نوذر شفیعی: وابستگی اروپا به آمریکا مانع حمایت جوزپ بورل از برجام است

به گزارش بوستان گفتگو، یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: وابستگی ساختاری اروپا به آمریکا در تمامی زمینه ها به ویژه در حوزه امنیت و اقتصاد عامل بازدارنده کوشش های جوزپ بورل در حمایت و حفظ برجام است.

نوذر شفیعی: وابستگی اروپا به آمریکا مانع حمایت جوزپ بورل از برجام است

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

نوذر شفیعی در گفـت وگو با بوستان گفتگو با اشاره به سفر جوزپ بورل گفت: به نظر، رییس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا شخصیتی منطقی و معقول دارد و بسیاری پیش بینی کردند که به برجام و تعامل با ایران رویکرد مثبت دارد. اعضای اتحادیه اروپا برای او احترام و اهمیت قایل هستند و او قادر است در دیدگاه آنها نسبت به مسایل ایران تغییر ایجاد کند و حتی گفته می گردد که تمدید زمان فعال کردن مکانیسم ماشه بخشی از کوشش های او بوده است.

وی درباره رابطه تاثیر و نفوذ اقدامات و رویکرد جوزپ بورل بر سیاست و رویکرد اروپا در مقابل فشارهای آمریکا به ایران گفت: به طور ساختاری اروپا به آمریکا وابسته است و به لحاظ مالی، فرهنگی ـ تمدنی و امنیتی این وابستگی وجود دارد از این رو این محدودیت ساختاری، یک عامل بازدارنده بر فعالیت بورل است.

این کارشناس مسایل بین الملل با تاکید بر این که اتحادیه اروپا یک بازیگر تاثیرگذار در صحنه بین الملل است نه لزوما معین نماینده اظهار کرد: بعد از این مدت روشن شده است که اروپا توان مقابله با آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران ندارد. آنها ابتدا اعلام کردند که از برجام و ماندن ایران در آن حمایت و حفاظت می نمایند اما بعد گفتند که با وجود خروج آمریکا از برجام اروپا به تعهداتش ادامه می دهد و خلاء آمریکا را پر می نماید اما دیدیم که این امر محقق نشد و حتی اینستکس که یک ظرف توخالی بود را نتوانستند راه اندازی نمایند. بعد از آن نیز گفتند که ایران و آمریکا خودشان بنشینند و مسایل شان را حل نمایند، از این رو معتقدم روی اروپا نمی گردد حساب باز کرد که بتواند در فرایند فعلی تغییری ایجاد کند.

شفیعی اعلام کرد: اروپا در نهایت از ایران می خواهد که رفتارش را در واکنش به خروج آمریکا و اجرا نشدن تعهدات برجامی آنها تغییر دهد و برنامه عملی و مشخصی برای حل بحران به وجود آمده در فرایند اجرای برجام ندارد و رفت و آمد مقامات اروپایی به ایران و رایزنی های آنها در گوشه و کنار جهان تا وقتی به نتیجه ملموسی منجر نگردد صرفا شو تبلیغاتی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 823

به "نوذر شفیعی: وابستگی اروپا به آمریکا مانع حمایت جوزپ بورل از برجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوذر شفیعی: وابستگی اروپا به آمریکا مانع حمایت جوزپ بورل از برجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید