صالحی امیری: بازنشسته های فدراسیون فوتبال باید استعفا دهند، تاج می تواند بماند

رییس کمیته ملی المپیک معتقد است که باید اخلاق و معرفت امثال پرویز دهداری در جامعه رواج یابد.

صالحی امیری: بازنشسته های فدراسیون فوتبال باید استعفا دهند، تاج می تواند بماند

به گزارش خبرنگاران، رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در مراسم بزرگداشت پرویز دهداری، اظهار کرد: آن چیزی که امروز ورزش ایران بیش از هر زمان دیگری به آن احتیاج دارد، بازگشت به حوزه پهلوانی است، یعنی معرفت، اخلاق، فضیلت و انسان دوستی باید در اولویت باشد. من فکر می کنم هویت ورزش ایران در تبار تاریخی اش از ویژگی های پهلوانی نشات گرفته است و ما امروز اگر دچار چالش هایی در ورزش هستیم، به خاطر این است که از آن کانون فضیلت فاصله گرفته ایم.

او اضافه نمود: بزرگداشت مرحوم دهداری در حقیقت بزرگ داشت فضیلت و معرفت و اخلاق در جامعه است. آن چه ما در مورد این مرد بزرگ مطالعه نموده ایم، متوجه شدیم که ایشان همه زندگی اش را وقف فوتبال و ورزش نموده بود و به دنبال منابع مالی و نان نبود، بلکه به دنبال ایجاد یک هویت در فوتبال ایران بود. سرمایه های اجتماعی، فرهنگی و نمادین سه سرمایه اصلی هستند که جامعه امروز ورزش بیش از هر زمانی به آن احتیاج دارد و ما می توانیم امثال دهداری ها را در جامعه امروز داشته باشیم. حیف که ما از پوریای ولی و دهداری ها فاصله گرفته ایم. امروز بسیاری از مردمان این سرزمین نمی دانند که تختی در چند رویداد چه مدالی را کسب نموده اما نام تختی را هر کسی که می شنود از معرفت و اخلاق و گذشت صحبت می نماید. این باید در جامعه ما گسترش یابد و فوتبال ما باید فوتبال پاکی باشد و فوتبالیست ما باید در شهر خود و جامعه خود نماد اخلاق و معرفت و فضیلت باشد.

وی اضافه نمود: در گذشته اگر از مردمی که پنج، شش ماه به حج سفر می کردند، می پرسیدند که خانواده شان را به چه کسی خواهند سپرد، می گفتند به یک پهلوان تا از نوامیس ما دفاع کند؛ یعنی یک قهرمان و پهلوان با داشتن آن ویژگی های معرفتی می تواند نماد یک ملت باشد. امیدوارم نسل جدید ما در فوتبال و ورزش از بزرگان بیاموزند و این مسیرها را دنبال نمایند.

صالحی امیری ادامه داد: فوتبال ما از جامعه جدا نیست. اگر در جامعه ما تخریب و انگ زنی و این گونه رفتارها وجود داشته باشد، قطعا در ورزش هم رسوخ خواهد نمود. اگر امروز در حوزه اقتصادی تقلب و فساد را می بینید متاسفانه این موضوع در حوزه های دیگر هم رسوخ خواهد نمود. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که اعضای جامعه به هم پیوسته هستند. نمی توانیم یک بخش از جامعه را انتزاعی ببینیم و مابقی جامعه را نادیده بگیریم. مسائل جامعه ما امروز در ورزش رسوخ نموده و همه باید یک مسیر را دنبال کنیم. آن هم کانون اصلی معرفت و فضیلت است. باید باور کنیم ایران و اسلام عزیز و منافع ملی ما مقدم بر منافع فردی است.

رییس کمیته ملی المپیک در ادامه درباره مساله بازنشستگی برخی از مدیران ورزشی و این که چرا از قانون تبعیت نمی نمایند گفت : هیچ کس، هیچ فرد و هیچ نهادی در کشور فراتر از قانون نیست. همه باید به اجرای قانون ملزم باشند. از جمله در ورزش هم باید این اتفاق رخ دهد. ما 14 فدراسیون داریم که تا امروز 11 رییس فدراسیون استعفا داده اند و سرپرستان آن فدراسیون ها نیز معین شده است. دو فدراسیون در حال پیگیری استفاده از قانون جامع ایثارگران هستند. ماده 60 قانون جامعه ایثارگران به هر ایرانی این حق را می دهد که در صورتی که قبل از موعد بازنشستگی، بازنشست شده باشد یک بار دیگر به خدمت عودت گردد این حق قانونی است و هر کسی می تواند از آن استفاده کند. در حال حاضر درباره این موضوع، دو مورد داریم که کاراته و والیبال است که پیگیر این مساله هستم و تا 15 آذر هم مهلت دارند. اگر توانستند، از این قانون بهره می برند وگرنه قطعا به قانون وفادار خواهند بود و استعفا می دهند.

او درباره فدراسیون فوتبال هم گفت : با فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان تدبیری اندیشیده ایم و نقشه راهی را معین کردیم. آن نقشه راه هم این است که آقای تاج به دلیل داشتن ظرفیت قانونی ماده 60 یعنی سابقه ایثارگری که دارند، می توانند به عنوان رییس فدراسیون فوتبال باقی بمانند اما باید بلافاصله مجمع تشکیل گردد و در مجمع، همه اعضای هیات رییسه بازنشسته مستعفی گردند و بر اساس اساسنامه، فدراسیون کار قانونی خودش را دنبال کند.

صالحی امیری تاکید نمود: ما یک استراتژی در فوتبال معین نموده ایم که با همکاری وزیر محترم ورزش و جوانان آن استراتژی مبتنی بر این است که اجرای بدون کم و کاست قانون در فوتبال با کمترین هزینه برای فوتبال کشور رقم بخورد. این استراتژی معنادار است، یعنی ما نقشه راهی را معین نموده ایم که در این نقشه راه، رییس فدراسیون فوتبال می ماند و همه کسانی که در هیات رییسه هستند و مشمول قانون بازنشستگان می شوند، با اولین مجمع استعفا می دهند و نهایتا مسیر قانونی در فوتبال دنبال خواهد شد. با صراحت می گویم هیچ فدراسیون و هیچ فردی در جامعه ورزش از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مصوب مجلس شورای اسلامی مستثنی نیست.

او درباره این که برخی از روسای فدراسیون ها پس از استعفا به عنوان عضو هیات رییسه فعالیت می نمایند هم گفت : درباره این تابع تفسیر مجلس شورای اسلامی هستیم. آن چیزی که مجلس شورای اسلامی در خصوص هیات رییسه تفسیر کند همان را اجرا خواهیم کرد تا این لحظه مجلس شورای اسلامی این گونه تفسیر نموده که هیات رییسه شغل است و مجمعی که تشکیل خواهد شد اعضای بازنشستگان نمی توانند مجددا کاندید شوند. این تفسیر مجلس شورای اسلامی است. ممکن است نهادهای دیگر، تفسیر دیگری داشته باشند اما ما تابع تفسیر قانونی مجلس شورای اسلامی هستیم.

رییس کمیته ملی المپیک، درباره قانون ایثارگران هم، توضیح داد: این قانون هم محصول سالیان کار در مجلس شورای اسلامی است که مصوب شده است و این قانون در حال حاضر به قوت خود باقی است. هر ایثارگری در ایران که بخواهد می تواند از ظرفیت ماده 60 که قانون جامعه ایثارگران برای ادامه خدمت استفاده کند.

او در خاتمه و در پاسخ به این سوال که اگر اعضای هیات رییسه نخواهند استعفا دهند چه اتفاقی رخ می دهد، گفت : بعدا باید در مورد این موضوع صحبت کنیم، الان زمان آن نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صالحی امیری: بازنشسته های فدراسیون فوتبال باید استعفا دهند، تاج می تواند بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی امیری: بازنشسته های فدراسیون فوتبال باید استعفا دهند، تاج می تواند بماند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید