سوال از رییس جمهور قابل ارجاع به قوه قضاییه نیست

به گزارش بوستان گفتگو، رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: موضوع هیچ کدام از سوالات از رییس جمهور نقض یا استنکاف از قانون نبود لذا قابل ارجاع نیست.

سوال از رییس جمهور قابل ارجاع به قوه قضاییه نیست

به گزارش بوستان گفتگو، علی لاریجانی در پاسخ به تذکر سلیمی نماینده محلات درباره تعیین تکلیف موضوع ارجاع سوال از رییس جمهور به قوه قضاییه در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: این موضوع روشن است طبق ماده 213 اگر اکثریت نمایندگان از پاسخ به سوالی قانع نشدند و موضوع سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون باشد به قوه قضاییه ارجاع می گردد، اما موضوع هیچ کدام از سوالات نقض قانون و یا استنکاف نبود. البته برخی از آقایان در لابه لای صحبت هایشان اشاراتی داشتند، اما موضوع سوال نقض و یا استنکاف از قانون نبود اگر می خواستیم این کار صورت گیرد باید حداقل یک سوال تان ناظر به این بود که این سوال نقض گردیده و یا استنکاف اجرا شده است تا براساس آن سوال ارجاع گردد وگرنه قابل ارجاع نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر این که وضعیت سوال تعیین است، به اعتراض برخی از نمایندگان واکنش نشان داد و گفت: با این همهمه ها من نمی توانم پاسخ دهم. بنده به تذکر آقای سلیمی پاسخ می دهم. این طور که همهمه می گردد نمی توان جواب داد. شما باید می گفتید موضوع سوالتان استنکاف از قوانین است تا کسی که می خواهد پاسخ دهد وضعیت برایش روشن باشد؛ به هرحال موضوع را در هیات رییسه بحث می کنیم شما سوال کردید نظر بنده فی البداهه این است؛ به هرحال استدلال تان را به هیات رییسه بدهید تا رسیدگی گردد.

علیرضا سلیمی با استناد به ماده 213 آیین نامه در تذکری گفت: طبق این ماده اگر اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رییس جمهور قانع نگردیده باشند و موضوع سوال نقض یا استنکاف از قانون باشد سوال باید به قوه قضاییه ارجاع گردد. حرف ما این است چه کسی باید این موضوع را تشخیص دهد چون آیین نامه در این باره مسکوت است و افکار عمومی هم منتظرند.

وی اضافه نمود: هر کسی برای خودش مصاحبه می نماید و فضای از هم گسیخته ای ایجاد گردیده هر کسی برداشت خود را دارد. دستور دهید که مساله هرچه سریع تر سامان پیدا کند.

نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی همچنین در تذکر دیگری اظهار کرد: متاسفانه مرکز آمار و بانک مرکزی آمارهایی می دهد که دیگر ما به آنها اعتماد نداریم. دستور دهید مرکز پژوهش ها آمارها را به ما بدهد.

وی در سرانجام گفت: شما به کمیسیون امنیت دستور دادید که اسامی دوتابعیتی ها را به ما بدهند بنده شخصا چند بار مراجعه کردم بار آخر آقای فلاحت پیشه به صورت کتبی به من گفت که فقط باید این موضوع در مجلس شورای اسلامی رویت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 26

به "سوال از رییس جمهور قابل ارجاع به قوه قضاییه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوال از رییس جمهور قابل ارجاع به قوه قضاییه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید