بافت نخستین پارچه زربفت خراسان عظیم در روستای ملی ابریشم&zwnjکشی بسک تربت&zwnjحیدریه

به گزارش بوستان گفتگو، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، علی محمدی امروز یکشنبه 16 آذرماه 1399 با اعلام این خبر اضافه نمود: بعد از ثبت ملی روستای بسک و با هدف تکمیل زنجیره فراوری تا مصرف و جلوگیری از خام فروشی نخ ابریشم، احیا، آموزش و فراوری صنایع وابسته به آن از جمله ابریشم بافی، زری بافی، نواربافی و سایر دست بافت های سنتی و هنری در دستور کار نهاده شد.

بافت نخستین پارچه زربفت خراسان عظیم در روستای ملی ابریشم&zwnjکشی بسک تربت&zwnjحیدریه

او ادامه داد: این اقدام برای بازگرداندن ارزش اضافه نموده و سودآوری این محصول استراتژیک شهرستان به مردم سخت کوش این منطقه انجام شد.

محمدی توضیح داد: در راستای تحقق این اهداف با همکاری معاونت صنایع دستی خراسان رضوی در تابستان 98 تعدادی از جوانان این روستا به تهران اعزام شدند و زیر نظر پژوهشکده وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی دوره زری بافی به صورت فشرده به آن ها آموزش داده شد.

او اضافه نمود: پس از سرانجام دوره آموزشی و استقرار دستگاه زری بافی در خانه صنایع دستی ابریشم بسک با همت هنرمندان جوان این رشته، اولین پارچه زری بافی در پاییز 99 بافته شد.

محمدی گفت: با توجه به جذابیت بالای زری بافی و مراحل فراوری پارچه زربفت و اهمیت این رشته و نیز علاقه مندی زیاد توریستان داخلی و خارجی به محصولات ابریشم و گلابتون، ثبت جهانی این روستا می تواند به جذب فزاینده توریستان یاری کند و این روستا به قطب جذب توریست خارجی در استان تبدیل شود.

او یادآور شد: پارچه زربفت از دو محصول ابریشم و طلا تشکیل می شود و وجود هر دو ماده اولیه در منطقه بایگ مزیت بسیار مناسبی برای مقرون به صرفه بودن فراوری این محصول در شهرستان است.

پیشینه و قدمت زری بافی در ایران به دوران قبل از اسلام برمی شود و فن زری بافی در دوران صفویه به اوج خود رسید. برابر اطلاعات تاریخی پارچه های زری در ادوار مختلف تاریخی به قدری مورد توجه بوده که وقتی بازرگانان و تاجران به ایران سفر می کردند بهترین هدیه و سوغات، تهیه قطعه ای از پارچه زری ایران بوده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1463

به "بافت نخستین پارچه زربفت خراسان عظیم در روستای ملی ابریشم&zwnjکشی بسک تربت&zwnjحیدریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت نخستین پارچه زربفت خراسان عظیم در روستای ملی ابریشم&zwnjکشی بسک تربت&zwnjحیدریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید