با این 4 روش به یاری تکنولوژی شرایط سلامت محیط کار را بهتر کنید

به گزارش بوستان گفتگو، شرایط سلامت محیط کار و کارکنان یکی از مهم ترین عوامل پیشرفت هر سازمان و کسب و کاری به شمار می آید و مدیران و صاحبان مشاغل باید همیشه به این موضوع توجه داشته باشند. در حالی که برنامه های سلامتی سنتی که در محیط های کاری به کار گرفته می شوند ممکن است هزینه بر و عمومی باشند و برای همه مناسب نباشد؛ تکنولوژی به ما یاری می نماید برنامه هایی شخصی سازی شده و قابل دسترس تهیه کنیم.

با این 4 روش به یاری تکنولوژی شرایط سلامت محیط کار را بهتر کنید

نمی توان تاثیر فناوری در محیط کار را انکار کرد، از گوشی های هوشمند و ابزارهای پوشیدنی تا اپلیکیشن های پیغام رسان و مدیریت کارها، همگی در محیط کار همراه ما هستند و بخشی از ساعات کاری ما را به خود اختصاص می دهند. اما می توان از همین فناوری ها برای مدیریت شرایط سلامت کارکنان و محیط کار هم بهره گرفت. برنامه های سلامت محیط کار در پی تغییر نحوه تعامل سازمان ها با شرایط سلامت کارکنان خود هستند. کارفرمایان و مدیران می توانند با استفاده از ابرداده ها، تجزیه و تحلیل هوشمند و سایر فناوری های در دسترس از برنامه های سلامت محیط کار حمایت و کارکنان خود را در دریافت کمک های مورد نیاز کمک نمایند.

تکنولوژی ابزاری قدرتمند برای دسترسی به اطلاعات، پیگیری نحوه هزینه ها و پیروی از برنامه های سلامتی محسوب می گردد. در ادامه 4 روش را به شما معرفی خواهیم کرد که می توان با کمک آن ها سلامت محیط کار و کارکنان را ارتقا داد:

1. پایش سلامت کارکنان با فناوری های پوشیدنی

فناوری ها و ابزارهای پوشیدنی این روزها بسیار محبوب شده اند و کمپانی هایی مانند فیت بیت و شیائومی ساعت های هوشمند و دستبند های پایش سلامت را به بازار عرضه می نمایند که قابلیت رهگیری سطوح فعالیت کاربران را دارند و می توان از آن ها برای برنامه های سلامت در محیط کار بهره گرفت. این ابزارها می توانند به تشخیص شرایط سلامت کارکنان سازمان و شناسایی آن دسته از افراد که با احتمال ابتلا به مسائل سلامت روبرو هستند کمک نمایند.

کارفرما می تواند با پایش شرایط سلامت کارکنان خود، اطلاعاتی مانند میزان تحرک افراد، شرایط ضربان قلب، کیفیت خواب، میزان کالری مصرفی و سوزانده شده و … دست پیدا کند و بر اساس آن به تهیه برنامه های شخصی سازی شده برای آن ها اقدام کند. ممکن است برخی از سازمان ها بابت هزینه های چنین برنامه هایی نگران باشند، اما باید این را در نظر گرفت که کارمندان سالم و شاداب مهم ترین عامل پیشرفت هر سازمان یا کسب و کاری هستند. شما به عنوان یک کارفرما می توانید با یک دستگاه کوچک مانند دستبند هوشمند به قابلیت های دست پیدا کنید که شاید باورش برای تان سخت باشد:

 • شما می توانید مسائلی را که ممکن است در آینده تبدیل به مسائل بزرگ تری شوند شناسایی کنید. برای مثال، با پایش سطح استرس کارکنان زن، می توانید مسائلی مانند نابرابری شرایط کاری بین زن و مرد را آنالیز کنید.
 • میزان تحرک کاربران در محیط کار و حتی خارج از محیط کار و میزان نشستن آن ها پشت میز از آمار دیگری هستند که می توانند به شما کمک نمایند یک برنامه سلامتی مناسب برای آن ها تنظیم کنید.
 • به کمک اطلاعات به دست آمده می توان عادت های سالم تری را در محیط کار توسعه داد و با ایجاد فرصت هایی برای مشارکت کارکنان در فعالیت های مرتبط با سلامتی و بهره وری ایجاد کرد، مانند برگزاری کارگاه های مدیتیشن، ارائه خدمات ورزشی، استفاده از اپ های پیگیری عادات و موارد مشابه. بعلاوه، از این راه می توان آن ها را تشویق کرد تا روابط مثبتی با هم ایجاد نمایند.
 • با طراحی برنامه های شخصی و هدف گذاری های مرتبط با سلامتی، مانند چالش های دویدن یا پیاده روی، می توان فرهنگ عمومی شرکت را در حوزه های سلامت و بهره وری ارتقا داد.

همان گونه که اشاره شد، گجت های پوشیدنی ابزارهایی کاربردی هستند که می توان از آن ها برای جمع آوری داده ها و تحلیل آن ها کمک گرفت و سپس از این آمارها برای اعمال تغییرات مورد نیاز در محیط کار استفاده کرد. اگر فکر می کنید کارکنان شما به میزان کافی تحرک ندارند، می توانید با ایده هایی مانند ارائه تخفیف عضویت در باشگاه، فراهم کردن فضایی با میز کارهای ایستاده و روش های مشابه، آن ها را به تغییر عادت فعلی تشویق کنید.

2. توسعه عادت های شخصی سازی شده بر اساس ریسک پروفایل های سلامتی

همان طور که در ابتدا هم اشاره شد، نیروی کار سالم بر خروجی مثبت کار، بهره وری، کسب سود و حفظ کسب و کار تاثیر مستقیم دارد. برنامه های سلامتی هوشمند می توانند با جلوگیری از مسائل پزشکی رایج مرتبط با سبک زندگی و شرایط و فشارهای کاری، شرایط سلامتی کارکنان را بهبود ببخشند.

ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند اپلیکیشن های پایش سلامت و چت بات های مشاور به عنوان راه چاره هایی کارآمد (از لحاظ هزینه و سهولت استفاده) در حال یافتن راه خود برای ایجاد تغییرات مثبت در فضای کار هستند. با کمک این تکنولوژی ها، درک و مدیریت ریسک پروفایل های مبتنی بر شاخص های جسمانی، روانی و سبک زندگی برای کارفرما ساده تر خواهد شد و می تواند برنامه های سلامتی شخصی سازی شده مناسب با نیازهای هر شخص را طراحی کند.

در ادامه برخی از مهم ترین دسته بندی های مخاطرات سلامتی را مشاهده می کنید:

 • سلامت جسمانی و مخاطرات سبک زندگی، مانند فشار خون بالا، دیابت، اضافه وزن و استعمال دخانیات
 • مخاطرات سلامت روان، مانند افسردگی و اختلالات نگرانی
 • مخاطرات امنیت محیط کار، مانند آسیب های استرس زای تکرار شونده

اگر مدیر یا کارفرما هستید، این موضوع را در نظر داشته باشید که ریسک پروفایل ها چگونه می توانند بر توانایی کارمند شما در حفظ سلامتی و در نتیجه آن حفظ بهره وری در محیط کار تاثیرگذار باشند. برای مثال، افرادی که از قبل مسائلی داشته اند ممکن است به برنامه های مراقبتی شخصی سازی شده تری نیاز داشته باشند. در ادامه مثال هایی از برنامه های سلامتی شخصی سازی شده را مشاهده می کنید که می توانند به شما درک بهتری از مقصود این مطلب ارائه نمایند:

پورتال سلامت کارکنان

می توانید از کارکنان خود درخواست کنید از اپلیکیشن های مراقب سلامت برای دریافت توصیه های پزشکی و پشتیبانی استفاده نمایند که با ایجاد تغییر در سبک زندگی به وسیله برنامه تغذیه، رژیم و برنامه ورزشی شرایط سلامت را بهبود می بخشند.

اپلیکیشن های تله مدیسن

کارکنان شما می توانند برای معین نوبت معاینه به وسیله پزشکان خود از اپ های تله مدیسن استفاده نمایند. این کار به آن ها اجازه می دهد راحت تر سوالات خود را مطرح و پاسخ های مورد نیاز را دریافت نمایند و به صورت مجازی و در عرض چند دقیقه نگرانی های خود در حوزه سلامت را به کمک پزشکان متخصص برطرف نمایند. کارکنان شما می توانند از اپ های پزشک مجازی برای پایش سلامت و آنالیز علائم بیماری استفاده نمایند و به کتاب خانه ای جامع درباره منابع دارویی و درمانی و شرایط مختلف درمانی دسترسی داشته باشند.

جلسات تناسب اندام مجازی

جلسات تناسب اندام مجازی به کارکنان شما اجازه می دهند در جلسات گروهی تمرین نمایند و علاوه بر تعامل بیشتر با یکدیگر، مهارت های باارزشی را در حوزه تناسب اندام و حفظ سلامتی بیاموزند.

جلسات مشاوره مجازی

می توان با استفاده از واقعیت مجازی و به وسیله توسعه استراتژی های سلامت رفتاری به کارمندان کمک کرد تا با استفاده از اپلیکیشن های درمان مجازی نشانه های اضطراب، نگرانی و افسردگی را مدیریت نمایند. این کار می تواند به ارائه تجربه های سفارشی منطبق بر نیازها و اهداف فرد کمک کند که طیف وسیعی، از مدیریت نشانه های یک شرایط خاص تا بهبود شرایط کلی سلامت روان را در برمی گیرد. طبق آنالیز های صورت گرفته به وسیله McKinsey & Company، با دریافت کمک در حوزه سلامت (از جمله سلامت روان)، میزان رضایت مندی کارکنان از شغل شان افزایش خواهد یافت.

3. میزان گیری تاثیر برنامه های سلامت محیط کار با تجزیه و تحلیل

سازمان ها و کسب و کارها می توانند با استفاده از تجزیه و تحلیل ها به درک بهتری از احساس کارکنان خود درباره محیط کار و تاثیر آن بر بهره وری کارکنان برسند. کارفرماها می توانند از تحلیل داده هایی که با میزان گیری شرایط فعلی سلامت محیط کار و تشخیص نیازهای ویژه کارکنان به دست می آیند، برای ارزیابی میزان اثرگذاری برنامه های سلامت سازمان استفاده نمایند. این آمارها به کارفرما کمک خواهند کرد تا ابتکارات هدفمندی را طراحی و ارائه نمایند و برای سلامت کارکنان و محیط کار برنامه هایی را تعیین نمایند که جوابگوی مسائل کلیدی کارکنان باشند.

در ادامه با سناریوهایی آشنا می شویم که نمونه هایی از استفاده ی مفید از تحلیل داده ها را بیان می نمایند:

 • جمع آوری داده های سلامت کارکنان مانند داده های مربوط به عملکرد آن ها در طول زمان برای شناسایی روندها و الگوهایی که به درک عوامل مشوق کارکنان کمک می نمایند.
 • این داده ها می توانند به تحلیل بازخوردهای کاربران درباره نیازها و اهداف شان و آنچه که تمایل دارند در آینده در برنامه های سلامت شان گنجانده گردد، کمک نمایند.
 • اطلاعات تحلیلی به سازمان ها کمک می نمایند با کمک اطلاعاتی درباره رضایت شغلی، بهره وری و بازگشت سرمایه، میزان اثرگذاری برنامه های سلامتی را میزان گیری نمایند.
 • کسب آگاهی با جزئیات درباره شرایط پزشکی هر کارمند و ارائه پیشنهادهای شخصی متناسب با شرایط او.

4. انجام ارزیابی های پیشرفته حوزه سلامت با در نظر گرفتن خطرها و منابع امن

فناوری این ظرفیت را دارد که به ارزیابی های بهتر و پیشرفته تر سلامت در محیط کار بپردازد و اطلاعات ارزشمندی درباره آن ارائه کند که می تواند به وسیله کارفرمایان، کارکنان و متخصصان سلامت و امنیت مورد استفاده قرار بگیرد. انجام ارزیابی درباره خطرات سلامتی و طرح یک برنامه برای سلامت راهی مناسب برای حفظ امنیت و معیارهای سلامت در محیط کار است.

یکی از چندین راه کار موجود این است که سازمان ها به وسیله پرسش نامه های آنلاین به انجام چنین ارزیابی هایی اقدام نمایند. این نوع پرسش نامه ها اطلاعاتی را درباره محیط کار، عادت های سلامتی و سبک زندگی از کارکنان سازمان جمع آوری می نمایند.

تکنولوژی برنامه های سلامت محیط کار را از نو تعریف می نماید

اجرای برنامه های سلامت محیط کار می تواند هزینه بر باشد. اما با رواج تکنولوژی های دیجیتال در محیط کار، می توان از آن ها به عنوان ابزارهای قابل دسترس برای بهبود سلامت کارکنان استفاده کرد. تکنولوژی می تواند نقش مهمی در کمک به بهبود شرایط سلامت کارکنان ایفا نماید. گوشی های هوشمند و ابزارهای پوشیدنی می توانند سطح فعالیت، عادت های خواب و سایر فاکتورهای سلامت کارکنان را رهگیری نمایند و با اطلاعاتی که به دست می آورند، راه را برای ایجاد تغییرات در شرایط سلامت آن ها هموار نمایند.

اما همه این موارد نیازمند ایجاد فرهنگی است که این تغییرات و عادات مثبت را ارتقا دهد، زیرا تکنولوژی تنها ابزاری برای کمک به اتوماتیک کردن، تسریع و بهبود فرایند مورد بحث است.

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2208

به "با این 4 روش به یاری تکنولوژی شرایط سلامت محیط کار را بهتر کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این 4 روش به یاری تکنولوژی شرایط سلامت محیط کار را بهتر کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید