ساخت پهپادی با الهام از نقاشی های داوینچی!

به گزارش بوستان گفتگو، یک پهپاد بال زن الهام گرفته از سنجاقک قادر به انجام پرواز های کنترل شده است که هم اکنون در آسمان روسیه در حال آزمایش است.

ساخت پهپادی با الهام از نقاشی های داوینچی!

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، برخی از اولین طرح های ثبت شده از تصورات لئوناردو داوینچی از هواپیماها، پرنده های کوچکی هستند که بال هایی مانند پرندگان و حشرات را به منظور بلند شدن در هوا در خود داشتند.

اکنون صد ها سال بعد از ترسیم آن نقاشی ها، گروهی از مهندسان در روسیه به سراغ ساخت یک بال زن (ornithopter) شبیه به سنجاقک به نام سرنیتی (Serenity) رفته اند که برای ساخت آن مانند داوینچی از حشرات الهام گرفته شده است.

بال زن به وسایل پرنده ای گفته می شود که به کمک بال زدن از زمین جدا شده و پرواز می کنند. طراحان بال زن ها می کوشند تا شیوه پرواز پرندگان، خفاش ها و حشرات را به صورت مکانیکی تقلید کنند. بزرگی و کوچکی بال زن ها ممکن است متفاوت باشد، اما در ساخت بال زن ها معمولاً تناسب هایی که بدن پرندگان و حشرات دارند، رعایت می شود. بال زن های سرنشین داری هم ساخته شده و برخی نیز پیروز به پرواز شده اند. بال زن ها دو گونه اصلی دارند: نوع موتوردار و نوع دیگر که به وسیله زور ماهیچه های خلبان آن به پرواز درمی آیند.

سرنیتی با بدنه تقریباً 3.5 متری دارای سه مجموعه بال و شبکه ای از باتری ها، سیم ها و اتصالات است که به طرز چشمگیری توانایی به پرواز درآوردن آن و بال زدن و انجام پروازی کنترل شده را دارند.

بال زدن سرنیتی سواری خشنی را ایجاد می کند و هر نسخه سرنشین دار از آن باید شامل مکانیسم ژیروسکوپ برای تثبیت بدنه باشد.

اما آیا واقعاً می توانیم موارد عملی از چنین پرنده ای را برای جابجایی افراد در آینده ببینیم؟ مهندسان سازنده سرنیتی می گویند تصور این کار غیر ممکن نیست و می تواند روزی محقق شود.

هواگردی که برای حرکت و پرواز از بال به بال های خود متکی است، در مقایسه با هواگرد های دیگر که از موتور یا پروانه استفاده می کنند، پتانسیل زیادی برای کاهش آلودگی صوتی دارد، اگرچه صدای بال های سرنیتی در حال حاضر تا حدی شبیه به صدای دزدگیر خودرو است.

از آنجایی که بال زن ها از نظر تکنیکی توانایی بال زدن و شناور ماندن را در هوا دارند، یک بال زن پیشرفته نیز ممکن است قدرت مانور بیشتری نسبت به یک پهپاد یا یک بالگرد فراهم کند.

البته طراحی بال زن های سرنشین دار نسبت به طراحی بالگرد ها و پهپاد ها پیچیده تر است، اما این موضوع مانع از تلاش مهندسان رویاپرداز نخواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1650

به "ساخت پهپادی با الهام از نقاشی های داوینچی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت پهپادی با الهام از نقاشی های داوینچی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید