مسیریابی کوسه در اقیانوس

به گزارش بوستان گفتگو، چیزهای زیادی در خصوص کوسه ها وجود دارد که ما نمی دانیم، برای مثال ما درباره مسیریابی کوسه در تاریکی اقیانوس اطلاعات کمی داریم.

مسیریابی کوسه در اقیانوس

همه می دانیم که جانوران کارهایی را به صورت منظم و مرتب انجام می دهند و این کارها به صورت عادت درآمده که گاهی مادرزادی و گاهی اکتسابی هستند. البته باید اعتراف کرد که ما هنوز چیزهای زیادی را در خصوص جانوران نمی دانیم که سال ها و شاید قرن ها طول بکشد که جوابی برای این رفتارهای عجیب و غریب حیوانات پیدا کنیم. در ادامه این مطلب از خبرنگاران درباره راستایابی کوسه ها بخوانید.

چیزهای زیادی در خصوص کوسه ها وجود دارد که ما نمی دانیم، برای مثال ما دقیقا نمی دانیم که این جانوران دریایی چگونه علی رغم تاریک بودن اقیانوس ها، خالی بودن و فضای آبی آن ها راستا خود را پیدا می نمایند. در واقع کوسه ها بدون این که کوشش زیادی داشته باشند هر کجا که بخواهند می فرایند و بعضی مواقع این سفرهزاران مایل را در بر می گیرد بدون این که کوسه ها گم شوند. هنوز محققان نتوانسته اند دریابند که راستایابی کوسه ها در اقیانوس ها چگونه است. محققان کالیفرنیایی بر این باورند که کوسه ها با استفاده از حس بویایی شان راستایابی می نمایند.

در این مطالعات گروهی از کوسه ها به محلی در 10 کیلومتری محل زندگی خود برده شدند و سپس توپ هایی پر شده از پارچه کتان در بینی آن ها قرار داده شد و در کمال ناباوری دیده شده که کوسه ها در راستا مخالف محل زندگی خود به حرکت درآمدند. کوسه هایی که در بینی آن ها چیزی قرار داده نشده بود خیلی سریع راستا درست را در پیش گرفته و به کمین گاه های خود بازگشتند اما دیگر کوسه ها کاملاً بی هدف و خیلی آرام و کند حرکت نموده و به هر طرف سرک می کشیدند. این موضوع نشان می دهد که کوسه ها بو می کشند و به این ترتیب راستایابی کوسه ها امکان پذیر است. بر اساس مطالعات انجام گرفته، هر چه به خشکی نزدیک تر شویم مولکول های شیمایی بیشتری وجود دارد و کوسه ها این موضوع را حس نموده و هر جا که بخواهند می فرایند.

اما بعضی دیگر بر این باورند که این رفتار عجیب در کوسه ها به دلیل مسدود شدن حس بویایی آن ها نبوده بلکه آن ها به دلیل قرار دریافت پارچه های کتانی در بینی شان دچار وحشت و سردرگمی شده و در نتیجه به ان عکس العمل نشان داده اند.

بیشتر بخوانید: در مقاله ای دیگر درباره پیش بینی وقوع زمین لرزه از چند روز قبل توسط بعضی جانوران بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1396

به "مسیریابی کوسه در اقیانوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسیریابی کوسه در اقیانوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید