ببر را با سافاری پارک ملی رانتامبور هند، ببینید!

به گزارش بوستان گفتگو، سافاری پارک ملی رانتامبور هند | Indias Ranthambore National Park

در سفر به هند به شما توصیه می کنیم که اگر علاقه مند به تماشای حیوانات در حیات وحش دارید، حتما به سافاری پارک ملی رانتامبور هند بروید. در اینجا می توانید انواع گوزن ها را ببینید که در میان چمنزارها به راحتی قدم می زنند. پرندگانی رنگارنگ را تماشا کنید که بر روی شاخه های درختان نشسته اند و میمون هایی را از دور ببینید که اصلا توجهی به شما به عنوان توریست ندارند. اگر می خواهید سفر متفاوتی به این کشور را تجربه کنید یا اینکه به تماشا حیوانات شگفت انگیز و طبیعت هند بروید، می توانید پارک ملی رانتامبور هند را انتخاب کنید. این پارک و جاذبه های تماشای آن را در این مطلب خبرنگاران به شما معرفی می نماییم.

ببر را با سافاری پارک ملی رانتامبور هند، ببینید!

موقعیت پارک و نحوه دسترسی به آن

پارک ملی رانتامبور هند در نزدیکی شهرهایی مانند جیپور و کوتا و در استان راجستان قرار گرفته است. بنابراین به راحتی می توانید از این شهرها برای رفتن به اینجا اقدام کنید. این پارک اولین منطقه ای بوده است که پادشاهان قدیم هند، به شکار می پرداختند. بعلاوه به علت وجود ویرانه های تاریخی در آن به نوعی ارزش تاریخی و فرهنگی نیز دارد. این پارک، نام خود را از قلعه ای تاریخی که درونش واقع شده، گرفته است. برای رسیدن به ورودی پارک باید به شهر ساوای مادهوپور (Sawai Madhopur) رفته و از آنجا با جیپ های سافاری یا دیگر ماشین ها وارد پارک شوید. در طول جهت بسیاری از بناهای مذهبی را به همراه دریاچه های دست ساز بشری را با بناهای شاخص خواهید دید.

رودهایی همچون رود باناس (Banas River) در قسمت شمالی پارک ملی رانتامبور هند و رود چامبال (Chambal River) در جنوب پارک قرار دارند. بسیاری از دریاچه هایی که هم اکنون در پارک وجود دارند، دیگر به وسیله این رودها تغذیه نمی شوند. این منطقه در سال 1980 با عنوان پارک ملی رانتامبور و برای محافظت از ببرهای پارک به ثبت رسید.

عبادتگاه هایی به نام د ساوانی من سینق (The Sawai Man Singh Sanctuary) و عبادتگاه کالدوی (Kaldevi Sanctuary) هم اکنون در این مجموعه پارک قرار گرفته اند و آن را تبدیل به بزرگترین پارک ملی هند کرده است.

از جاذبه های هند، دیدنی ببرها در میان محیط زندگی طبیعی اش خواهد بود. مخصوصا حرکت در میان مراتع خشک و علفزارهای زرد رنگ پارک ملی رانتامبور هند به شما این اجازه را می دهد تا به راحتی قادر به تشخیص ببرها در میان پارک باشید.

این پارک با داشتن مساحتی به مقدار 1300 کیلومتر مربع بهشتی برای علاقه مندان به عکاسی و گردشگران علاقه مند به طبیعت و حیات وحش است.

سافاری جیپ در پارک

ماشین های جیپسی که برای اینجا تور برگزار می نمایند، دارای 6 جایگاه برای گردشگران هستند. با این حال، ماشین های کانتر گنجایشی حدود 20 نفر را دارند. اگر به قصد عکاسی از حیوانات وارد این منطقه می شوید به شما توصیه می کنیم که جیپ های روباز جیپسی را بخرید. برخی از جیپ ها حدود 12 نفر را سوار می نمایند. حواستان باشد که در موقع خرید به تعداد افرادی که سوار جیپ می شوند، نیز دقت داشته باشید. گرفتن سافاری ماشین های جیپسی مزایایی از جمله توان حرکت در جهتهای باریک تر، عبور از چمنزارها و در نتیجه نزدیک شدن به محوطه زندگی ببرها را دارد.

به علت گستردگی این منطقه و داشتن تنها حدود 70 ببر، پیدا کردن و دیدن آن ها در پپارک ملی رانتامبور هند کار چندان آسانی نیست. به همین دلیل بسیاری از تورهایی که به این منطقه برگزار می شود، گردشگران را به دیدن کروکودیل هایی که در کنار رودخانه لمیده اند، می برند. دیدن میمون هایی (black face langur monkeys) که در میان شاخه های درختان می پرند نیز کار بسیار راحتی است. اگر تور سافاری این منطقه را خریداری می کنید، با قیمتی که برای آن پرداخت می کنید، حتما دیگر موجودات و حیوانات پارک را نیز دیدن کنید.

اگر خوش شانس باشید با کمی رانندگی درون پارک می توانید به راحتی این گربه بزرگ زیبا را دیدن کنید. هر چند دیدن و تشخیص این حیوان در میان علفزارهای خشک بسیار سخت است. چرا که با محیط زندگی خود هم خوانی دارد اما بیشتر راهنماها به راحتی می توانند ببرها را در میان علفزارها پیدا کرده و ماشین ها را به آن سمت راهنمایی نمایند.

بعلاوه وجود راه راه های مشکی بر روی پوست ببر و چشمان براقشان، به شما این اجازه را می دهد تا آن ها را به راحتی تشخیص دهید. یکی از گردشگرانی که به دیدن ببر در پارک ملی رانتامبور هند سفر کرده است در خاطرات خود می نویسد:در ابتدای سافاری و در صبح به ببر ماده ای رسیدیم. آنقدر از دیدنی او در میان علفزارها به وجد آمده بودیم که متوجه گذر زمان نبودیم. تمام گردشگرانی که با من همراه بودند، حدود یک ساعت و در سکوت و با حالتی همراه با دلهره به دیدنی ببر ماده و حرکات آرام او در دیدن ببر در پارک ملی رانتامبور نشستیم.

در طول سافاری روزانه این منطقه پس از اینکه ببر را دیدید، می توانید دیگر زمان خود را به دیدنی باقی حیوانات شگفت انگیز این مجموعه بروید. در حقیقت دیدن ببرها و یوزپلنگ ها در این منطقه اگر چه شانسی است اما اگر در اطراف 3 دریاچه آن بگردید، شانس خود را بالاتر برده اید.

برترین زمان برای شرکت در سافاری ها

  • در طول ماه اکتبر (اواسط مهر تا اواسط آبان) پارک ملی برای سافاری باز می شود. ساعات صبح از 7 صبح تا 10:30 بوده و سافاری های عصر از ساعت 02:30 تا 6 بعد از ظهر برگزار می شود.
  • در ماه های نوامبر (اواسط آبان تا اواسط آذر)، پارک ملی رامتانبور در صبح از ساعت 7 صبح تا ساعت 10:30 و عصرها از ساعت 2 تا 05:30 برای سافاری ها باز می شود.
  • از ماه های فوریه تا مارچ (ماه های بهمن تا فروردین) می توانید در صبح بین ساعت های 06:30 صبح تا 10 صبح و در بعد از ظهر از ساعت 02:30 تا 6 بعد از ظهر، در این سافاری ها ثبت نام کنید.
  • از تاریخ 1 آپریل (12 فروردین) تا 15 می (25 اردیبهشت)، در بین ساعات 6 تا 09:30 صبح و 3 تا 06:30 بعد از ظهر می توانید در این سافاری ها شرکت کنید.
  • از 15 ماه می تا 30 جوئن (9 تیر) زمان های بازدید از دیدن ببر در پارک ملی رانتامبور هند در صبح از ساعت 6 صبح تا 09:30 و در بعد از ظهر از ساعت 03:30 تا 7 بعد از ظهر است.

دیگر حیوانات در این پارک

یکی دیگر از هیجان انگیز ترین حیوانات این پارک، خرس های تنبل است. دیدن این نوع خرس در این منطقه بسیار سخت است. چرا که در میان صخره ها زندگی می نماید و بسیار خجالتی است. با این وجود ناامید نشوید و اطرافتان را به دقت دیدن کنید. در این منطقه بیش از 300 گونه گیاهی، شناسایی شده است. قدیم ترین درختان بانیان را در این پارک پیدا خواهید کرد. قدمت برخی از آن درختان، حتی به دوران باستان بازمی شود. زمانی که باران می بارد، جویبارها از میان این درختان جهت خود را به سمت 3 دریاچه بزرگ پارک پیدا می نمایند. هنگامی که هوا مرطوب می شود، گل های درختان داک (Dhak trees) در این پارک باز می شوند. به این گل ها، مردمان بومی شعله های جنگل می گویند. باز شدن این گل ها، صحنه های بسیار زیبایی را به وجود می آورد.

نکته: از شعار پارک ملی پیروی کنید که می گوید: هیچ چیزی به جز عکس از پارک با خود نبرید؛ هیچ چیزی از خود به جز رد لاستیک های ماشین به جا نگذارید.

به علت اینکه این پارک در منطقه ای خشک قرار گرفته است، در طول تابستان دمای هوا به 45 درجه سانتی گراد می رسد و در زمستان حدود 2 درجه کمتر می شود. بنابراین برترین زمان رفتن به سافاری دیدن ببر در پارک ملی رانتامبور هند، در پاییز تا هفته آخر ماه جون (یعنی اوایل بهار) است. اگر در پی اطلاعات بیشتر از این پارک هستید یا می خواهید که با دیگر حیوانات این مجموعه آشنا شوید، می توانید به سایت دیدن ببر در پارک ملی رانتامبور هند که در انتهای همین متن آورده شده است، مراجعه کنید.

اگر دوست دارید که شب را نیز در این منطقه سپری کنید، می توانید اقامتگاه های بومی، هتل ها و چادرهای پناهگاهی را برای رزرو انتخاب کنید. قیمت هر یک از آن ها بسته به مکان، موقعیت و امکانات آن متفاوت خواهد بود.

موقعیت مناسب این پارک که در مثلث طلایی هند و در میان شهرهای دهلی - آگرا - جیپور قرار گرفته است، آن را به یکی از برترین جاذبه ها در تور هند تبدیل کرده است. می توانید پس از خرید تور هند برای ورود به این منطقه حفاظت شده نیز برنامه ریزی کنید. برای خرید بلیط هواپیما یا رزرو هتل نیز می توانید به سایت خبرنگاران مراجعه کنید. یکی از برترین گزینه ها برای خرید پرواز و هتل، اپلیکیشن خبرنگاران است که با دانلود آن بر روی گوشی همراه خود می توانید کارهای خود را، راحت تر انجام دهید.

منبع: thrillophilia.com

منبع: الی گشت
انتشار: 14 شهریور 1401 بروزرسانی: 14 شهریور 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2231

به "ببر را با سافاری پارک ملی رانتامبور هند، ببینید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ببر را با سافاری پارک ملی رانتامبور هند، ببینید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید