آشنایی با شهر آبژدان خوزستان، عکس

به گزارش بوستان گفتگو، شهر آبژدان در فاصله 25 کیلومتری جنوب مرکز شهرستان اندیکا (قلعه خواجه)،35 کیلومتری شهر مسجدسلیمان که این موقعیت جغرافیایی باعث شده تا آبژدان را دروازه زاگرس می نامند،45 کیلومتری شهر ایذه ودر فاصله 175 کیلومتری شهر اهواز و در 80 کیلومتری مرز استان چهارمحال و بختیاری می باشد.

آشنایی با شهر آبژدان خوزستان، عکس

این شهر در شمال شرقی استان خوزستان قراردارد،براساس طرح توسعه و عمران ناحیه شرق استان خوزستان ،شهر آبژدان(به مرکزیت جعفر آباد)در منطقه آبژدان مجموعه آبژدان قراردارد.

شهر آبژدان دارای 13 روستای مسکونی تحت نفوذ به نام های مورد،طالقانی،آب قلعه،امیر المومنین،طاقا، سرگچ،آب چهر،الیاس ،اولاد،تلخاب نظر ،چری ،صالح کوتاه میباشد.

جمعیت:طبق سر شماری رسمی سال 1390 جمعیت شهر آبژدان با روستاهای حوزه تحت نفوذ طبق آمار گیری رسمی 3386 نفر در قالب 727 خانوار که تعداد 1734 نفر مرد و1634 نفر زن گزارش شده است.

مساحت شهر :شهر آبژدان در وضع موجود که حدود 191 هکتار می باشد.

اقلیم شهر:طبق ایستگاه هواشناسی شهر مسجدسلیمان که از نوع سینوپتیک میباشد به دلیل نزدیکی آن به شهر آبژدان از آمارهای این ایستگاه استفاده شد که میانگین سالیانه دمای ایستگاه مسجدسلیمان در سال 1993-2003 برابر با 5/25 درجه سانتی گراد بوده است که این رقم در ماههای مختلف سال تفاوتهای را نشان می دهد.متوسط رطوبت سالیانه در دوره 1993-2003 معادل 9/40 درصد ثبت شده است.متوسط بارش سالیانه در همدوره 7/448 میلی متر ثبت شده است.

مناطق مذهبی و امامزاده های شهر آبژدان : مقام امیر المومنین ،امامزاده بابا زاهد،صالح کوتاه که در 5 کیلومتری شهرآبژدان و در جهت سد شهید عباسپور به نام روستای صالح کوتاه می باشد.

مناطق دیدنی وگردشگری شهر آبژدان : تالاب شیمبار،جزیره پشت سد ،سیم بند ،یک برجی،دشت گل تاراز ،آبشار مورد ،پل نگین ،قلعه لیت ،طاق محمدخان شوکل حاجی وند ،کوه شو که دارای طبیعت بکر ودارای گونه های درخت وحشی مانند بلوط،بادام کوهی،بنک و کلخونگ می باشد و در نقطه ای از این مکان مشرف به سد گدار لندر می باشد که بسیار دیدنی و چشم نواز می باشد.

صنایع دستی: بافت قالی بختیاری ،چوقا،گلیم،شیردنگ(نوعی بند تزئینی)

کشاورزی: درواقع اصلی ترین و مهم ترین کسب کار مردم آبژدان کشاورزی و دامداری می باشد کشاورزی شامل:(کشت گندم ،جو،،دیم،کلزا،زیتون،صیفی جات و…)

دامداری شامل(گوسفند،بز،مرغداری،گاوداری و…)

آب و هوا شهر:آب و هوای این شهر معتدل می باشددارای زمستانی یخبندان و تابستانی نچندان گرم و در فصل بهار بسیار آب و هوای با طراوت دارد .

منبع: گردشبان
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1663

به "آشنایی با شهر آبژدان خوزستان، عکس" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشنایی با شهر آبژدان خوزستان، عکس" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با شهر آبژدان خوزستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید