لزوم نگاه جدید به معادن برای جایگزینی درآمدهای نفتی

به گزارش بوستان گفتگو، تهران (پانا) - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد بخش معدن و صنایع معدنی برای جایگزینی درآمدهای نفتی، تاکید کرد: برای تحقق کامل این مهم نیازمند نگاه و رویکرد جدید به این بخش هستیم.

لزوم نگاه جدید به معادن برای جایگزینی درآمدهای نفتی

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، سعید زرندی در آیین تودیع و معارفه سرپرست جدید معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه افزود: موانع ایجاد شده در صادرات نفت، سبب گرایش همه کشور به سمت صادرات غیرنفتی و به طور خاص به سمت معدن و صنایع معدنی شده است.

وی افزود: معدن، صنایع معدنی و پتروشیمی کشور در ایام تحریم فعالیت های بسیار خوبی انجام داده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت شرح داد: می توان به بخش معدن و صنایع معدنی برای جایگزینی نفت اتکا کرد و اگر این بخش بخواهد این نقش را ایفا کند، باید 10 برابر شرایط کنونی رشد کرده و 70 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.

وی با بیان این که برای رسیدن به این نگاه مترقی در مورد معادن در کشور باید نگاه جدیدی به این بخش ایجاد شود، تاکید کرد: در فضای موجود، به این هدف نخواهیم رسید و باید این نگاه و رویکرد را تغییر دهیم.

رصد قوانین دیگر کشورها در حوزه های اکتشاف و بهره برداری

زرندی خواستار آن شد که معاونت معدنی وزارتخانه، قوانین کشورهای دیگر را یک بار دیگر مرور و کشورهایی که در حوزه های اکتشاف و بهره برداری فعالیت کرده اند را به طور دائم رصد کند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت با تاکید بر لزوم نقش آفرینی سازمان های توسعه ای وزارتخانه در صنایع معدنی ایران، گفت: این سازمان ها باید با بحث تغییر ساختاری که وزیر صنعت هم به آن تاکید دارد، حرکت کنند.

وی با اشاره به ابتکار خوب وزیر صنعت در راه اندازی شورای هماهنگی، بیان داشت: چهار شورای صنعت، معدن، بازرگانی داخلی و تجارت خارجی با شخص وزیر جلساتی را برگزار می کنند که در آنجا مباحث مورد بررسی دقیق قرار می گیرند و با یک نگاه جدید و خط مشی گذاری مشارکتی با همکاری بخش خصوصی برای این بخش برنامه ریزی می شود.

حمایت از بازار سرمایه

زرندی گفت: در دوره جدید مدیریت معاونت معدنی، موضوع استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و هلدینگ های معدنی باید ادامه یابد و این نقدینگی سرگردان را پشت حوزه معادن بیاوریم.

وی افزود: جهت گیری کلی وزارتخانه حمایت از بازار سرمایه و تقویت عرضه در این بازار است و نگاه کلی ما این است که از بازار سرمایه تا آن جا که مقدور است حمایت کنیم و این ظرفیت فراوان را پشت حوزه تولید کشور بیاوریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1545

به "لزوم نگاه جدید به معادن برای جایگزینی درآمدهای نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم نگاه جدید به معادن برای جایگزینی درآمدهای نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید