عجیب ترین کتابخانه های جهان

به گزارش بوستان گفتگو، کتابخانه هایی در دنیا هستند که با سایر هم نوعان خود تفاوت هایی دارند، تفاوت هایی که در عین حال آن ها را به دست بچه ها مناطق دورافتاده می رساند یا سبب می گردد مکانی از کارافتاده حیات دوباره ای بگیرد. گاهی هم در لباس جنگ به گسترش صلح می پردازند یا بهانه ای می شوند برای شروع به کار دوباره یک معلم بازنشسته.

عجیب ترین کتابخانه های جهان

به گزارش خبرنگاران و به نقل از رکنا، کتابخانه هایی که عجیب می خوانیم شان حالا در همه جهان حضور دارند، برخی های شان هم متولد شده اند تا پا از مرزهای کشورشان فراتر بگذارند و به جهان سر بزنند.

باجه تلفن های سرخ رنگ انگلستان سال هاست که دیگر کاربری اصلی خود را از دست داده اند، تلفن خانه هایی که روزی محل ارتباط مردم این کشور بودند حالا چند سالی است که در جایی حمام اند، در جای دیگری توالت عمومی و گاهی هم آتلیه عکس یا کتابخانه!

ماجرا به حدود 11 سال قبل برمی گردد، ساکنان روستای وست بری ساب مندیپ (Westbury-sub-Mendip) آگاه شدند که دولت انگلستان می خواهد باجه تلفن این روستا را بردارد، برای همین آن ها این مکان را به یک کتابخانه عمومی تبدیل کردند؛ کتابخانه ای که به صورت داوطلبانه اداره می گردد.

از آن پس این کتابخانه شبانه روزی باز است، و چراغ کوچکی هم دارد که این امکان را می دهد تا حتی در نیمه شب در آن به دنبال کتاب بگردید.

گفته می گردد این کتابخانه حدود صد کتاب، سی دی و دی وی دی دارد که همگی از مجموعه های شخصی ساکنان روستا تهیه شده است. مردم کتاب هایی را که خوانده اند می آورند و آن را با کتاب دیگری در کتابخانه عوض می نمایند. می گویند کتاب هایی که بیشتر خوانده شده اند، توسط مسئول داوطلب در هر دوره به فروشگاه خیریه محلی ارسال می شوند.

پس از کتابخانه باجه تلفن وست بری ساب مندیپ حالا کتابخانه های دیگری نیز در باجه تلفن های سراسر انگلستان به وجود آمده اند و جعبه های سرخ، خانه کتاب ها شده اند.

در همان دوران که انگلیسی ها باجه های تلفن شان را به کتابخانه تبدیل می کردند، در سال 2009 شخصی به نام تاد بول(Todd Bol) که در هادسن(Hudson) آمریکا زندگی می کرد، در حین بازسازی خانه خود تصمیم گرفت تا با در چوبی گاراژ که دیگر به آن نیازی نداشت، به یاد مادر معلمش که او را از دست داده بود، خانه کوچک چوبی ای بسازد، آن را پر از کتاب کند و به عنوان یک کتابخانه کوچک عمومی برای استفاده همسایگان در جلو خانه اش قرار دهد. استقبال از آن موجب شد تا تاد چند کتابخانه کوچک دیگر نیز بسازد.

پس از ایده اولیه، تاد با همکاری ریک بروکس(Rick Brooks) توانست ایده خود را گسترش دهد. آن ها از شبکه های هدایای اشتراکی الهام گرفتند؛ همانند مجموعه های یک کتاب ببر، یک کتاب بگذار در کافی شاپ ها و اماکن عمومی.

سال 2010 بود که نام کتابخانه های کوچک رایگان(Little Free Library) به ثبت رسید و هدف از مبادلات کتاب این کتابخانه های کوچک رایگان معین شد؛ اشتراک گذاری کتاب های خوب و گردهم آوردن جوامع.

به مرور این کتابخانه ها هواداران بیشتری پیدا کردند و حمایت از طریق یاری های بلاعوض و مشارکت های غیررسمی نیز در جهت تامین تقاضاهای ایجادشده تاثیرگذار بود.

در سال 2011 توجه رسانه ها به کتابخانه های کوچک رایگان جلب شد و در انتها همان سال تعداد این کتابخانه ها به حدود 400 تا رسید.

چهار سال بعد از زمان شکل گیری نخستین کتابخانه کوچک رایگان توسط تاد بول، هفته نامه ناشران گفت که حدود شش هزار کتابخانه کوچک در 40 کشور جهان ساخته شده است. حالا کتابخانه های کوچک در سراسر جهان جوانه زده اند.

در ضمن هر کس به راحتی می تواند از سراسر جهان به وب سایت کتابخانه های کوچک رایگان برود و کتابخانه ای را به جمع هزاران کتابخانه کوچک رایگان جهان اضافه کند یا این که نزدیک ترین کتابخانه کوچک رایگان به محل زندگی اش را پیدا کند.

The Weapon of Mass Instruction Library برخلاف ظاهر جنگی اش اما فضای آرامی است که بدنه اش را کتاب ها پوشانده اند!

ماشین فورد فالکون اغلب برای مردم آرژانتین، نماد روزگاری سیاه است چرا که از آن توسط ارتش و همچنین پلیس مخفی و گروه های ضد کمونیستی مرگ در دوران دیکتاتوری نظامی این کشور استفاده می شد اما رائول لمسوف(Raul Lemesoff)، هنرمندی است که آن را از طریق ای برای ترویج علم تبدیل نموده است. لمسوف یک فالکون 1979 را به یک وسیله نقلیه عجیب شبیه تانک تبدیل نموده که یک برجک چرخان، یک اسلحه غیرفعال و فضایی برای نگهداری حدودا 900 کتاب در داخل و خارج دارد.

او در خیابان های بوینس آیرس حرکت می نماید و به مردم کتاب می دهد. تنها خواسته اش هم این است که آن ها قول بدهند آن چه را به آن ها داده، بخوانند. این هنرمند در ویدیویی درباره پروژه خود به شوخی می گوید: ماموریت های من بسیار خطرناک است. من به روشی بسیار زیبا و سرگرم نماینده به مردم حمله می کنم!

لمسوف کتابخانه خود را یاری به صلح از طریق ادبیات می داند و هدف نهایی اش را رساندن این پروژه به خارج از مرزهای آرژانتین عنوان می نماید تا از طریق دانش بتواند صلح را در مناطق کم برخوردار جهان گسترش دهد.

در جای دیگری از جهان این شترها هستند که خانه کتاب ها شده اند!

شغل کتابداری در برخی از مناطق کنیا چیزی به غیر از نشستن در یک ساختمان پر از کتاب است. کتابخانه ملی کنیا از سال 1985، کاروان کتابخانه ای شامل 9 شتر را به مناطق عشایرنشین دورافتاده می فرستد.

نرخ سواد در این مناطق اغلب بسیار کم است چون مردم به راحتی به کتاب دسترسی ندارند. شترها برای خدمت رسانی از سوی کتابخانه ملی کنیا، همه کتاب ها و وسایل کتابداران را حمل می نمایند.

می گویند شترها در این برنامه جعبه های مخصوصی را با خود به سمت مدرسه های عشایری روستایی می آورند که نه تنها حاوی کتاب بلکه چادر و حصیر برای کلاس های درس نیز هست.

گفته می گردد که این برنامه به حدود پنج تا شش هزار نفر خدمات می دهد.

با وجود لحنی که مردان، زنان و بچه ها را به طور یکسان به خود جذب می نماید، ممکن است این وسیله نقلیه را با یک بستنی فروشی سیار اشتباه بگیرید، اما محتوای آن بسیار گران تر است.

در میان تپه ها و توده های سنگی باسیلیکاتا، در جنوب ایتالیا، نفس می کشد؛ بیبلیوموتوکارو(Bibliomotocarro)، یک اتوبوس مینیاتوری به رنگ آبی کم رنگ، وسیله ای کوچک که با کتاب پر شده و به نظر کوچک ترین کتابخانه سیار جهان است.

راننده آن یک معلم بازنشسته است که تصمیم گرفته ون سه چرخ خود را به یک کتابخانه تبدیل کند. کتابخانه ای که می تواند در مناطق اطراف رانندگی کند و به روستاهای دورافتاده و خارج از جاده برود و در آن جا به بچه ها کتاب هدیه کند.

صاحب این کتابخانه سیار پس از بازنشستگی احساس کرد که هنوز می تواند کارهای بیشتری برای یاری به بچه ها انجام دهد تا آن ها لذت کتاب، کلمات و نوشتن را کشف نمایند.

او بیش از 10 سال است که در این مناطق دورافتاده با کتابخانه سیار خود می چرخد، در هر یک از روستاها می ایستد، با مردم محلی گپی می زند و به بچه ها کتاب می دهد. اشتیاق او به خواندن و نوشتن بسیار چشم گیر است. او مجموعه ای از کتاب های ورزشی را هم در کتابخانه سیار خود دارد. حتی از بچه ها دعوت می نماید تا فصل اول داستانی را بنویسند، آن ها را جمع آوری می نماید و با رسیدن به روستای بعدی از گروه دیگری از بچه ها می خواهد تا فصل دوم داستان را بنویسند.

کتابخانه های سیار یا ساکن جهان که به واسطه تفاوت های شان عجیب به نظر می رسند در سراسر جهان توسط افراد علاقه مند به کتاب شکل گرفته اند و وجودشان را نمی توان به لیست های عجیب ترین کتابخانه های جهان محدود کرد، آن ها یا متولدشده و هنوز ناشناخته اند، یا باز هم متولد خواهند شد.

آیا می توان گفت به اندازه تمام افرادی که به کتاب علاقه مندند، ایده برای خلق کتابخانه های عجیب در جهان وجود دارد؟

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1452

به "عجیب ترین کتابخانه های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین کتابخانه های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید