداخته ایم:

شاهزاده و مار از افسانه های برج دختر استانبول

اولین داستانی که در رابطه با برج دختر استانبول در میان مردم رواج پیدا نموده را می توان افسانه شاهزاده دختر و مار دانست. این روایت اینگونه می باشد که پادشاه قسطنطنیه یک دختر زیبا روی داشته که عاشق وی بوده است و از این رو یک پیشگو به پادشاه قسطنطنیه می گوید که دختر وی در سن 18 سالگی بر اثر نیش مار جان خود را از دست خواهد داد و از این رو پادشاه قسطنطنیه دستور ساخت یک بنا در جزیره را می دهد.

پس از ساخت بنا شاهزاده جوان در این برج به زندگی خود ادامه می دهد و در روز تولد 18 سالگی وی که پادشاه به قصد تولد به برج مراجعه می نماید یک سبد پر از میوه در دست داشته است که پس از دادن این سبد میوه به دختر خود یک مار افعی از درون میوه ها بیرون آمده و دخترک را نیش می زند که در اثر این نیش دختر پادشاه جان خود را از دست می دهد. علت اینکه این برج نام برج دختر استانبول را به خود گرفته همین روایت می باشد.

دلاور بطال از جمله افسانه های برج دختر استانبول

یکی دیگر از افسانه های برج دختر استانبول را می توان داستان بطال دانست که این روایت به این گونه است که: زمانی که حکومت عثمانی در راس کار بوده است سرزمین گشایی ها به اوج خود رسیده بودند و بخش اعظمی از سرزمین های امپراتوری رم شرقی نیز تحت سلطه عثمانی ها بوده است.

بطال فردی دلاور در قرن هشتم بوده است که نام این فرد زمانی که به گوش امپراطور رم رسید، وی خانواده خود را به همراه دختر زیبای خود به یک برج در بسفر فرستاد اما این امر سبب جلوگیری عشق بطال به دختر امپراطور نشد و بطال زمانی که به این ماجرا پی برد به سمت برج روانه شد و دختر امپراطور را بر اسب خود سوار نموده و تمامی کشتی های رم را به آتش کشید. پس از آن بطال به همراه دختر پادشاه از این کشور خارج شد و زمانی که این خبر به مردم رسید سبب شد که نام این قلعه به برج دختر استانبول تبدیل گردد. امروزه نیز این روایت در میان مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

[cn-suggest-posts sts=آشنایی با کاخ بیلربی در استانبول ترکیه stl=https://deltaban.com/attraction/biliry-palace-istanbul/ sbs=تور ترکیه لحظه آخری sbl=https://deltaban.com/turkey-tours/]

هیرو و لیندر از جمله افسانه های برج دختر استانبول

یکی دیگر از افسانه های برج دختر استانبول را می توان هیرو و لیندر دانست که این روایت به صورت زیر می باشد: هیرو نام دختری پاکدامن و زیبا می باشد که به علت دور ماندن از چشم مردم و حفظ پاکدامنی خود تصمیم می گیرد که از تمامی مردم دور بماند و به همین علت شهر را به مقصد این برج ترک می نماید که در این میان فردی به نام لیندر که سوار بر قایق بوده عاشق هیرو می گردد و هر روزه جهت تماشا دختر به اطراف ساحل جزیره شنا می نماید و پس از مراجعه فراوان لیندر به این جزیره هیرو نیز عاشق وی شد.

پس از گذشت روزها در یکی از روزهایی که لیندر می خواسته با شنا خود را به معشوق خود برساند هوایی بسیار خشمگین و طوفانی بر منطقه حاکم بوده و لیندر از روی چراغی که هیرو در بالای برج نصب می کرد راه را تشخیص می داده است که طوفان خشمگین با وزیدن با سرعت زیاد چراغ را خاموش کرد و این مورد زمانی رخ داد که لیندر در میان آب در حال شنا کردن می باشد

لیندر نتوانست که راه خود را تشخیص دهد و نه راه پس داشته و نه راه پیش و هیرو که بی تابانه منتظر لیندر بوده است از آمدن وی نا امید شده و چشمان خود را می بندد و پس از بیدار شدن در روز به پی لیندر می رود که ناگهان بدن بی جان وی را در کنار ساحل جزیره مشاهده می نماید که پس از آن خود را از بالای صخره ها به پایین پرتاب می نماید.

منبع: دلتابان
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1983

به "تور استانبول: برج دختر استانبول و افسانه های مربوط به آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استانبول: برج دختر استانبول و افسانه های مربوط به آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید