زمستان در حال ناپدید شدن است!

به گزارش بوستان گفتگو، اکنون باید نیمه زمستان تیره و تار آمریکای جنوبی باشد، اما چندین بخش از این قاره در حال تجربه موج گرمای غیرفصلی خارق العاده ای هستند که دانشمندان معتقدند نمایی نگران کننده از آینده شرایط تشدید شده آب و هوایی را ارائه می دهد.

زمستان در حال ناپدید شدن است!

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، بوئنوس آیرس مرکز آرژانتین این هفته گرم ترین روز 1 آگوست را در 117 سال گذشته ثبت کرد. سیندی فرناندز سخنگوی اداره هواشناسی آرژانتین اعلام نموده که کشورش با یک سال گرمای شدید روبرو است.

او افزوده است: در منطقه ها شمالی هم مرز با بولیوی و پاراگوئه دما در هفته جاری بین 37 درجه سانتی گراد و 39 درجه سانتی گراد رسیده است.

صد ها مایل به سمت غرب در شیلی دما حتی بالاتر رفت و به 40 درجه سانتی گراد رسید. مطبوعات شیلی نوشتند: اگرچه ما در زمستان هستیم شیلی در جهنم کوچکی زندگی می نماید. رائول کوردرو کارشناس آب و هوا از دانشگاه سانتیاگو می گوید تا آنجا که به دما و بارندگی مربوط می گردد زمستان شیلی در حال ناپدید شدن است.

جای تعجبی ندارد که رکورد های دما در سراسر دنیا ثبت می گردد. تغییرات آب و هوایی تضمین می نماید که این رکورد ها بیش تر شکسته شوند. بخش هایی از پاراگوئه، بولیوی و جنوب برزیل نیز در دمایی که ماکسیمیلیانو هررا ناظر آب و هوای شدید آن را وحشیانه می خواند در حال پخته شدن هستند. هررا در توئیتر با ذکر پیش بینی ای نوشت: حداقل برای پنج روز دیگر هیچ آرامشی وجود نخواهد داشت.

آریل مندوزا فروشنده 32 ساله خودرو در آسونسیون مرکز پاراگوئه می گوید: ما به گرما در پاراگوئه عادت نموده ایم، اما اکنون هوا به قدری گرم است که از خانه بیرون نمی رویم. در روز پنجشنبه دما 33 درجه سانتی گراد بود.

او می افزاید: پنج سال پیش زمستان در پاراگوئه روز های سردی را رقم زد، اما اکنون به علت تغییرات آب و هوایی دمای هوا در زمستان بین 30 تا 35 درجه سانتی گراد است.

در محوطه پر از سایه دانشگاه کاتولیک در پاراگوئه اسکار لوپز گروتر مدیر اداری آنجا می گوید زمستان های اخیر در پاراگوئه با گرم تر شدن دنیا تغییر نموده است.

او می گوید: زمستان سال جاری کم تر سرد و بسیار کوتاه تر است. طبیعت کمتری وجود دارد بی نظمی آب و هوا، خودرو های بیش تر، صنعت بیش تر، آلودگی بیش تر، جنگل زدایی، درختان کمتر و متاسفانه بارندگی های دوره ای کمتر را شاهد هستیم.

موج گرمای آمریکای جنوبی که کارشناسان آن را به سیستم آب و هوای ال نینو و تغییرات آب و هوایی ساخته دست بشر نسبت می دهند در حالی رخ می دهد که سیاستمداران آماده می شوند تا در شهر بلم برزیل برای شرکت در یک نشست بزرگ دو روزه درباره آینده جنگل های آمازون و شرایط اضطراری آب و هوا گردهم آیند.

میزبان این رویداد لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا رئیس جمهور برزیل اعلام نموده که آن گردهمایی یک لحظه تاریخی برای کوشش به منظور مقابله با گرمایش دنیای پیش از برگزاری نشست آب و هوای Cop28 در دبی در اواخر سال 2023 میلادی خواهد بود.

این روز ها آب و هوا صرفا یک سوال برای بوم شناسان یا دوستداران محیط زیست نیست. لولا هفته جاری پیش از اجلاسی که رهبران کشور های آمازون از جمله بولیوی، کلمبیا، پرو و ونزوئلا باید در آن شرکت نمایند به خبرنگاران خارجی گفت: این یک دغدغه برای هر کسی است که اندک هوشی دارد و می تواند ببیند که همه چیز در سراسر دنیا در حال تغییر است.

لولا وعده داد که بحران آب و هوا را در برنامه درسی ملی برزیل قرار دهد تا بچه ها هشت و نه ساله بتوانند والدین دچار تردید خود را در خصوص خطرات آن مطلع سازند. مارسیو آسترینی دبیر اجرایی گروه رصدخانه آب و هوا می گوید تمرکز دنیای بر تشدید شرایط آب و هوایی به وسیله کارزار لولا امکان تغییر جایگاه برزیل به عنوان یک بازیگر کلیدی محیط زیستی پس از چهار سال ریاست جمهوری بولسونارو را تقویت می نماید.

او می گوید: همگان در خصوص منطقه ای صحبت می نمایند که دولت برزیل می خواهد خود را به عنوان نمونه ای از راه چاره قرار دهد. زمینه ای عالی برای برزیل فراهم شده است. شما این موج گرما را دارید که هر روز در سرفصل اخبار است و دولت برزیل می آید و می گوید: من کاری انجام می دهم و همه کشور های آمازون را برای یافتن اهداف مشترک گرد هم آورده ام. این فوق العاده است.

انتظار می رود منطقه آمازون جایی که نشست در تاریخ 8 تا 9 آگوست در آن برگزار می گردد به طور فزاینده ای تاثیر ال نینو را در ماه های آینده احساس کند، زیرا این رویداد آب و هوایی خطر آتش سوزی جنگل ها و خشکسالی را افزایش می دهد.

این گرم ترین سال ثبت شده است. هم چنین در منطقه جنوبی پاتاگونیا آرژانتین که تقریبا تا اقیانوس قطب جنوب امتداد دارد رکورد های بی سابقه ای ثبت شده است. تابستان در پاتاگونیا 1.5 درجه گرمتر از 60 سال پیش است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1402 بروزرسانی: 13 مرداد 1402 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2377

به "زمستان در حال ناپدید شدن است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمستان در حال ناپدید شدن است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید