جانشین پروری و تربیت مدیران جوان حلقه مفقوده در وزارت ورزش

به گزارش بوستان گفتگو، در وزارت ورزش و جوانان قرار است سند نظام مدیریتی نوین در حوزه جوانان برای سایر دستگاه های اجرایی تدوین گردد درحالی که این موضوع در وزارت خانه ورزش و جوانان چند سال متوالی مفقود مانده است.

جانشین پروری و تربیت مدیران جوان حلقه مفقوده در وزارت ورزش

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری بوستان گفتگو، پیش احتیاج یک جامعه توسعه یافته برخورداری از سازمانهای توسعه یافته است و سازمانهای توسعه یافته نیز قدرت و اقتدار واقعی خود را به واسطه وجود منابع انسانی متخصص به منزله سرمایه های استراتژیک بدست می آورند و اجرای نظام جانشین پروری در هر سازمانی باعث ایجاد تحول بنیادی در حوزه منابع انسانی می گردد.

این موضوع مستلزم وجود عوامل متعددی است که به عنوان زمینه ساز باید در سازمان ها و دستگاه های اجرایی وجود داشته و تقویت گردد. جانشین پروری، یک فرایند پویا و مستمر است نه یک هدف ایستا و در دنیای پر رقابت امروزی برای دست یابی به استعدادها، سازمان ها باید دیدگاهی فراتر از جایگزینی ساده نیروی کار داشته باشند. لذا شناسایی و بهره گیری از مدیران شایسته، یکی از اساسی ترین چالش های پیش روی ورزش کشور برای عبور از شرایط سخت فردا است.

روز دوشنبه (دو روز پیش) جلسه تدوین سند نظام مدیریتی حوزه جوانان با حضور محمد مهدی تندگویان، معاون امور جوانان، ژاله فرامرزیان معاون توسعه مدیریت و منابع و نماینده سازمان اداری استخدامی برگزار گردید. در این جلسه اصلاحات پیش نویس نظام مدیریتی نوین حوزه جوانان براساس توضیح وظایف قانونی و ماموریت ها و ساختار موجود و با هماهنگی کامل سازمان اداری و استخدامی انجام شد. تدوین چنین پیش نویسی بدون شک راهگشای نظام مدیرتی نوین در حوزه جوانان خواهد بود اما نکته قابل توجه این است که در وزارت ورزش و جوانان چه اقداماتی قابل توجه و مهمی در راستای استفاده از افراد متخصص و جوان انجام شده است که حال بتواند برای سایر دستگاه های اجرایی نسخه یی ارائه کند.

از این رو با توجه به نقش این وزارتخانه در حوزه جوانان و به عنوان دستگاه متولی امور جوانان ابهامات و سئوالات زیادی در این خصوص به وجود آمده است که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می گردد.

معاونت توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان که به عنوان متولی بحث توسعه نیروی انسانی در وزارت ورزش است، آیا تا به امروز برنامه مدون و اقداماتی در مورد چانشین پروری به اجرا در آورده است؟چه برنامه و اقداماتی در مورد نظام مدیریتی جوانان در ستاد و استانها به مرحله اجرا در آمده است؟ آیا این وزارتخانه توانسته است در ستاد و استانها از ظرفیت جوانان استفاده کند؟

وزارت ورزش چه برنامه مدونی در راستای بهره گیری از نیروی متخصص جوان و تحصیل نموده در وزارتخانه به اجرا در آورده است؟ و چقدر در استفاده از جوانان در امور مدیریتی استفاده نموده است ؟ آیا وزیر محترم به میانگین سنی معاونین خود توجه نموده است؟ آیا این وزارتخانه اقدامات قانونی را در مورد ایجاد بانک و سامانه مدیران خود را عملیاتی نموده است؟

آیا مصوبه شورای عالی اداری در مورد تربیت مدیران آینده به مرحله اجرا درآمده است و از نفرات معرفی شده در وزارت ورزش استفاده شده است؟! و بسیاری از سوالات دیگر که چرا مسئوالان این وزارتخانه در سال پایانی دولت تدبیر و امید، به این فکر افتادند که نظام مدیریتی نوین در حوزه جوانان تدوین نمایند ؟

این در حالی است که این وزارتخانه بسیاری از تکالیف قانونی خود را در این حوزه به خوبی انجام نداده و تا به امروز شاخص های اختصاصی انتصاب مدیران خود را به اجرا در نیاورده است. با توجه به اینکه طی امسال و سالهای آینده بخش مهمی از مدیران و کارکنان این دستگاه بازنشسته می شوند هیچ برنامه ایی برای تربیت مدیران و جانشین پروری به اجرا در نیاورده است که قطعا آسیب جدی به این دستگاه طی سالهای آینده به آن وارد خواهد شد.

شاید بهتر باشد این وزارتخانه به جای تدوین نظام مدیریتی جوانان دستگاه های اجرایی فکری به حال خود نموده و فعالیت های انجام شده در این وزارت خانه را مجدد آنالیز کند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1140

به "جانشین پروری و تربیت مدیران جوان حلقه مفقوده در وزارت ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانشین پروری و تربیت مدیران جوان حلقه مفقوده در وزارت ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید