تحریم عربستان برای میزبانی جلسات جامعه مدنی گروه 20

به گزارش بوستان گفتگو، به گزارش خبرنگاران، سازمان عفو بین الملل و سازمان شفافیت بین المللی و سازمان سیویکوس روز دوشنبه در بیانیه مشترک، تصمیم خود برای تحریم جلسات جامعه مدنی جهانی به میزبانی عربستان را اعلام کردند.

تحریم عربستان برای میزبانی جلسات جامعه مدنی گروه 20

این سازمان ها در بیانیه مشترک خود عنوان کردند که جلسات یاد شده کوششی طنز آمیز توسط میزبان جدید گروه 20 (G20) برای پوشاندن پرونده سیاه عربستان در زمینه حقوق بشر است.

کارگروه جامعه مدنی گروه 20 (G20) از روز یکشنبه نشست مقدماتی خود را برای آماده سازی جهت جلسات شروع کرد و به مدت سه روز ادامه می یابد.

سازمان های یاد شده در بیانیه خود نشست های ریاض را مسخره و دروغین ارزیابی و اعلام کردند: ما نمی توانیم در فرآیندی شرکت کنیم که دولت آن کشور آزادی بیان را محدود و فعالیت برای حقوق زنان و اقلیت ها را جرم می شناسد و منتقدان را شکنجه و اعدام می نماید.

این سازمان های حقوق بشری اضافه نمودند: عربستان سعودی مسئول قتل جمال خاشقجی خبرنگار، منتقد و دوستدار صلح است و پس از گذشت بیش از یکسال از قتل او در اکتبر سال 2018 تا به امروز عدالت در این قضیه تحقق نیافته و هیچکس جوابگوی قتل وی نیست.

این بیانیه اضافه نمود: فعالان برجسته حقوق زنان در عربستان هنوز در پشت زندان هستند و به دلیل دفاع از حقوق زنان محاکمه می شوند.

سازمان های بین المللی یاد شده افزودند: همچنین ده ها نفر از افراد دیگر از جمله مدافعان حقوق بشر به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز خود در عربستان سعودی برای مدت های طولانی به زندان محکوم شده اند و یا به طور خودسرانه بدون توجیه اتهام یک سال تا شش ماه با انجام شکنجه های منظم و سایر بدرفتاری ها در بازداشت بسر می برند.

به گزارش العالم، پیشتر سازمان عفو بین الملل از کوشش عربستان برای سرمایه گذاری در کمپین های بین المللی و کسب میزبانی مسابقات مهم ورزشی برای تغییر چهره خود در افکار عمومی دنیا اطلاع داد و تاکید نمود که شرایط حقوق بشر در عربستان سعودی همچنان بد است.

عربستان سعودی به عنوان میزبان سران گروه 20 در سال 2020 مشخص شده است.

گروه 20 با حضور کشورهای قدرتمند اقتصادی، 85 درصد اقتصاد دنیا را در اختیار دارد. این گروه شامل، آمریکا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا (فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا و …)، چین، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین، کانادا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مکزیک است.

نشست سران گروه 20 هر سال به منظور فرصتی برای دیپلماسی سطح بالا عمل می نماید بسیاری از کشورها ترتیبی داده اند تا رهبرانشان در حاشیه این نشست گفت و گوهای رو در رویی داشته باشند. این نشست ها از سال 2008 یعنی زمانی که این رهبران برای بحث در باره واکنش به بحران اقتصادی دنیای یک جلسه اضطراری تشکیل دادند، تا کنون هر ساله برگزار شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 989

به "تحریم عربستان برای میزبانی جلسات جامعه مدنی گروه 20" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم عربستان برای میزبانی جلسات جامعه مدنی گروه 20"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید