جهشِ فراری ویروس کرونای هندی؛ هنوزنگران کننده نیست

به گزارش بوستان گفتگو، جهش فراری می تواند حتی برای کسانی که علیه کرونا واکسینه شده یا یک بار مبتلا شده و بعد بهبود یافته اند خطرناک باشد. این افراد همچنین در برابر سرایت این نوع ویروس کمتر از انواع دیگر مقاوم هستند.

جهشِ فراری ویروس کرونای هندی؛ هنوزنگران کننده نیست

تفاوت گونه هندی ویروس کرونا با سایر انواع تا کنون شناخته شده این ویروس در این است که دو گونه جهشی را با هم در خود دارد. این گونه ویروسی سریع تر و راحت تر شیوع می یابد و بیماری آن نیز طولانی تر و سخت تر است.

گونه هندی ویروس کرونا که با نام علمی B.1.617 شناخته می شود تا کنون دو نوع تغییر ژنتیکی در پروتئین سطح ویروس داشته است: E484Q و L452R. جهش اول E484Q مدتی است که شناخته شده و در گونه های بریتانیایی، آفریقای جنوبی و برزیلی ویروس کرونا نیز وجود داشت. جهش دوم L452R نیز در ویروس کالیفرنیایی دیده شده بود.

در ویروس هندی، اما هردوی این جهش ها برای اولین بار با هم روی داده اند و به همین دلیل در گزارش های علمی از آن با عنوان جهش دوگانه یاد می شود.

اما این بدین معنی نیست که این نوع ویروس کرونا قطعا دوبرابر انواع قبلی خطرناک و مسری است. این موضوع همچنان در دست بررسی است و هنوز اطلاعات دقیقی برای اینکه بتوان با قاطعیت آن را تایید کرد به دست نیامده است.

جهش دوگانه به تنهایی دلیل شرایط اسف بار به وجود آمده در شبه قاره هند نیست، اما قطعا یکی از دلایل آن است. تا کنون بیش از 17 میلیون ابتلا به ویروس کرونا در میان جمعیت یک میلیارد و 300 میلیونی هند ثبت شده است. هند پس از آمریکا دومین کشوری است که بیشترین میزان ابتلا به ویروس سارس-کوو2 را داشته است. به این آمار البته باید میزان ابتلای پنهان را نیز اضافه نمود.

تا کنون 200 هزار نفر در هند بر اثر ویروس کرونا یا در ارتباط با آن جان شان را از دست داده اند.

بالاترین رقم ابتلای روزانه به این ویروس در سراسر کشور پهناور هند 332 هزار مورد بوده است که می تواند سیستم درمانی و پزشکی این کشور را از کار بیندازد. تا کنون سیستم پزشکی این کشور با تمام توان با کرونا مقابله نمی کرد و مقررات تعطیلی و قرنطینه نیز خیلی زود کمتر شده یا برداشته شدند. حتی برپایی تجمعات و مراسم بزرگ نیز مجاز بود.

وقتی یک گونه از ویروس راهی برای فرار از سیستم ایمنی بدن ما پیدا می کند، دانشمندان آن را جهش فراری می نامند. به گفته موسسه روبرت کخ آلمان، این نوع جهش به طور اصولی به کاهش خنثی سازی توسط پادتن ها یا سلول های T منجر می شود. اما معین کننده این است که تاثیرات این کاهش تا چه اندازه قوی است.

جهش فراری می تواند حتی برای کسانی که علیه کرونا واکسینه شده یا یک بار مبتلا شده و بعد بهبود یافته اند خطرناک باشد. این افراد همچنین در برابر سرایت این نوع ویروس کمتر از انواع دیگر مقاوم هستند. اما اینکه افراد واکسینه شده هم می توانند این نوع را به دیگران سرایت دهند یا نه هنوز معین نیست.

بر اساس تحقیقی که در بریتانیا اجرا شده، تزریق واکسن کرونا خطر ابتلای به کووید 19 را تا دوسوم کاهش می دهد. همچنین اگر فردی پس از تزریق واکسن باز هم مبتلا شود امکان اینکه بیماری اش سخت و خطرناک باشد نیز دوسوم کمتر از کسی است که واکسن نزده است.

به همین دلیل نیز حدس زده می شود که این بیماران کمتر از کسانی که واکسن نزده اند می توانند ویروس را انتقال دهند. با توجه به اوضاع اسف باری که هم اکنون در هند حاکم است، سازمان جهانی بهداشت گونه هندی ویروس کرونا B.1.617 را به عنوان گونه نگران کننده (Variant of Concern) رده بندی کرده است.

دلیل این طبقه بندی این است که این نوع ویروس بسیار راحت تر شیوع می یابد؛ طول بیماری در این گونه طولانی تر و سخت تر است؛ این نوع ویروس سیستم ایمنی را ضعیف می کند و نیز تاثیر واکسن های تولید شده بر این گونه ویروسی کمتر است.

با این حال از آنجا که تحقیقات اجرا شده درباره جهش دوگانه بسیار محدود است، این امکان وجود دارد که سازمان جهانی بهداشت پس از انجام پژوهش های بیشتر در این زمینه نوع طبقه بندی اش را تغییر دهد.

ریچارد نِهِر، رییس گروه تحقیقات تکامل ویروس ها و باکتری ها در مرکز بیولوژی دانشگاه بازل سوییس می گوید به دلیل کم بودن کنترل ها نمی توان به یک نتیجه قابل اطمینان دست یافت. او می گوید به طور کلی اطلاعات زیادی درباره گونه های جهش یافته ویروس در دست نیست و به همین دلیل او معتقد نیست که ویروس هندی نیازمند توجه بیشتری از انواع دیگر ویروس کرونا باشد.

کریستیان دروستن، رییس بخش ویروس شناسی مرکز شاریته برلین نیز در ماه مارس گفت، دلیلی برای نگرانی درباره ویروس جهش یافته هندی وجود ندارد. به گفته او برای آنکه بتوان با کمترین تلاش بر بیشترین جهش های فراری غلبه کرد، کافی است که یک تغییر جزیی در واکسن هایی که تولید شده اند ایجاد کرد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1719

به "جهشِ فراری ویروس کرونای هندی؛ هنوزنگران کننده نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهشِ فراری ویروس کرونای هندی؛ هنوزنگران کننده نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید