عبدالله عبدالله: انتخابات آلوده به تقلب را نمی پذیرم

به گزارش بوستان گفتگو، رئیس اجرایی دولت افغانستان خواهان متوقف ساختن روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور شده و تاکید نمود، نتایج انتخاباتی که به تقلب آلوده شده را نخواهد پذیرفت.

عبدالله عبدالله: انتخابات آلوده به تقلب را نمی پذیرم

به نوشته خبرگزاری فرانسه، این گفته عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و موضعش درباره بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری 28 سپتامبر این کشور، به بی اطمینانی درباره آینده سیاسی افغانستان هر چه بیشتر دامن می زند.

انتخابات ریاست جمهوری اخیر افغانستان علاوه بر آن که شاهد حضور به شدت پایین رای دهندگان بود، در عین حال همچنان عامل اختلاف میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان است.

رئیس اجرایی دولت افغانستان در جریان یک تجمع حامیانش در شهر کابل گفت: این روند بازشماری آرا باید متوقف گردد. ما کوشش می کنیم فرآیند انتخابات را از دست متقلبان نجات دهیم.

او در ادامه توضیح داد: ما انتخابات آلوده به تقلب را نخواهیم پذیرفت. نتایج انتخابات باید بر مبنای آرای پاک مردم ما باشد.

رئیس اجرایی دولت افغانستان که پیش از این در دو انتخابات ریاست جمهوری قبلی برای این سمت نامزد شده و شکست خورده است، مکرراً اعتبار صدها هزار رای مربوط به انتخابات را زیر سوال برده است.

انتخابات ریاست جمهوری سپتامبر گذشته در افغانستان قرار بود با توجه به وارد ساختن دستگاه های بیومتریک برای فرآیند رای گیری پاکترین انتخابات در تاریخ افغانستان باشد چرا که با این دستگاه ها دیگر کسی نمی توانست بیشتر از یک بار رای بدهد.

با این حال چیزی حدود یک میلیون رای مربوط به این انتخابات به علت بی نظمی ها مخدوش دانسته شده اند و این منجر به این شد که انتخابات اخیر، رکورد جدیدی در زمینه حضور پایین رای دهندگان در انتخابات ثبت کند. طبق آمارهای اعلام شده حدود 1.8 میلیون رای از مجموع 9.6 میلیون رای دهنده ثبت شده در افغانستان برای این انتخابات معتبر دانسته شده است.

عبدالله عبدالله خاطر نشان کرد: مسائل مربوط به حدود 300 هزار عدد از این آرای اتخاذ شده با تکنولوژی پیشرفته، همچنین پابرجا هستند و مسائل متعدد دیگری وجود داشته از جمله یک سری تصاویر تعبیه شده در برگ های رای از کارت شناسایی های جعلی برداشته شده اند و این کارت ها به رای دهندگان واقعی تعلق نداشته اند.

وی همچنین گفت، ناظران انتخاباتی وابسته به وی روند بازشماری آرای انتخابات را تحریم خواهند کرد و این حرکت وی می تواند به مسائل ادعا شده در فرآیند انتخابات هر چه بیشتر دامن بزند.

وضعیت به وجود آمده در افغانستان این نگرانی را ایجاد نموده که این کشور در حال حرکت به سمت تکرار دوباره بحران بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 است. در آن انتخابات هم اشرف غنی و عبدالله عبدالله رقابتی نزدیک و همراه با خشم و نارضایتی داشتند و در پی آن انتخابات هم اتهام وقوع تقلب مطرح شد اما در نهایت آمریکا مداخله نموده و سیستم اشتراک قدرت را بین این دو نامزد رقیب در قالب یک دولت وحدت ملی پیشنهاد کرد.

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری سپتامبر افغانستان قرار بود 19 اکتبر(27 مهر) اعلام گردد اما دو بار به تاخیر افتاد. روز پنجشنبه آینده (23 آبان) به عنوان تاریخ جدید انتشار نتایج انتخابات معین شده است. اما باز هم مقامات برآورد نموده اند این تاریخ مجددا ممکن است به عقب بیفتد.،ایسنا

بیشتر بخوانید،انفجار در شهرهای افغانستان، چاشنی انتخابات ریاست جمهوری

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 606

به "عبدالله عبدالله: انتخابات آلوده به تقلب را نمی پذیرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله عبدالله: انتخابات آلوده به تقلب را نمی پذیرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید