جزئیات اعطای کارت اعتباری سهام عدالت

به گزارش بوستان گفتگو، به گزارش خبرنگاران، آخرین اخبار از آمادگی شرکت سپرده گذاری مرکزی برای ارائه سرویس های لازم به بانک ها برای اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت حکایت دارد و بانک ها می توانند بر مبنای ارزش روز دارایی افراد برای اعطای اعتبار اقدام کنند. کارت اعتباری سهام عدالت بر مبنای ارتباط بین بازار پول و بازار سرمایه طراحی شده و فرد یا وثیقه گذار می تواند از طریق درگاه الکترونیک بانک ها درخواست خود را ارسال کند و پس از آن سرویس ها و تبادلات اطلاعاتی بین شرکت سپرده گذاری مرکزی و بانک ها برقرار می شود.

جزئیات اعطای کارت اعتباری سهام عدالت

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

جزئیات اعطای اعتبار از سوی بانک ها

بر این اساس، برخی از بانک ها طرح را در قالب اعطای کارت اعتباری دیده اند و برخی از بانک ها در صدد این هستند که یکی از حساب های مشتری را شارژ نمایند و سهامدار بتواند از تسهیلات مربوطه در بانک ها برخوردار شود. در واقع هر بانکی متناسب با سطح پوشش ریسک درصدی از دارایی خود را در قالب اعتبار ارائه می دهد. برخی بانک ها 60 درصد ارزش روز دارایی فرد و برخی تا صددرصد هم برای اعطای تسهیلات پیش بینی کرده اند که مکانیسم آن بستگی به بانک عامل دارد.

در نهایت درخواست فرد به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می شود. این درخواست ها به صورت تجمعی بوده و بحث توثیق مکانیزه اتفاق می افتد و بعد از آن شرکت به بانک اعلام می کند که سهام فرد توثیق شد و بانک می تواند به سهامدار اعتبار دهد.برخی از بانک ها در نظر دارند این مبلغ را در قالب شارژ کردن کارت عادی مشتریان، برخی کارت خرید و برخی از طریق روش های نوین پرداخت شارژ نمایند.این طرح به صورت ویژه برای مشمولانی است که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند.

در حال حاضر برای مستقیم ها چند بانک از جمله بانک ملی این کار را انجام می دهند، اما با توجه به اینکه غیرمستقیم ها حدود 30 میلیون هستند تعداد بانک بیشتری به این طرح می پیوندند.

مشمولان باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

به گزارش ایسنا، مشمول سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده است، باید سجامی باشد و بعد از احراز هویت در اپلیکیشن های مربوط به بانک های عامل و پس از اینکه شرکت سپرده گذاری سجامی بودن فرد را برای بانک تأیید کرد، می تواند دارایی خود را مشاهده کند و متوجه شود چقدر دارایی سهام عدالت دارد و متناسب با آن، فرم مربوطه را داخل سیستم بانک پر کند. فرآیند کاملاً به صورت الکترونیکی است و متقاضیان می توانند درخواست خود را از طریق اپلیکیشن های بانکی ارائه دهند.

در این راستا، شایعاتی مبنی بر اختصاص وام با 50 درصد از ارزش روز سهام عدالت با نرخ سود 18 درصد و دوره بازپرداخت سه ساله برای سهامداران روش غیر مستقیم سهام عدالت منتشر شده است که از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی تکذیب شد.به گزارش روابط عمومی سمات، برخی از سایت ها و کانال های مجازی در روزهای اخیر اخباری منتسب به معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی مبنی بر اختصاص وام با 50 درصد از ارزش روز سهام عدالت با نرخ سود 18 درصد و دوره بازپرداخت سه ساله برای سهامداران روش غیرمستقیم سهام عدالت منتشر کرده اند که این اخبار غیر واقعی است.

براساس این گزارش، شرکت سپرده گذاری مرکزی از امروز آماده ارائه سرویس های لازم به بانک ها برای اعطای کارت های اعتباری به سهامداران سهام عدالت است و بانک ها می توانند بر مبنای ارزش روز دارایی افراد برای اعطای اعتبار بر اساس مکانیسم های اعتباری خود اقدام نمایند. همچنین نرخ سود و دوره بازپرداخت کارت های اعتباری سهام عدالت به سیاست های بانک های عامل بستگی داشته و هنوز بانک ها در این باره اعلام نظر رسمی نکرده اند.

جاماندگان سهام عدالت به گوش باشند

غلامرضا مرحبا، نماینده مردم آستارا در مجلس نیز معتقد است فرایند ثبت نام از جاماندگان سهام عدالت بلافاصله پس از رأی نمایندگان و تأیید شورای نگهبان آغاز خواهد شد تا آن دسته از جاماندگان سهام عدالت که در زمره 6دهک پایینی جامعه قرار دارند نیز از مزایای این طرح بهره مند شوند.کمیسیون اقتصادی مجلس از ماه ها قبل طرحی را برای ثبت نام از جاماندگان سهام عدالت در دستور کار قرار داد.

براساس این طرح، افراد و خانواده های 6دهک پایینی جامعه که شرایط دریافت این سهام را دارند اما در نوبت قبلی پیروز به ثبت نام نشده اند، امکان ثبت نام و دریافت سهام عدالت را پیدا می نمایند.

این مصوبه بعد از بررسی های فراوان در کمیسیون اقتصادی نهایی شد و برای تصمیم گیری راهی صحن شده و بزودی مشخص تکلیف خواهد شد.مرحبا با اشاره به دلایلی که در نهایت اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس را نسبت به طراحی و تدوین این طرح مجاب کرد، گفت: بر اساس آمارهای رسمی نهادهای نظارتی، بیش از 2میلیون و 300هزار نفر از مددجویان بهزیستی و افزون بر یک میلیون نفر از اعضای خانواده کمیته امداد، با وجود محرومیت های جدی در فهرست دریافت نمایندگان سهام عدالت قرار ندارند. این در حالی است که فلسفه وجودی ایجاد و توزیع این سهام، حمایت از اقشار محروم جامعه است. بر این اساس نمایندگان در قالب طرح ثبت نام دوباره از جاماندگان تلاش می نمایند تا جهت گیری کلی طرح را به سمت حمایت از اقشار آسیب پذیر بازگردانند.

ارزش روز سهام عدالت

شاخص بورس دیروز افت 5 هزار و 870 واحدی را تجربه کرد.در پایان معاملات دیروز بازار سرمایه، ارزش هر برگ سهام عدالت 532 هزار تومانی به 10 میلیون و 563 هزار تومان و سهام یک میلیون تومانی به 21 میلیون و 126 هزار تومان رسید.

منبع: ایران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1491

به "جزئیات اعطای کارت اعتباری سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اعطای کارت اعتباری سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید