بعیدی نژاد: بپذیریم که روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد

به گزارش بوستان گفتگو، سفیر ایران در لندن بیان کرد: این بحث که آیا بهترین سیاست نظام باید قرنطینه کامل یا محدود باشد، بحثهای بسیار حساس و پیچیده ای است که به کف کوچه و خیابان تعلق ندارد و باید اجازه دهیم توسط مسئولان اتخاذ گردد.

بعیدی نژاد: بپذیریم که روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد

به گزارش گروه سیاست خارجی بوستان گفتگو، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن امشب (سه شنبه) در صفحه تلگرامش در مطلبی تحت عنوان بپذیریم که روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد، نوشت: سؤال روز رهبران سیاسی و مدیران ارشد بهداشتی کشورهای مختلف جهان این است که موثرترین روش مقابله با شیوع ویروس کرونا چیست؟ و سوال اینجاست که این ویروس چند ماه قرار است مهمان ناخوانده کشورها باشد: یک ماه، دو ماه ، سه ماه یا بیشتر؟ سوال این است که با در نظر دریافت کوتاه بودن و یا طولانی بودن زمان ماندگاری ویروس، کدام اقدامات محدود نماینده و تا چه مدتی باید در کشور اعمال شوند؟ و سؤال این است که چه روشی می توان به کار بست که ضمن تاثیرگذاری جدی، جلوی شیوع بیماری را بگیرد و همزمان تا جایی که ممکن است زندگی مردم را هم کاملا مختل نکند، چرا که روشهای خیلی محدود نماینده در دراز مدت قابلیت تداوم ندارد.

در حال حاضر الگوهای متفاوتی در مقابله با شیوع ویروس وجود دارند که متخصصان بهداشتی جهان بر اساس تجربه، هر یک را آنالیز کرده و سعی می نمایند خود بهترین تصمیم را برای کشور خود اتخاذ نمایند. آنچه روشن است اینکه کشورهای مختلف در جهان، روشهای مقابله با ویروس کرونا را بر اساس ویژگیهای هر شهر، منطقه و یا کشور خود و با در نظردریافت عوامل متعدد مشخص می نمایند. مشخص این روشها توسط مدیران عالی و متخصصان کشور در جلسات کارشناسی صورت می گیرد که در مورد آنها صدها ساعت و یا بیشتر وقت صرف می گردد. طبیعی است که روشها مرتب اصلاح و تکمیل می گردد و باید هم بگردد. اینجاست که باید پذیرفت شیوه و قاعده ای جهانشمول از قبل تعریف شده برای مقابله با این ویروس مشخص نشده است، الان در کشورهای مختلف در جهان نیز شیوه های مختلفی برای مقابله صورت می گیرد.

از مدیریت وزارت امور خارجه تشکر می کنیم که نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را موظف کرده است که تجربیات کشورها را جمع آوری کرده و برای آنالیز توسط مسئولان مرتبط کشور به تهران ارسال نمایند.

امروزه الگوی چین طبعا از قویترین الگوهای مقابله است. این الگو بر اساس مقابله تهاجمی و همه جانبه مبتنی بر اعمال قرنطینه کامل است که بر شهر ووهان اعمال شده است به طوری که تمامی رفت و آمدها در شهر ممنوع شد.

در برابر، الگوهای دیگری هم وجود دارند. الگوی کره جنوبی و یا الگویی که عمده کشورهای اروپایی و آمریکا اتخاذ کرده اند.

دیروز نخست وزیر انگلیس صریحا بیان کرد که ما به روشهای خیلی محدود نماینده و تهاجمی مانند قرنطینه و تعطیل کردن تمامی فعالیتهای جمعی آنطور که در ایتالیا اعمال می گردد اعتقادی نداریم، چنانچه به گفته وی ایتالیا با اعمال شدیدترین اقدامات هم نتوانسته است تعداد مبتلایان را کاهش دهد.

در حال حاضر در سطح لندن و دیگر شهرهای انگلیس، آثار و شواهدی از کنترلهای ویژه وجود ندارد، چه برسد که بخواهند شهرها را قرنطینه نمایند. پرواز هواپیماها به انگلیس حتی از چین، کره جنوبی، ایتالیا و ایران به عنوان کشورهای دارای تعداد بیشتر مبتلا، ادامه دارد و قطع نشده اند و عزیمت توریستها به سرعت سابق ادامه دارد. فعالیتهای مردمی و شهری هم به جریان سابق خود ادامه داشته، متروها و اتوبوسها پرجمعیت در حرکتند و مدارس و دانشگاهها هم تعطیل نشده اند. هر چند این سیاست کاملا ممکن است با توجه به سرعت شیوع ویروس تغییر کند، اما مهم این است که ادامه و یا تغییر این برنامه هاو سیاستها همه بستگی به تصمیم مسئولان این کشور با توجه به تحولات عینی شرایط خواهد داشت. نخست وزیر انگلیس بیان کرده است که سیاستهای جدید بر اساس شرایط در صحنه اتخاذ خواهد شد و تا وقتی احتیاج نباشد، برنامه های محدود نماینده اعمال نمی شو . وی تاکید نمود که سیاست دولت انگلیس بر ایجاد تاخیر در اوج گیری شیوع بیماری تا تابستان راسخ است تا نظام درمانی این کشور بتواند خدمات لازم را به مردم ارائه کند. اعمال محدودیتهای زودتر از زمان مناسب آن، مردم را در دراز مدت خسته خواهد نمود.

آنچه در این شرایط برای همه کشورها مهم است، تصمیم گیری یکپارچه مسئولان در اتخاذ بهترین سیاست ممکن با توجه به شرایط و محدودیتهای خود است. ایران در شرایط حساسی به سر می برد و مسئولان ما هم به دنبال اتخاذ بهترین و موثرترین سیاست مقابله هستند. اطلاعات جدید نشان می دهد که برنامه مقابله هم برای دو یا سه هفته نیست. مشخص سیاست کشور از اهمیتی راهبردی در سطح ملی برخوردار است.

این بحث که آیا بهترین سیاست نظام باید قرنطینه کامل یا محدود باشد، بحثهای بسیار حساس و پیچیده ای است که به کف کوچه و خیابان تعلق ندارد و باید اجازه دهیم توسط مسئولان اتخاذ گردد تا ابعاد مختلف آن در نشستهای کارشناسی مورد آنالیز قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 940

به "بعیدی نژاد: بپذیریم که روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعیدی نژاد: بپذیریم که روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید