سایه شوم کرونا بر سر همایش های بین المللی ، رویداد هفته آگاهی مغز به آینده حواله شد

به گزارش بوستان گفتگو، اینروز ها بیشتر کشور های دنیا درگیر ویروسی ناشناخته به نام کرونا هستند و نگرانی از همه گیر شدن این بیماری موجب شده تا بسیاری از رویداد های بین المللی به آینده موکول گردد.

سایه شوم کرونا بر سر همایش های بین المللی ، رویداد هفته آگاهی مغز به آینده حواله شد

گروه فناوری بوستان گفتگو؛ حمیده آقاجانی - با گسترش فضای مجازی و دسترسی به رسانه اطلاع رسانی ها هم افزایش پیدا کرد. بار ها از رسانه ها یا اقوام و آشنایان نام بیماری هایی همچون ام اس، اسکیزوفرنی، افسردگی، آلزایمر یا پارکینسون را شنیده ایم، بیماری هایی که بر مغز و توانایی آن در کنترل بدن تأثیر می گذارد البته بعضی از آن ها حالا به لطف پزشکی قابل کنترل است، اما به هر شرایط در زندگی مبتلایان تاثیر منفی خواهد داشت.

مغز مرکز فرماندهی بدن نامیده می گردد، به همین منظور هم دانشمندان و محققان قرن هاست به دنبال شناخت ابعاد پیچیده مغز و معرفی و آگاهی بخش آن به مردم عادی هستند. این محققین کوشش می نمایند در کنار مطالعات خود، مردم آگاهی بیشتری نسبت به توانایی مغز داشته و به بهداشت و سلامت آن توجه نمایند؛ آن ها معتقدند افراد با افزایش توانایی های مغز، با راه های پیشگیری از کاهش توان جسمی و ذهنی مغز نیز آشنا خواهند شد.

همین حس اطلاع رسانی و آموزش موجب شد تا مغز کمپینی جهانی برای ارتقای علاقمندی عمومی به تحقیقات علوم اعصاب توسط اتحادیه پژوهش های مغز دانا (DANA) و اتحادیه اروپایی دانا ایجاد شده و هفته آگاهی مغز به صورت سالیانه از 1996 تا به امروز برگزار گردد.

سازمان پژوهشی دانا یک سازمان خصوصی متشکل از بیش از 400 عصب شناس برجسته جهان و از جمله 16 برنده جایزه نوبل است که با شعار دروازه ورود به اطلاعات معتبر درباره مغز، تحقیقات مرتبط با مغز را به وسیله یاری های اقتصادی، انتشار مطالب و برنامه های آموزشی پشتیبانی می نماید؛ همچنین؛ اهداف و اولویت های کنونی این سازمان با تاکید بر حوزه نوروساینس در دو زمینه تصویر برداری مغزی و تحقیقات بالینی علوم اعصاب طبقه بندی می گردد.

ایران نیز با دارا بودن متخصصان طراز اول در حوزه پزشکی و تحقیقاتی به این جمع علمی پیوست و از سال 1394 به همت ستاد توسعه علوم و فناوری های علوم شناختی معاونت علمی در اسفند ماه هفته آگاهی مغز را همزمان با کشور های دیگر در کشور برگزار می نماید. برنامه هفته آگاهی از مغز در ایران در سه بخش مخاطبین عام، دانش آموزی و دانشجویی و با هدف آگاهی از مغز، شناخت توانمندی ها و کارکرد ها و بهبود عملکرد آن تدوین شده است.

این هفته بین المللی است و در کشورمان نیز تا کنون چهار دوره آن نیمه دوم اسفندماه با حمایت های ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برگزار شده است. سال جاری نیز قرار بود به رسم سال های گذشته این رویداد در همین روز ها برگزار گردد، اما شیوع ویروس کرونا برگزاری این رویداد را مانند بسیاری از برنامه های دیگر به تعویق انداخت.

هفته آگاهی مغز به آخر فروردین ماه حواله شد

محمد تقی جغتایی، مشاور ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در امر آموزش با تاکید بر اینکه جلوگیری از شیوع ویروس بیماری کرونا و تامین سلامت علاقه مندان و شرکت نمایندگان در مراسم های متنوع هفته آگاهی از مغز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار می نماید: به همین دلیل برگزار مراسم پنجمین سال هفته آگاهی از مغز در سطح کشور به اواخر فروردین ماه سال آینده موکول شده و همزمان با هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی برگزار خواهد شد.

مشاورعالی ستاد توسعه علوم شناختی تصریح می نماید: هفته آگاهی از مغز با هدف ارتقای دانش و افزایش سطح آگاهی عموم مردم از ساختار و عملکرد های مغز برگزار و کوشش می گردد با استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکانات، سطح دانش و اطلاعات از توانایی های مغز و نیز راه های جلوگیری از کاهش توانایی های مغز در بین اقشار مختلف مردم در جامعه افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در هفته آگاهی از مغز با حمایت و برنامه ریزی های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، فعالیت های متنوعی در حوزه مغز و آگاهی از عملکرد و ساختار های این بخش حیاتی بدن انسان و توانمندسازی آن در سطح جامعه به اجرا در خواهد آمد، میگوید: در هفته آگاهی از مغز همچنین سعی بر آن است تا با ارایه آموزش ها و پرداختن به طرح های تحقیقاتی، زمینه شناسایی بیماری ها و اختلالات درحوزه های مغز بویژه در دو حیطه کودک و بزرگسال به منظور پیشگیری و درمان این بیماری ها هرچه بیشتر فراهم گردد و با اجرای برنامه های گوناگون آموزشی و علمی نسبت به ارتقای بهداشت و توانمند سازی مغز و نیز راه های جلوگیری از کاهش توانایی مغز اطلاع رسانی صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 946

به "سایه شوم کرونا بر سر همایش های بین المللی ، رویداد هفته آگاهی مغز به آینده حواله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه شوم کرونا بر سر همایش های بین المللی ، رویداد هفته آگاهی مغز به آینده حواله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید