زمان واریز یارانه معیشتی جدید معین شد

به گزارش بوستان گفتگو، زمان واریز یارانه جدید اعلام شد. پرداخت یارانه 120 هزارتومانی با همان یارانه کالایی امروز در مجلس نهایی شد.یارانه جدید از مهرماه پرداخت می شود.

زمان واریز یارانه معیشتی جدید معین شد

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: واریز یارانه 120 هزارتومانی مهرماه 99 از پایان همین ماه آغاز شد و یارانه کالایی مبلغی بین 60 تا 120 هزارتومان خواهد داشت. در ادامه جزئیات بیشتر از زمان واریز یارانه 120 هزار تومانی، جزئیات یارانه 120 هزار تومانی، مبلغ یارانه مهرماه 99 و شرط واریز یارانه 120 هزارتومانی را برایتان تشریح کردیم.

محمدباقر قالیباف اظهار کرد: مجلس در طرح کالابرگ الکترونیکی دولت را مکلف می کند تا از افرادی که توان تامین کالاهای اساسی ندارند حمایت کند.

مبلغ یارانه کالاییاو در ادامه اضافه نمود: در صورت تصویب نهایی این طرح، 60 میلیون ایرانی برای تامین کالاهای اساسی خود ماهانه 60 تا 120 هزار تومان به صورت کالابرگ الکترونیکی دریافت می کنند

طرح پرداخت یارانه 120 هزارتومانی با همان یارانه کالایی امروز در مجلس نهایی شد. در طرح یارانه کالایی که امروز به تصویب رسید قرار است ماهانه 120 هزارتومان به هر ایرانی واجدالشرایط یارانه پرداخت شود. البته یارانه 120 هزارتومانی به حساب سرپرست خانوار می شود. البته گروه دیگر یارانه 60 هزارتومانی می گیرند. یارانه جدید مقدی نیست و در کارت خانوار اعتبار آن شارژ می شود و افراد باید برای خرید برنج، گوشت و سایر کالاهای اساسی از آن استفاده کنند.

کلیات طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس تصویب شد. طرحی که بر اساس آن بنا شده است 60 میلیون نفر ایرانی ماهانه 60 هزار تومان دیگر به عنوان یارانه دریافت کنند البته این یارانه به صورت نقدی به افراد پرداخت نمی شود و شهروندان ایرانی با این یارانه فقط می توانند کالاهای اساسی مانند برنج، گوشت، تخم مرغ، شکر، روغن و … را از فروشگاه های زنجیره ای خریداری کنند.

کنندگان مجلس درباره جزییات این طرح شرح داده اند که 20 میلیون نفر از مشمولان یارانه جدید دو برابر بقیه، یعنی نفری 120 هزار تومان دریافت می کنند که این افراد، شهروندان زیر پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی هستند.

40 میلیون نفر دیگر که شامل کارگران، کارمندان و بازنشسته ها می شوند، نفری 60 هزار تومان دریافت می کنند. نکته دیگری که درباره یارانه جدید لازم است بدانید، این است که سقف پرداخت یارانه جدید به هر خانواده برای پنج نفر و حداکثر تا 600 هزار تومان است.

این یعنی اینکه خانواده های با جمعیت بیشتر از پنج نفر نمی توانند یارانه بیشتری بگیرند و سقف 600 هزار تومان هم برای خانواده های زیر پوشش نهادهای حمایتی است. همچنین به گفته این کنندگان، قرار است که یارانه جدید از ماه مهر پرداخت شود و دولت باید برای پرداخت یارانه جدید در نیمه دوم سال، 30 هزار میلیارد تومان از بودجه سال 99 را کنار بگذارد.

با یارانه جدید چقدر غذا می شود خرید؟اما یارانه جدید چقدر مواد غذایی نصیب خانواده های ایرانی می کند؟ قیمت مواد غذایی در بازار ایران جهش قابل توجهی را تجربه کرده است. این روزها قیمت یک کیسه 10 کیلوگرمی برنج هندی در بازار ایران به 200 تا 208 هزار تومان رسیده و قیمت یک کیلوگرم برنج نیم دانه در فروشگاه های اینترنتی از 22 تا 30 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

قیمت یک کیلوگرم گوشت گوساله در بازار تهران حداقل بین 70 تا 80 هزار تومان، قیمت هرکیلوگرم مرغ بین 16 تا 18 هزار تومان و قیمت یک شانه تخم مرغ بین 38 تا 40 هزار تومان است.

به این تریتب اگر یک خانواده 4 نفره 240 هزار تومان یارانه مواد غذایی دریافت کند، با این یارانه فقط می تواند سه کیلوگرم گوشت گوساله در ماه یا یک کیسه برنج هندی یا شش شانه تخم مرغ خریداری کند.

طرح تأمین کالاهای اساسی قطعا بر روی تثبیت قیمت ها اثر دارد

وی اضافه نمود: طرح تأمین کالاهای اساسی با توجه به گرانی و کمبود کالا یک حرکت ارزشمند است و قطعا بر روی تثبیت قیمت ها اثر دارد، اما قطعا برای کاهش قیمت ها باید شیوه های دیگری را دنبال کرد.

شهبازی شرح داد: افرادی که تحت پوشش سازمان های حمایتی هستند به هر نفر 120 هزار تومان و یک خانوار 5 نفره 600 هزار تومان یارانه کالایی دریافت می کنند و می توانند حداقل کالاهای زندگی را تأمین کنند.

کننده مردم نهاوند در پاسخ به این پرسش که آیا خانواری که بیش از 5 نفر جمعیت دارند یارانه کالای بیشتری دریافت می کنند یا خیر، گفت: ما متوسط را در نظر گرفته ایم. خانوار 6 الی 7 نفر استثناء است. مجلس قانونی را تصویب کرده و دولت باید اجرا کند.

وی با بیان این که یارانه کالایی به 20 میلیون نفری که تحت سازمان های حمایتی هستند کامل و به 40 میلیون نفر باقیمانده با 50 درصد تخفیف اختصاص داده می شود.

سقف یارانه کالایی خانوار پنج نفره و 600 هزار تومان است

غلامحسین کرمی دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز گفت: دولت به زودی فروشگاه هایی که تامین کالاهای اساسی مردم بر عهده دارد را مشخص و اعلام می کند مردم می توانند از این فروشگاهها فقط با اعتبار که به کارت های آن ها داده می شود، کالا تهیه کنند.

وی شرح داد که سقف یارانه کالایی خانوار پنج نفره و 600 هزار تومان است.

منبع: پندارآنلاین

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1340

به "زمان واریز یارانه معیشتی جدید معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان واریز یارانه معیشتی جدید معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید