آیا نگه داشتن پرنده در قفس کار درستی است؟

به گزارش بوستان گفتگو، پرندگان محبوب ترین حیوان خانگی در تمام دنیا هستند و تقریبا کسی را نمی بینید که پرنده ها را دوست نداشته باشد. خیلی از افراد هم به علت همین علاقه از یک یا چند پرنده نگهداری می نمایند؛ از پرندگان معمولی مثل کبوتر و طوطی گرفته تا پرندگان شکاری. اما همواره یک سوال فکر همه را مشغول نموده و هیچ جواب روشنی برای آن پیدا نشده است. آیا نگه داشتن پرنده در قفس کار درستی است؟ در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است به همین سوال پاسخ بدهیم.

آیا نگه داشتن پرنده در قفس کار درستی است؟

مزایای نگهدرای پرنده در قفس

نگهداری پرندگان در قفس، با اینکه امکان پرواز آزادانه را از آن ها می گیرد، ولی مزایایی هم با خود به همراه دارد. البته این هرگز شامل پرندنگان وحشی نمی گردد و این پرندگان به علت استرس ناشی از عدم استفاده از توانایی های غریزی شان، به سرعت در قفس می میرند.

ایمنی

نگهداری پرندگان در قفس از آن ها در برابر آسیب هایی که به خودشان می رسانند و بعلاوه شکارچیان مختلف محافظت می نماید. البته اگر یک حیوان خانگی مثل سگ یا گربه هم دارید، بهتر است اجازه ندهید که با پرنده تان ارتبا برقرار کند. مگر اینکه از کودکی با هم بزرگ شده باشند و نسبت به هم احساس دوستی پیدا نموده باشند. پرندگان خانگی معمولا غریزه بقا ندارند و اگر آزاد شوند نمی توانند از خودشان مراقبت و دفاع نمایند. پس قفس می تواند از آن ها در برابر آسیب های مختلف محافظت کند.

ایجاد فضای شخصی

پرندگان معمولا ارتباط احساسی قوی با صاحبان خود دارند و به همین علت علاقه ی زیادی به تعامل با آن ها دارند. اما قفس به آن ها یک فضای شخصی می دهد تا بتوانند آن را مثل لانه خودشان آماده نموده و در آن احساس امنیت نمایند. قفس می تواند همه چیزهایی که یک پرنده خانگی به آن ها احتیاج دارد را در اختیارش قرار داده، فضایی ایمن برای خواب او فراهم کند.

پیشگیری از بیماری

نگهداری پرنده در قفس می تواند احتمال ابتلای او به بیماری های عفونی و بیماری هایی که پرندگان آزاد به آن دچار می شوند را کاهش دهد. اگر پرنده شما با پرندگان بیرون از خانه تعامل داشته باشد احتمال ابتلایش به بیماری های پرندگان بسیار بالا می رود. غلبه بر بیماری پرندگان وحشی برای پرنده خانگی سخت است چون سیستم ایمنی او مثل پرندگان آزاد قوی نیست.

معایب نگهداری پرنده در قفس

با هم دیدیم که نگهداری از پرنده در قفس می تواند مزایای حیاتی برای آن ها داشته باشد اما در کنار همه این مزایا، معایبی هم وجود دارند که می توانند قابل توجه باشند. در این بخش این موارد را آنالیز می کنیم.

جریان هوای ضعیف

جریان هوا در قفس ضعیف است و پرندگان ممکن است به علت همین موضوع درگیر بیماری های تنفسی شوند. وقتی هوای داخل قفس و خانه را با هوای دنیای بیرون مقایسه می کنیم تفاوت های زیادی بین آن ها می بینیم.

از بین رفتن توانایی پرواز

اغلب پرندگانی که در قفس نگهداری می شوند توانایی پرواز خود را سرکوب می نمایند و به مرور پرواز کردن را از یاد می برند. بسیاری از قفس های پرندگان کوچک هستند و حتی اجازه باز شدن بال برخی از پرندگان به صورت کامل را نمی دهند. یک طوطی باید 30 تا 40 متر در روز به صورت مداوم پرواز کند. این موضوع به هیچ وجه با قفس کوچکی که در آن اسیر شده است قابل مقایسه نیست. این مساله دقیقا مثل نگه داشتن ماهی های اقیانوس در آکواریوم های کوچک است. ابعاد و عمق اقیانوس اصلا قابل مقایسه با آکواریوم نیست.

از بین رفتن رفتار طبیعی

قرار دادن پرنده در قفس باعث افزایش اضطراب، استرس و تحریک عصبی آن ها می گردد. در نتیجه نمی تواند رفتار طبیبعی که برای آن تکامل پیدا نموده است را از خود نشان دهد.

مرور کلی

پرنده محبوب ترین حیوان خانگی در دنیا است اما نگهداری آن ها در قفس می تواند به زندگی طبیعی آن ها سرانجام داده و روزهای سختی را برایشان رقم بزند. در این مطلب از مزایا و معایب نگهداری پرنده در قفس گفتیم. توصیه ما به شما این است که اگر به پرندگان علاقه دارید اما فضای کافی برای آزاد گذاشتن آن ها ندارید، بهتر است خود را با پرندگان آزاد سرگرم کنید و برایشان غذا بریزید یا لانه بسازید. نگهداری پرنده در قفس، اسیر کردن یک موجود آزاد در بدترین شرایط است.

منبع: vethelpdirect

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 خرداد 1403 بروزرسانی: 19 خرداد 1403 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2412

به "آیا نگه داشتن پرنده در قفس کار درستی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نگه داشتن پرنده در قفس کار درستی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید