پرنده ای که آوازش را فراموش کرده؛ آواز پرندگان دیگر را می خواند

به گزارش بوستان گفتگو، عسل خوار نایب السلطنه که زمانی در جنوب شرق استرالیا به وفور یافت می شد، اکنون نامش در فهرست حیوانات به شدت در معرض خطر قرار گرفته و فقط 300 عدد از آن در جهان باقی مانده است.

پرنده ای که آوازش را فراموش کرده؛ آواز پرندگان دیگر را می خواند

دانشمندان می گویند یک پرنده بسیار نادر آنقدر در معرض تهدید قرار گرفته که کم کم دارد آوازش را فراموش می کند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی ورلد، عسل خوار نایب السلطنه که زمانی در جنوب شرق استرالیا به وفور یافت می شد، اکنون نامش در فهرست حیوانات به شدت در معرض خطر قرار گرفته و فقط 300 عدد از آن در جهان باقی مانده است.

دکتر راس کریِتس، توضیح می دهد: تعداد این پرندگان آنقدر کم شده که دیگر فرصت قرار دریافت در کنار یکدیگر و یادگیریِ آواز را پیدا نمی کنند.

دکتر کریتس، عضو گروه تحقیقاتی دیفیکالت برد در دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا، در حال حاضر مشغول ثبت و حفظ آواز این پرندگان از طریق آموزش آواز به عسل خوار های نایب السلطنۀ دراسارت است. او این پرندگان اسیر را در معرض آوازی قرار می دهد که خویشاوندان آن ها در طبیعت می خوانند.

پیدا کردن سوزن در انبار کاه

محققان هیچ مطالعه ای روی آواز این پرندگان انجام نداده اند بلکه فقط تلاش کرده اند این پرندگان را پیدا کنند. کریتس می گوید: این پرندگان آنقدر نادر هستند که باید مساحتی 10 برابر انگلستان را به دنبالشان بگردیم- درواقع ما در انبار کاه دنبال سوزن می گردیم.

کریتس در زمانی که مشغول انجام پروژه اش بود به این نتیجه رسید که این پرندگان آواز های عجیبی می خوانند. او می گوید: متوجه شدم که آوازی که می خوانند هیچ شباهتی به آواز یک عسل خوار نایب السلطنه ندارد، آن ها شبیه گونه های دیگر آواز می خواندند.

پرندگان آوازخوان درست مانند انسان ها آوازخواندن را یاد می گیرند. کریتس توضیح می دهد: پرندگان جوان وقتی که لانه را ترک و به جهان وحش وارد می شوند، یاد می گیرند که با نر های بزرگتر ارتباط برقرار کنند؛ بنابراین در معرض آواز این نر ها قرار می گیرند و با تکرار کردن در طی زمان آواز را یاد می گیرند.

عسل خوار نایب السلطنه، که 90 درصد از خاستگاه خود را از دست داده، اکنون آنقدر جمعیت کوچک و پراکنده ای دارد که نر های جوان نمی توانند به راحتی سایر نر ها را پیدا و به آواز آن ها گوش بدهند. کریتس توضیح می دهد: بنابراین آن ها در معرض گونه های دیگر قرار می گیرند و آواز گونه های دیگر را یاد می گیرند. تحقیقات نشان می دهد که آواز طبیعی عسل خوار های نایب السلطنه در 12 درصد از جمعیت این پرندگان ناپدید شده است.

آموزش آواز به پرندگان

دانشمندان، به امید حفاظت از محیط زیست، مشغول آموزش آواز به عسل خوار های نایب السلطنۀ دراسارت هستند. آن ها پرندگان را پیدا و آن ها را در معرض صدای طبیعی این پرندگان قرار می دهند. برطبق این پروژه دانشمندان هر چند سال تعدادی از پرندگان عسل خوار نایب السلطنه را که در اسارت پرورش پیدا کرده اند به حیات وحش رها می کنند.

چه اتفاقی می افتد اگر این پرندگان آوازشان را فراموش کنند؟

کریتس می گوید: اگر این پرندگان نر آواز عجیبی بخوانند، پرندگان ماده با آن ها جفت گیری نمی کنند. مشاهده شده که این پرندگان اکنون آواز پرندگانی مانند مرغ راهب، کراونونگ ابلق و فاخته را تقلید می کنند. مطالعات نشان می دهند که تقلید از پرندگان دیگر ربطی به مهارت آن ها در جذب پرندگان ماده ندارد بلکه نشانه ای از از دست دادنِ فرهنگ آوازی است که پیدا کردن جفت ماده را سخت می کند.

وقتی جوجه این پرندگان از تخم بیرون می آید، نر ها ساکت می مانند تا توجه را به جوجه ها جلب نکنند. این یعنی این جوجه ها فقط زمانی در معرض آواز نر ها قرار می گیرند که به نر های بزرگسال تبدیل شده و از لانه خارج می شوند.

پس اگر تعداد کافی از پرندگان نر در اطراف آن ها نباشد، آن ها آواز پرندگان دیگر را تقلید می کنند؛ و این آواز ها آن چیزی که پرندگان ماده انتظارش دارند بشنوند و به آن جذب شوند، نیست.

منبع: BBC & Guardian

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1635

به "پرنده ای که آوازش را فراموش کرده؛ آواز پرندگان دیگر را می خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرنده ای که آوازش را فراموش کرده؛ آواز پرندگان دیگر را می خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید