پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام و ماموریت وزارت خارجه

به گزارش بوستان گفتگو، محمدباقر قالیباف در جلسه امروز مجلس پیشنهاد کرد که باحضور محمد جواد ظریف وزیر خارجه برگزار گردید، پیشنهاد کرد که نام و ماموریت وزارت خارجه تغییر پیدا کند.

پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام و ماموریت وزارت خارجه

رییس مجلس در جریان جلسه سوال از وزیر امورخارجه درباره عملکرد وزارتخانه در حوزه دیپلماسی مالی، گفت: وزارت خارجه برای توسعه دیپلماسی مالی فقط یک گام برداشته است اما احتیاجمند آن هستیم که علاوه بر ستاد، دیپلماسی مالی در مجموعه صف و سفارتخانه ها هم پیگیری شود.

او تاکید نمود که نگرش وزارت خارجه باید از بحث های سیاسی امنیتی به موضوعات سیاسی و مالی تغییر پیدا کند و به آن اولویت بدهند.

رئیس مجلس با بیان این که باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر احتیاج است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین الملل تبدیل کنیم، اضافه کرد: ولی منظور از این کار انجام تجارت از سوی این وزارتخانه نیست؛ در بعضی کشورها می بینیم که وزارت خارجه آنها موضوع تجارت و اقتصاد را با کشورهای دیگر دنبال می نماید.

قالیباف در خاتمه گفت که مجلس آماده است تا طرحی برای تغییر نام وزارت خارجه ارائه کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه در جلسه امروز مجلس به نوعی با این پیشنهاد مخالفت کرد. ظریف گفت: من با کمال احترام برای آقای قالیباف، اعتقاد ندارم که روابط مالی خارجی به وزارتخارجه محول شود چون وزارتخانه این توانایی را ندارد، اما اعتقاد دارم باید وزارتخارجه اختیاراتی در حوزه هماهنگی روابط مالی خارجی داشته باشد.

پیشنهاد قالیباف از جهت دیگری هم قابل تامل است و آن هم این است که تغییر ماموریت وزارت خارجه از سیاسی- امنیتی به سیاسی- مالی این سوال را ایجاد می نماید که ماموریت ها رسمی امنیتی را چه نهادی باید پیگیری کند؟

به نظر می رسد رییس مجلس تمایل زیادی دارد که ماموریت وزارت خارجه را تغییر دهد این تمایل از سوی دیگر نمایندگان اصولگرا نیز پیشتر مطرح شده بود.

تاکید بر ماموریت مالی- سیاسی به جای ماموریت سیاسی- امنیتی می تواند تغییرات زیادی در وزارت خارجه ایجاد کند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1543

به "پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام و ماموریت وزارت خارجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام و ماموریت وزارت خارجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید