ایکس باکس سری اس در مقابل ایکس باکس وان ایکس؛ وقتی کنسول قوی تر کم می آورد

به گزارش بوستان گفتگو، شاید عجیب باشد که بخواهیم دو کنسول از دو نسل مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم اما بحث ایکس باکس وان ایکس (Xbox One X) بسیار عجیب است. به علت اینکه این دستگاه به عنوان یک دستگاه میان نسلی بسیار قدرتمند ساخته شد و یک طراحی بسیار عجیب داشت. از طرفی این دستگاه یک کنسول نسل هشتمی بود در نتیجه نباید بعضی از ویژگی های کلیدی نسل نهم مثل حافظه جامد (SSD) را می داشت. با این حال مایکروسافت یک پردازنده به شدت قدرتمند را در آن قرار داد که حتی از کنسول نسل نهمی ایکس باکس سری اس هم قوی تر است!

ایکس باکس سری اس در مقابل ایکس باکس وان ایکس؛ وقتی کنسول قوی تر کم می آورد

به نظر می رسد که دیگر زمان مقایسه بین دو نسل کنسول به اتمام رسیده است ولی بعضی از بازی ها همچنان برای کنسول های نسل هشتمی هم عرضه می شوند. این موضوع باعث شده تا همچنان قیاس میان کنسول های مختلف وجود داشته باشد و یک مقایسه جالب میان دستگاه ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس مایکروسافت است. اگر شما 2 سال پیش این مقایسه را انجام می دادید، نتایج عجیبی پیدا می کردید. به این شکل که بعضی اوقات وان ایکس از سری اس عملکرد بهتری داشت. حال با گذشت زمان و طراحی بازی ها برای کنسول های نسل نهمی شرایط تغییر نموده است و به طور خلاصه سری اس عملکرد فزونین نسبت به وان ایکس دارد.

مقایسه میان ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس سری اس

عملکرد دیابلو 4 روی کنسول وان ایکس و سری اس

بگذارید تا مقایسه را با بازی دیابلو 4 (Diablo 4) شروع کنیم. عنوانی به شدت مورد انتظار که در سبک نقش آفرینی بوده و برای کنسول های هر دو نسل سال گذشته عرضه شد. این بازی گرافیک به شدت خوبی داشته و از لحاظ گیم پلی نیز یک گیم پلی متنوع و زیبا دارد. اگر شما فقط از لحاظ بصری نسخه های این دو کنسول را با یکدیگر مقایسه کنید، تفاوت چندانی پیدا نخواهید کرد. با این حال محیط کلی بازی و دنیای دیابلو 4 کمی در وان ایکdiabس جزئیات کمتری دارند. برای مثال مسیرها کمی ساده تر طراحی شده و زوایای کمتری دارند ولی در کل از لحاظ بصری این دو بازی به شدت شبیه به هم هستند.

هر دو کنسول بازی را با رزولوشن 846p رندر نموده و پس از آن با سیستم ارتقاء تصویر FSR 2 آن را با رزولوشن 1440p نشان می دهند. اگر شما این بازی را روی یک صفحه نمایش 4K اجرا کنید، کمی ضعیف نمایان می گردد ولی اگر از دور به آن نگاه کنید، متوجه آن نخواهید شد. در کل هر دو کنسول از لحاظ بصری عملکرد خوبی دارند.

.وقتی بحث به عملکرد بازی می رسد، کنسول وان ایکس بازی را با نرخ فریم 30 اجرا می نماید. از طرفی در بعضی مواقع هم پرش تصویر وجود داشته و کرکتر امکان دارد برای چند ثانیه در یک مکان ثابت بماند. اگر شما این ایرادات را کنار بگذارید برای یک کنسول نسل هشتمی، وان ایکس عملکرد خوبی را در کل نشان می دهد.

بحث در خصوص کنسول نسل نهمی سری اس به طور کامل فرق دارد. این کنسول به راحتی دیابلو 4 را با نرخ فریم 30 اجرا نموده و هیچ محدودیتی برای نرخ فریم پایین تر ندارد. به همین علت تجربه دیابلو 4 روی این کنسول به مراتب بهتر است کنسول وان ایکس است. قطعاً این دستگاه هم بدون مشکل دیابلو را اجرا نمی نماید و امکان دارد باگ های مختلفی در بازی وجود داشته باشد. با این حال روند کلی بازی نرخ فریم 60 بوده و دستگاه کوششی برای اجرای آن در نرخ فریم پایین تر نمی نماید.

این که بازی دیابلو 4 روی سری اس با کیفیت بصری بالاتر و نرخ فریم دو برابر وان ایکس اجرا می گردد یک اختلاف بزرگ را نشان می دهد. نکته اینجاست که بلیزارد به طور مشهود از قدرت وان ایکس در طراحی بازی خود استفاده ننموده است. از طرفی رسیدن به نرخ فریم 60 با پردازنده قدیمی Jaguar وان ایکس به شدت سخت است. حتی با وجود اینکه بسیاری از سازندگان در کوشش هستند تا این کار را انجام بدهند.

عملکرد بازی اساسینز کرید میراژ روی دو کنسول نسل هشتمی و نهمی

عنوان بعدی که آنالیز خواهیم کرد بازی اساسینز کرید میراژ (Assassins Creed Mirage) سال گذشته یوبیسافت تصمیم گرفته تا به ریشه های خود باز گشته و یک بازی اساسینز کرید اصیل طراحی کند. اگر شما عملکرد این بازی را روی کنسول وان ایکس آنالیز کنید متوجه خواهید شد که در اینجا هم کمی ضعف وجود ندارد. برای مثال در کل کیفیت سطوح بازی افت زیادی داشته است و نورپردازی بازی هم ساده سازی شده است. نکته جالب اینجاست که وان ایکس از لحاظ رزولوشن سایه و رزلوشن رندر عملکرد بهتری نسبت به سری اس داشته و بازی میراژ را با رزولوشن 1728p رندر می نماید. این در صورتی است که دستگاه سری اس این بازی را با رزولوشن 1080p رندر می نماید.

وقتی بحث به عملکرد می رسد، سری اس توانایی اجرای بازی با نرخ فریم 60 را دارد. با این حال امکان دارد که در بعضی مواقع به طور ناگهانی شاهد افت فریم محسوس در بازی باشیم. بخش های کات سین هم با نرخ فریم 30 اجرا شده که چیز چندان عجیبی نیست ولی در کل کنسول سری اس یک تجربه بسیار خوب را از لحاظ عملکردی به کاربران ارائه می دهد.

همانطور که انتظار می رود کنسول وان ایکس اینگونه عمل نمی نماید. به این شکل که نرخ فریم بازی نصف نرخ فریم سری اس است و امکان دارد که شاهد افت فریم در بعضی مواقع بازی باشیم. در کل اگر بخواهیم بین سری اس و وان ایکس مقایسه کنیم، بیشتر بین عملکرد دو کنسول و کیفیت تصویر شاهد تفاوت خواهیم بود. نرخ فریم بازی های روی کنسول نسل نهمی بیشتراً 60 بوده ولی روی کنسول نسل هشتمی به طور کامل 30 است.

آنالیز بازی پرسونا 3 ریلود

بازی بعدی که به آن می پردازیم، بازی پرسونا 3 ریلود (Persona 3 Reload) است. از همین اول به بحث عملکردی می رسیم، که عملکرد این بازی روی کنسول وان ایکس اصلاً مناسب نیست. ریلود با نرخ فریم 30 روی کنسول وان ایکس اجرا شده ولی زمانبندی فریم ها اصلاً مناسب نبوده که باعث شده یک تجربه بسیار نابرار را به کاربران ارائه دهد. در این بازی موشن بلر (Motion Blur) وجود ندارد که شرایط را بهتر کند و از طرفی ارائه فریم هم چندان خوب نیست.

کنسول سری اس در این بازی عملکرد به شدت بهتری داشته و به راحتی بازی را با نرخ فریم 60 اجرا می نماید. نکته اینجاست که در این نرخ فریم هرگونه مسائل ارائه فریم قابل چشم پوشی است و به همین علت تجربه بازی روی سری اس به مراتب بهتر از وان ایکس است. همینطور اینکه افت فریم در این کنسول به ندرت مشاهده شده و این کنسول کوچک نسل نهمی عملکرد خیلی بهتری نسبت به کنسول نسل قبلی مایکروسافت دارد.

از لحاظ ظاهری سری اس سیستم ری تریسینگی که در بازی ریلود وجود دارد را ندارد. به همین علت از لحاظ بازتاب و نورپردازی وان ایکس و سری اس در یک حالت و سطح قرار دارند. موارد دیگر گرافیکی نیز در هر دو کنسول مشابه به یکدیگر است اما نکته جالب اینجاست که وان ایکس بازی را در رزولوشن 1440p رندر می نماید. این در صورتی است که کنسول سری اس بازی را در رزولوشن 1080p رندر نموده ولی از لحاظ عملکردی واقعاً پیشنهاد نسخه وان ایکس این بازی سخت است.

مقایسه از نوع اژدها!

مجموعه بعدی که مقایسه می کنیم، مجموعه مثل یک اژدها (Like a Dragon) است. بازی مثل یک اژدها: ایشین (Ishin) با استفاده از موتور انیمیشن سازی آنریل انجین 4 (Unreal Engine 4) ساخته شده است. بحث اینجاست که مانند بازی پرسونا 3 ریلود که آن هم با استفاده از موتور آنریل انجین 4 ساخته شده بود، مسائل عملکردی زیادی روی وان ایکس دارد. نکته جالب اینجاست که این بازی از نظر پایداری بدتر از بازی پرسونا 3 عمل نموده و همین موضوع باعث ده که تجربه آن روی وان ایکس اصلاً جالب نباشد.

روی دستگاه سری اس هدف این بازی نرخ فریم 60 است و به راحتی به آن دست پیدا می نماید. ممکن است که در بعضی مواقع افت فریم مشاهده گردد و حتی امکان دارد که در کات سین ها افت فریم زیادی مشاهده گردد ولی در کل نرخ فریم بازی 60 بوده و تجربه بسیار روانی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

چیزی که اینجا قابل توجه است، جلوه بصری بازی است. بازی مثل اژدها: ایشین از لحاظ ظاهری روی هر دو کنسول سری اس و وان ایکس مانند بازی دیابلو 4 از لحاظ ظاهری مشابه بوده و تفاوت چندانی ندارند. رزولوشن هر دو نسخه از بازی 1080p بوده و تنها کمی از لحاظ نورپردازی این دو نسخه از بازی با هم تفاوت دارند. نکته جالب اینجاست که نسخه حالت Ambient Occlusion روی سری اس قوی تر بوده که باعث شده از لحاظ بصری فزونی نسبت به وان ایکس داشته باشد. در اصل می توان اینجا متوجه شد که شرکت سازنده توجه کمتری به نسخه وان ایکس نموده است.

اگر به سراغ یک عنوان دیگر از این مجموعه یعنی مثل اژدها: ثروت بی نهایت (Infinite Wealth) برویم کمی شرایط فرق دارد. برای مثال تفاوت بصری میان دو کنسول بیشتر بوده و این بیشتر در بحث رندر است. در نگاه اول دو کنسول شباهت زیادی دارند ولی وقتی دقت کنید، کنسول وان ایکس بازی را با رزولوشن 1080p رندر می نماید. این در صورتی است که سری اس این بازی را با رزولوشن 720p رندر نموده و در نتیجه از لحاظ بصری وان ایکس بهتر است.

از لحاظ جزئیات هر دو بازی شباهت زیادی به یکدیگر دارند و این نشان می دهد که سیستم ارتقاء تصویر عملکرد بهتری روی سری اس دارد. بحث اصلی اینجاست که کنسول سری اس در حرکت نمی تواند این کیفیت تصویر را نگه دارد. این در صورتی است که کنسول وان ایکس توانایی حفظ کیفیت را در هر حالتی دارد ولی نرخ فریم آن روی 30 قفل است.

این بازی مثل اژدها برخلاف عنوان قبلی مسئله ای در زمینه نرخ فریم و افت فریم ندارد. درست است که در بعضی مواقع ما شاهد افت فریم هستیم ولی در کل نرخ فریم ثابت بوده و در نتیجه مشکل افت عملکردی بیشتر مربوط به بازی و شرکت سازنده است تا قدرت این دو کنسول. در زمینه نرخ فریم هم که مثل همواره سری اس نرخ فریم 60 را به کاربران ارائه داده و این در صورتی است که وان ایکس به همان 30 رضایت داده است. سری اس نیز به راحتی این نرخ فریم 60 را حفظ نموده و در نتیجه تجربه خوبی را به کاربران ارائه می دهد.

بازی وو لانگ: فالن داینستی تفاوت میان نسلی را نشان می دهد

علت اینکه بازی آخر وو لانگ: فالن داینستی (Wo Long: Fallen Dynasty) است این است که این بازی تفاوت بیشتری از میان عناوین قبلی نشان می دهد. مسائلی که در این بازی وجود دارد بیشتر به خاطر عملکرد نامناسب شرکت تیم نینجا (Team Ninja) بوده و کنسول ها کمتر در این بخش نقش دارند.

نسخه وان ایکس این بازی از لحاظ نرخ فریم به سدت مشکل دارد. به حدی که می توان گفت از لحاظ زمانبندی نرخ فریم جزو بدترین عناوین موجود است. کنسول سری اس می تواند آن را با نرخ فریم 60 اجرا کند ولی برای حفظ این نرخ فریم مسائل بسیار زیادی دارد. قسمت جالب ماجرا این است که این نرخ فریم به طور دائم افت داشته و حتی بعضی اوقات یک فریم را جا می اندازد. به احتمال زیاد مسائل این بازی به علت استفاده از موتور کاتانا (Katana Engine) است که در عناوین قبلی ای که از این موتور استفاده کردند هم این مسائل وجود داشت.

نسخه وان ایکس وو لانگ به شدت از لحاظ بصری افت پیدا نموده است. به این شکل که جزئیات آن نسبت به قبل افت زیادی داشته و همین موضوع باعث شده که کیفیت پایین تری را به کاربران ارائه دهد. نکته جالب اینجاست که وان ایکس مموری و پهنای باند مموری بیشتری نسبت به سری اس دارد ولی با این حال از لحاظ کیفیت به شدت ضعیف تر است. از لحاظ باقی تنظیمات این دو نسخه از بازی شباهت زیادی به یکدیگری دارند. برای مثال سری اس بازی را با رزولوشن 900p رندر نموده و وان ایکس هم این کار را با رزولوشن 1080p انجام می دهد.

تفاوت های نسل نهم در میان دو کنسول مشهود است

کنسول سری اس و وان ایکس از لحاظ حافظه تفاوت بسیار زیادی با یکدیگری دارند. سری اس از یک حافظه جامد قدرتمند و سریع استفاده نموده و توانایی های پردازنده زن 2 (Zen 2) را برای باز کردن فایل ها دارد. از طرفی کنسول وان ایکس دارای یک هارد با سرعت 5400 RPM بوده و پردازنده آن نیز ضعیف تر است. زمانی که شما این دو بازی را از لحاظ اجرا کردن مقایسه می کنید، تفاوت به شدت مشهود است. برای مثال بازی ثروت بی نهایت حدود 5 ثانیه طول می کشد تا در سری اس اجرا گردد. این در صورتی است که وان ایکس حدود 33 ثانیه طول می کشد تا بازی را اجرا کند. در وو لانگ سری اس 19 ثانیه این کار را انجام داده ولی وان ایکس در 70 ثانیه بازی را اجرا می نماید. این تفاوت به شدت زیاد بوده و در اصل علت خرید یک کنسول نسل نهمی هم می تواند همین موضوع باشد.

نکته جالب اینجاست که بسیاری از بازی ها هنوز از تمام توانایی های سری اس برای اجرا شدن استفاده نمی نمایند. مگرنه سرعت اجرا از این هم بالاتر می بود. نکته اینجاست که اگر یک بازی بر اساس سخت افزارهای تازه ساخته شده باشد، خیلی سریع تر از رم استفاده نموده و بازی را روی آن اجرا نموده و از روی آن برمی دارد. همین موضوع باعث می گردد که تجربه بازی روی پلتفرم های مختلف متفاوت باشد.

در میان عناوینی که تا الان آنالیز کردیم، شما یک روند ثابت پیدا خواهید کرد. اینکه پردازنده ارتقاء یافته سری اس تفاوت معینی در اجرای بازی های مختلف ایجاد می نماید. تقریباً می توان گفت که سری اس تمامی بازی ها را با نرخ فریم 60 اجرا نموده و تجربه روانی را به کاربران ارائه می دهد که کنسول های نسل گذشته توانایی آن را ندارند. دو فاکتور اصلی سری اس، پردازنده با هسته های زِن 2 و حافظه جامد است که باعث شدند این دستگاه نسبت به نسل قبلی قدرت بیشتری داشته باشد. حتی با وجود اینکه وان ایکس از لحاظ گرافیکی قدرتمندتر است.

مورد دیگر این است که بازی های اخیری که برای کنسول وان ایکس عرضه شدند، به این کنسول به عنوان یک مزاحم نگاه می نمایند. بیشتر بازی ها یک تجربه معمولی و حتی زیر معمولی ارائه داده و این در حالتی است که کنسول سری اس یک تجربه به مراتب بهتر با نرخ فریم بالاتر به کاربران ارائه می دهد. این موضوع از این نظر عجیب است که از لحاظ گرافیکی کنسول وان ایکس قدرت بیشتری دارد. این مشکل اصلاً کاری به سخت افزار دستگاه ندارد و بیشتر به عدم توجه شرکت های سازنده بازی به قدرت گرافیکی 6 ترافلاپسی وان ایکس است.

این عدم توجه تنها برای کنسول وان ایکس نیست و در کل برای نسل قبلی صدق می نماید. فروش اصلی بازی ها در حال حاضر برای کنسول های نسل نهمی بوده و بیشتر افراد به دستگاه های تازه روی آوردند. به همین علت شرکت های سازنده نیز به این موضوع بیشتر اهمیت داده و تمرکز خود را روی کنسول های نسل نهم و کامپیوتر می گذارند. نکته دیگر این است که اگر شرکتی قصد داشته باشد یک بازی برای کنسول های نسل هشتمی مایکروسافت طراحی کند باید کنسول وان اس را نیز در نظر بگیرد. وان اس هیچ سیستم ارتقاء یافته ای نسبت به کنسول اولیه مایکروسافت ندارد و تنها از لحاظ طراحی بهتر شده است. در نتیجه یک سازنده از این نظر نمی تواند به طور کامل به وان ایکس توجه کند که باید به کنسول وان اس هم بپردازد.

اگر شما این مقایسه را سال گذشته انجام می دادید، شرایط به طرز عجیبی متفاوت بود. در گذشته بازی ها همچنان به کنسول های نسل هشتمی اهمیت می دادند و در نتیجه عملکرد وان ایکس به مراتب بهتر از شرایط حال حاضر آن بود. حتی در آن موقع بعضی از بازی ها عملکرد بهتری روی کنسول نسل هشتمی مایکروسافت داشتند و در نتیجه در این یک سال اولویت شرکت ها تغییر نموده است.

حال اگر شما به تریلر بازی های اخیر نگاه بیاندازید، متوجه خواهید شد که کنسول وان ایکس تا حد خوبی کنار گذاشته شده است. بیشتر بازی هایی که در این مدت عرضه شده و در دسترس هواداران قرار گرفتند، عملکرد بهتری روی سری اس داشته و معین است که این بازی ها از پتانسیل کامل وان ایکس استفاده نمی نمایند. مخصوصاً اینکه زمان اجرای بازی ها بسیار زیاد بوده و اگر از لحاظ گرافیکی سنگین تر بشوند این مشکل هم بدتر خواهد شد.

نسل هشتم به سرانجام راه خود رسیده است

اگر شما به بازی هایی که اخیراً عرضه شده نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که نسل هشتم دیگر به سرانجام راه خود رسیده است. بسیاری از بازی های پیروز ایکس باکس مثل هلبلید 2 (Hellblade 2)، جمجمه و استخوان ها (Skull and Bones) و موارد دیگر همگی دیگر به نسل هشتم توجه ننموده و بیشتر نسخه نسل هشتم برای بازی های ریمستر شده و مهم از لحاظ تبلیغاتی در دسترس است.

از طرفی بیشتر بازی های تازه از قابلیت های کنسول های نسل نهم مثل ری تریسینگ و توانایی بیشتر پردازنده اصلی بهره می برند. همین موضوع باعث شده که تجربه بازی ها به شکلی باشد که اصلاً با کنسول های نسل هشتمی امکان پذیر نیست. اینکه کارت گرافیکی سری اس نسبت به وان ایکس ضعیف تر است اصلاً اهمیت ندارد به علت اینکه این کارت گرافیکی ضعیف مدرن بوده و مواردی که برای تجربه یک بازی در نسل نهم احتیاج است را در خود دارد.

در نتیجه دستگاه ایکس باکس سری اس تجربه بهتری را در سال 2024 به کاربران ارائه می دهد. شاید این دستگاه قوی ترین دستگاه بازی در بازار نباشد ولی از لحاظ عملکرد به شدت بهتر است کنسول وان ایکس عمل می نماید. قطعاً این مقایسه به صورت یک جانبه بوده و احتیاج به آنالیز بیشتری دارد. حتی امکان دارد در آینده برای کنسول های سونی هم اعمال بگردد ولی در کل اگر شما قصد خرید یک کنسول در حال حاضر را دارید بهتر است دیگر سمت نسل هشتم نروید و به فکر کنسول های نسل نهمی باشید.

منبع: Eurogamer

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 تیر 1403 بروزرسانی: 6 تیر 1403 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2415

به "ایکس باکس سری اس در مقابل ایکس باکس وان ایکس؛ وقتی کنسول قوی تر کم می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایکس باکس سری اس در مقابل ایکس باکس وان ایکس؛ وقتی کنسول قوی تر کم می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید