مشاوران، حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپ ها، مزیت رقابتی و ایده خاص کلید جذب سرمایه گذار

به گزارش بوستان گفتگو، عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان ایران گفت: استارتاپ ها علاوه بر اینکه برای جذب سرمایه گذار، به مزیت رقابتی و ایده های ناب نیازمندند به تشکل های تخصصی برای ارائه مشاوره، شناسایی ظرفیت های بازار و ارتباط با شبکه ای از فعالان آن حوزه تخصصی نیز نیاز دارند.

مشاوران، حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپ ها، مزیت رقابتی و ایده خاص کلید جذب سرمایه گذار

به گزارش بوستان گفتگو، علی مسعودی اظهار کرد: گروه های استارتاپی جوانانی پر از ایده و بسیار فعال هستند که نمی دانند دقیقا از کجا آغاز نمایند، بعد از مدتها کوشش و فعالیت به محصول یا خدمت می رسند؛ ولی با مشکلاتی مانند جذب سرمایه گذار و فروش محصول و جذب مخاطب روبرو می شوند.

وی به ذکر چند توصیه به استارتاپ ها پرداخت و گفت: یکی از چالش های مهم استارتاپ ها جذب سرمایه گذار است، سرمایه گذار به دنبال ایده خوب با پیشنهاد خوب است تا بتواند در چشم انداز خود برگشت سرمایه و سود را ببیند، در غیر این صورت هیچ انگیزه ای برای سرمایه گذاری وجود ندارد. استارتاپ هم باید یکسری مزیت های رقابتی به نسبت دیگر ایده ها داشته باشند. در نهایت آنچه اهمیت پیدا می نماید، خاص بودن ایده است. این عوامل موجب عرضه درست محصول به بازار و جذب سرمایه گذار می گردد. سرمایه گذار ابتدا به تیم و سپس مزیت رقابتی توجه می نماید تا طی آن تصمیم به سرمایه گذاری بگیرد.

مسعودی با بیان این که اصلا لزومی ندارد استارتاپ ها از ابتدا سرمایه گذار داشته باشند، به تشریح دلایل خود پرداخت و گفت: استارتاپی که از همان ابتدا با وام و تسهیلات کارش را آغاز کند، اگر نتواند بازاریابی درستی داشته باشد، قادر به فروش نخواهد بود و به سرمایه گذار، بانک یا صندوق بدهکار می گردد و به سوی شکست حرکت می نماید.

وی اضافه کرد: بهتر است هر کسی کار خودش را انجام دهد. سرمایه گذارها به طور معمول تیم بازاریاب و تیم های اجرایی دارند و اصول بازار را می دانند. سرمایه گذار شریک می گردد و استارتاپ به عنوان ایده پرداز قرار می گیرد. این مدل با به کار دریافت تجربه سرمایه گذاران شانس موفقیت را برای استارتاپ بیشتر می نماید.

عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان به نقش مشاوره ها اشاره نمود واضافه کرد: مشاور معتمد هم می تواند در فرایند موفقیت استارتاپ ها موثر باشد، ولی هیچ وقت نمی توان انتظار اقدام عملیاتی از مشاور داشت، چون وظیفه ای هم ندارد. استارتاپ ها به یک مجموعه با تجربه که مسیرهایی را طی نموده که برای یک کسب و کار نوپا تازگی دارد، نیازمندند.

وی ادامه داد: این مدل مشارکتی بهترین مدل حمایتی از شرکت های دانش بنیان است؛ هم سرمایه گذار به سود و نفع می رسد و هم استارتاپ می تواند بر پایه ایده خود و با اتکا به تجربه، مشاوره و توان سرمایه گذار به آینده و موفقیت کسب و کار نوپایش امید داشته باشد.

مشاوره به استارتاپ ها را به دولت نسپاریم

مسعودی، نقش مشاوران را حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپ ها دانست و گفت: تشکل هایی مانند مجمع تشکل های دانش بنیان چنین رسالتی دارند. ماموریت مشاوره به استارتاپ ها را حتی نباید به دولت سپرد؛ این وظیفه ای است که تنها بخش خصوصی از عهده آن بر می آید. مجمع تشکل های دانش بنیان یا مراکز نوآوری اتاق بازرگانی یکی از وظایف تعریف شده شان برقراری این دست ارتباطات است؛ ایده خوب با طرح اجرایی مطلوب را به سرمایه گذار مناسب برسانند، ضمن اینکه زمینه شناخت بازار، ظرفیت های بالقوه و بالفعل را به صورت مشاوره در اختیار استارتاپ ها و دانش بنیان ها قرار دهند.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی در بخش کلان و در موضوعات تخصصی تر، این نقش بر عهده تشکل های بالا دستی مثل مجمع و فدراسیون ها و سپس تشکل های خرد است.

بر اساس اعلام روابط عمومی مجمع تشکل های دانش بنیان، به گفته دبیرکل اتحادیه سراسری، البته در حال حاضر هم این تعاملات با مشارکت تشکل ها رخ می دهد، هرچند هنوز ساختار مدونی برای آن ایجاد نشده است، ولی برای مثال در اتحادیه سراسری نمونه های زیادی داریم که شرکت ها در استارتاپ ها سرمایه گذاری می نمایند و اتحادیه در جریان جزئیات فرایند همکاری قرار گرفته است و حتی مشاوران حقوقی اتحادیه به طرفین برای عقد بهترین قرارداد مشاوره می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 768

به "مشاوران، حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپ ها، مزیت رقابتی و ایده خاص کلید جذب سرمایه گذار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاوران، حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپ ها، مزیت رقابتی و ایده خاص کلید جذب سرمایه گذار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید