چرا زلزله های مرگبار اغلب شب ها رخ می دهند؟

به گزارش بوستان گفتگو، شاید ما هم به این موضوع فکر نموده باشید که چرا زلزله های پرقدرت بیشتر شب ها رخ می دهند، اما واقعیت این طور نیست و محققان هم آنالیز کردند که آیا روز و شب بودن روی زلزله تاثیر دارد یا نه؟

چرا زلزله های مرگبار اغلب شب ها رخ می دهند؟

به گزارش، زلزله از آن بلایای طبیعی ست که شنیدن نامش هم لرزه به تن آدم می اندازد. وقتی اتفاق می افتد، کاری برای محافظت دربرابرش نمی توان انجام داد. اما زلزله های مرگباری که خیلی از ما به خاطر می آوریم، شب یا اول صبح رخ داده است و شاید این باور در ذهنمان شکل گرفته باشد که زلزله های پرقدرت در این ساعت از شبانه روز رخ می دهند!

به هر حال هرچه باشد زلزله کرمانشاه و بم و در آرام ترین ساعت شبانه روز رخ داده بودند. حالا جالب است بدانید که برای محققان هم این موضوع سوال شده که چرا این ساعت شباهنه روز زلزله های قدرتمندی تری رخ می دهد و از همین رو تحقیقات مختلفی در این زمینه اجرا شده است.

اما در ابتدا باید بدانید که زمین لرزه ها بیشتر شب ها رخ نمی دهند. اگر به سایت زلزله نگاری در هر کشوری سر بزنید و لیستی از زمین لرزه ها را اسکن کنید، خواهید دید که زمین لرزه ها در تمام ساعات شبانه روز رخ می دهند. فقط کافی است لیست زمین لزره ها را روی نمودار بیاورید تا درک درستی از وقوع زلزله ها در تمام ساعات شبانه روز داشته باشید.

لرزه ها هنگامی اتفاق می افتند که میزان استرس روی گسل ها به اندازه کافی بزرگ باشد که باعث لغزش آن ها گردد و این مختص به زمان خاصی از شبانه روز نیست. زلزله های بزرگ صرفا شبانه نیستند. زمین لرزه ای که باعث سونامی ویرانگر ژاپن شد، ساعت 2:46 بعد از ظهر رخ داد. زمین لرزه ای که باعث سونامی وحشتناک در اقیانوس هند شد، حدود ساعت 8 صبح رخ داد. زلزله بسیار مخرب نپال بعد از ظهر رخ داد. زمین لرزه سانفرانسیسکو در سال 1989 که باعث سقوط آزادراه نیتمز شد، در حدود ساعت 5 بعد از ظهر رخ داد. زمین لرزه ای که هائیتی را نابود کرد بعد از ظهر روی داد و این موارد تنها تعدادی از زمین لرزه های بزرگ است که طی 30 سال گذشته در دنیا رخ داده است.

زمین لرزه ها کیلومتر ها پایین تر از سطح زمین سرچشمه می گیرند و به هیچ وجه امکان ندارد که زمان روز یا شب بتواند تاثیری در فعالیت لرزه ای آن ها داشته باشد.

بعضی از محققان، اما از تاثیر جزر و مد بر روی زلزله ها خبر می دهند و بر این باورند که بین زلزله و جزر و مد یک رابطه جزیی وجود دارد. زیرا بر اثر جزر و مد در شب ها آب در داخل و خارج لایه ها زمین می چرخد و بنابراین فشار های ناشی از آن روی گسل ها هم افزایش پیدا می نماید که می تواند منجر به ایجاد زمین لرزه گردد. با این حال این دسته از محققان نیز مانند دیگر همکارانشان معتقدند نور خورشید یا عدم تابش خورشید تاثیری روی فشار های وارده بر گسل ها ندارد.

منبع:مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 600

به "چرا زلزله های مرگبار اغلب شب ها رخ می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زلزله های مرگبار اغلب شب ها رخ می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید