چند توصیه برای داشتن رفتار منطقی در مقابله با کرونا

به گزارش بوستان گفتگو، یک روانشناس با بیان اینکه والدین از تصمیم گیری عجله ای دست بردارند و هیجانات و عواطف زودگذر را در تصمیم گیری هایشان دخیل نکنند، هشدار داد که هر گونه مقابله هیجان مدار والدین به ضرر خانواده است؛ اینکه فکر کنیم فرزندمان بیش از حد در خانه بوده و خسته شده است، پس او را به گردش ببریم. یا اینکه فکر کنیم که اگر برای ایام عید دید و بازدید نداشته باشیم دیگران ما را چگونه قضاوت می کنند، ضررهای جبران ناپذیری را برای خانواده به وجود می آورد.

چند توصیه برای داشتن رفتار منطقی در مقابله با کرونا

گوهریسنا انزانی در گفت وگو با بوستان گفتگو، گفت: باتوجه به اینکه این روزها موضوع ویروس کرونا بحرانی شده، نیاز است افراد با رفتارهای منطقی این مسئله را به درستی مدیریت کنند. باید در شروع سال جدید با کمک روش حل مسئله افراد بتوانند به خود و خانواده هایشان کمک کنند تا از این شرایط خارج شویم.

وی با بیان اینکه روش حل مسئله مهارتی روانشناسانه است، اظهار کرد: حل مسئله، مهارت اکتسابی و قابل یادگیری است که اگر افراد بتوانند به خوبی آن را بیاموزند و می توانند در این روزها از این مهارت استفاده کنند، اما در ابتدا باید باور داشته باشیم که تمامی مسائل زندگی امری طبیعی و لازمه زندگی بشر است اما برای رفتار منطقی با این مسائل ابتدا باید هیجانات خود را کنترل کرد که باید در این شرایط همراه با خانواده از تفکر خلاق، تمرین تکنیک های خلاقیت و تکنیک های بارش فکری استفاده کنیم.

به گفته وی حل مسئله یعنی باتوجه به توانمندی های محدود خود برای به آرامش رسیدن خود و خانواده بهترین راه حل را انتخاب کنیم.

وی با اشاره به ویروس کرونا و عوارض روانی آن اظهار کرد: در روش حل مسئله موضوع ویروس کرونا، هدف حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده مان است. باید بدانیم که با بروز مسئله ویروس کرونا، توانمندی هایمان محدود شده است، به طوریکه دیگر نمی توان از خانه خارج شد و تنها می توان از امکانات موجود در خانه استفاده کرد و به دستورات پزشکی توجه کرد.

انزانی تاکید کرد: باید بدانیم که هرکس تنها به خود و خانواده اش می تواند کمک کند و نباید از هیچ شخصی در این زمینه انتظار داشته باشد، پس بهتر است حد و مرزهای لازم را ببندیم و سعی کنیم تا حد ممکن از خود و خانواده محافظت کنیم. هر چقدر که خلاق تر باشیم و از اعضای خانواده نیز خلاقانه تر کمک بگیریم، می توان بدون انکار کردن بیماری فعالیت هایی برای آرامش روح خود و یا کارهایی مانند تماشای فیلم، درست کردن کیک و... انجام دهیم.

این روانشناس با بیان اینکه راه حل های ساده و قابل دست یابی و استفاده از جملات مثبت بسیار روحیه بخش است، ادامه داد: افراد می توانند از این زاویه به ویروس کرونا نگاه کنند که این بیماری فرصت مناسبی را در اختیار ما قرار داده تا بیشتر در کنار خانواده مان باشیم.

وی به خانواده ها نیز هشدار داد که هر گونه مقابله هیجان مدار به ضرر خانواده است، اینکه فکر کنیم فرزندمان بیش از حد در خانه بوده و خسته شده است، پس او را به گردش ببریم، ضررهای جبران ناپذیری را برای خانواده به ارمغان می آورد. یا اینکه فکر کنیم که اگر برای ایام عید دید و بازدید نداشته باشیم دیگران ما را چگونه قضاوت می کنند، باعث می شود که خود و اقواممان را به خطر بیندازیم.

انزانی بیان نمود: خانواده ها سعی کنند از تصمیم گیری عجله ای دست بردارند و هیجانات و عواطف زودگذر را در تصمیم گیری هایشان دخیل نکنند. به هیچ وجه از دیگران اطاعت کورکورانه نکنند و تنها به توصیه ها و هشدارهای سایت های خبری موثق و افراد متخصص اطمینان کنیم.

وی معتقد است که با توجه به مسائل پیش آمده در زمینه ویروس کرونا بهترین سبک تصمیم گیری، تصمیم گیری منطقی است، در این سبک باید از عجله، شتاب، هیجان، احساسات زودگذر و پیروی کورکورانه پرهیز شود و باید با اندیشیدن و بررسی تمام راه حل های ممکن که تابع قاعده و نظم است تصمیم گیری کرد.

این روانشناس در پایان گفت: افراد می توانند همچنین از مشاورها و روانپزشکان نیز کمک بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 956

به "چند توصیه برای داشتن رفتار منطقی در مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه برای داشتن رفتار منطقی در مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید