پیشنهاد 120 لیتر بنزین برای عید

به گزارش بوستان گفتگو، متولی گردشگری در دولت قصد کرده با جلب نظر هیات دولت برای اختصاص دو باک سهمیه سوخت نوروزی به خانوارها، سفرهای عید 99 را از گردنه بنزین عبور دهد.

پیشنهاد 120 لیتر بنزین برای عید

متولی گردشگری از ارائه پیشنهاد اختصاص دو باک بنزین ویژه سفرهای نوروز 99 به دولت خبر داد.

در پیشنهادی که قرار است در هیات دولت بررسی شود، معادل دو سهمیه ماهانه بنزین- در مجموع 120 لیتر- برای خودروها مختص تعطیلات نوروز در نظر گرفته شده است که در صورت تصویب، وارد کارت های بنزین خودروهای شخصی می شود. رکود سنگین سفرهای داخلی طی ماه های اخیر ناشی از شرایط اقتصادی خانوارها و تورم شکل گرفته در بازار گردشگری، احتمال افت سنگین حجم مسافرت های نوروزی را بالا برده است.

متولی گردشگری در دولت قصد کرده با جلب نظر هیات دولت برای اختصاص دو باک سهمیه سوخت نوروزی به خانوارها، سفرهای عید 99 را از گردنه بنزین عبور دهد.

موافقت دولتی ها با درخواست وزارت گردشگری می تواند جلوی سقوط بازار تفریح و سفر به دره رکود را بگیرد و نبض مسافرت داخلی ایرانی ها را برای دست کم تعطیلات نوروز از حالت کما خارج کند. رشد هزینه های مربوط به مسافرت از یک سو و نبود تعطیلات آخرهفته مناسب از سوی دیگر باعث شده در یکسال گذشته حجم سفر بین شهری خانوارها به قصد تفریح، گذراندن اوقات فراغت و دید و بازدید از اقوام، به شدت کاهش پیدا کند.

تداوم این شرایط برای عید پیش رو نیز به شکل تقریبا رسمی پیش بینی شده است به طوری که مسوولان گردشگری اعلام کرده اند حجم مسافرت های عید99 برابر خواهد بود با عید 98 که این موضوع در واقعیت به معنای کاهش واقعی ابعاد بازار سفر است. اختصاص سهمیه 120 لیتری بنزین برای عید 99 می تواند تا حدودی جلوی این سقوط را بگیرد.

در تعطیلات نوروز معمولا اغلب مقاصد سفرهای داخلی در ایران شهر مشهد و شهرهای شاقتصادی است بنابراین مسافرانی که در مسافت طولانی تری با این مقاصد قرار دارند حدود 200 لیتر بنزین برای یک رفت و برگشت بین شهر مبدا و مقصد سفر عید-بدون احتساب مسافرت اضافه به شهرهای همجوار و گشت وگذار در داخل شهر مقصد- نیاز دارند و دو باک بنزین که مجموعا 120 لیتر می شود برای جبران هزینه سوخت سفرهای نوروزی 99 کفایت نمی کند.

مشخص سهمیه بنزین سفر می تواند از افزایش هزینه سفرهای داخلی جلوگیری کرده و مشوقی برای افزایش سفرهای داخلی محسوب شود که در نتیجه این اقدام از تورم سفرهای داخلی جلوگیری می کند و با رونق دریافت سفرهای داخلی میزان گردشگران ورودی به کشور نیز افزایش پیدا می کند؛ زیرا کشورهایی که امروز به مقاصد برتر برای توریست های بین المللی تبدیل شده اند ابتدا به رونق گردشگری داخلی خود پرداخته و پس از آنکه زیرساخت های مورد نیاز برای گردشگران داخلی خود را مهیا کردند گردشگران بین المللی نیز از ورود به آن کشورها استقبال کردند.

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در کشور و افزایش قیمت بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس و همچنین افزایش قیمت هتل ها و اقامتگاه ها هزینه سفر در کشور دستخوش افزایش قیمت جدی شده است از همین رو احتمالا به علت مسائل اقتصادی فرایند گردشگری عید 99 با رکود روبرو خواهد شد که موافقت با طرح بنزین سفر می تواند سفرهای داخلی را ترغیب کند.

حدود 6 ماه از تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می گذرد و این سومین وعده این وزارتخانه در حوزه گردشگری است که لازم است این وعده بر خلاف دو وعده دیگر تحقق پیدا کند. وعده اول مربوط به ساماندهی تعطیلات آخر هفته (دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته) بود که هنوز ناکام مانده است.

دومین وعده نیز مربوط به ایجاد و رونق یک جریان پایدار درخصوص ورود گردشگران خارجی است که به نتایج مطلوب نرسید؛ بنابراین اگر سومین فرصت این حوزه که مربوط به سهمیه بندی بنزین سفر است نیز از دست برود در واقع نشان دهنده ضعف دولت در حوزه سیاست گذاری گردشگری خواهد بود که نسبت به سایرین بسیار پررنگ تر نیز است.

به همین دلیل، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفتگو با دنیای اقتصاد مطرح نمود: بخش خصوصی برای توسعه گردشگری داخلی از وزارتخانه گردشگری سهمیه بندی بنزین سفر را مطالبه کرد تا با این سهمیه مردم برای سفرهای داخل کشور تشویق شوند وزارت میراث فرهنگی نیز با توجه به همین مطالبه از دولت خواستار اعطای 2 باک بنزین معادل 120 لیتر شد که امیدواریم دولت نیز با این درخواست موافقت کند.

وی گفت: تحقیقات اجرا شده نشان می دهد که ایرانیان تنها 15 روز قبل از سفر برای رفتن یا نرفتن به مسافرت تصمیم می گیرند در صورتی که اروپایی ها برای برنامه ریزی سفر خود نیازمند 4 تا 5 ماه زمان هستند بنابراین با توجه به اینکه 38 روز تا عید باقی مانده است دولت در زمان مشخص تصمیم گیری کرده و اعلام خواهد کرد تا شهروندان بتوانند برای سفر عید 99 خود برنامه ریزی کنند.

منبع: چمدان
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 833

به "پیشنهاد 120 لیتر بنزین برای عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد 120 لیتر بنزین برای عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید