آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می نماید؟

به گزارش بوستان گفتگو، این روزها به خاطر شیوع کرونا ویروس و اپیدمی کرونا کووید 19 بحث تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از ابتلا به علائم و نشانه های بیماری کرونا حسابی داغ است. هنوز داروی قطعی برای درمان کرونا وجود ندارد و تا ساخته شدن واکسن کرونا حداقل یک سال زمان پیش روی ماست پس بهترین کار این است که جز برای موارد ضروری، در خانه بمانیم، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم و سیستم ایمنی بدن را با خوردن غذاهای مفید و مقوی و ورزش کردن تقویت کنیم. این روزها زیاد می شنویم که یکی از مفیدترین مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا خوردن منابع غذایی پروبیوتیک است. اما منابع غذایی پروبیوتیک و ماست پروبیوتیک چه تاثیری روی سیستم ایمنی بدن در برابر انواع ویروس و باکتری های مضر می گذارند و این اثرگذاری اصلا از نظر علمی ثابت شده است یا خیر؟ در مجله خبرنگاران این موضوع را آنالیز نموده ایم.

آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می نماید؟

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک در زبان لاتین به معنای برای زندگی است. در حال حاضر تعریف تعیینی برای پروبیوتیک وجود ندارد با این همه سازمان های مشهور بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی WHO و انجمن علمی پروبیوتیک و پربیوتیک ISAPP تعاریفی از پروبیوتیک ارائه داده اند.

براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی WHO:

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که وقتی به اندازه کافی مورد استفاده قرار بگیرند اثر سلامت بخشی برای فرد مصرف نماینده دارند.

براساس تعریف ISAPP پروبیوتیک ها باید:

*در هنگاه استفاده زنده باشند

*تحت ارزیابی کنترل شده قرار گرفته باشند تا اثر سلامت بخشی در مصرف نماینده به همراه مستندات ارائه نمایند.

*یک میکروب با ترکیبی از میکروب های تعیین است.

*برای کاربری در نظر گرفته شده ایمن باشد.

نقش پروبیوتیک بر سلامت بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن

روده انسان حاوی انواع بسیاری از باکتری ها (مفید، مضر و خنثی) است که باید توازن باکتری های روده در بدن انسان برقرار باشد. در غیر این صورت علاوه بر مختل شدن وظایف فلور روده، علائم کمبود پروبیوتیک مثل آکنه، آلرژی غذایی، خستگی مفرط، افسردگی، سردرد و … خودشان را در بدن نشان می دهند. البته گفتنی است که در بدن افراد سالم باکتری های مفید غالب هستند.

فلور روده شامل میکروارگانیسم هایی است که به طور طبیعی در مجاری گوارشی به صورت مسالمت آمیزی زندگی نموده و در سلامت انسان یا میزبان نقش دارند. باکتری ها بخش عمده فلور روده را به خود اختصاص داده اند به طوری که 35 تا 50 درصد روده عظیم از باکتری های تشکیل شده و چیزی حدود 300 الی 1000 گونه میکروارگانیسم مختلف در روده ها زیست می نمایند. مخمرها نیز بخش کوچکی از این فلور را به خود اختصاص داده اند.

LGG پراستنادترین پروبیوتیک از نظر اثربخشی روی سیستم ایمنی بدن

چگونه سیستم ایمنی بدن را در برابر باکتری و ویروس هایی مثل کرونا تقویت کنیم؟ سویه لاکتوباسیلوس رامنوسوس GG که با نام تجاری LGG شناخته می گردد پراستنادترین سویه پروبیوتیک شناخته شده در جهانست. به طوری که تا به امروز بیش از 1100 مطالعه علمی که بیش از 300 مقاله آن براساس مطالعه بالینی بر روی انسان بوده است براساس این سویه خاص موجود است.

LGG از سال 1990 میلادی به عنوان یک محصول ایمن و سلامت بخش در محصولات مختلفی مانند غذای کودک، محصولات تخمیری و مکمل های رژیمی در جهان مورد استفاده قرار گرفته است. اثربخشی اصلی LGG بر روی سیستم ایمنی بدن و تقویت آن در برابر باکتری ها و ویروس های مختلف مثل کرونا و بیماری هایی مثل آنفولانزا است.

بد نیست بدانید 70 درصد از سیستم ایمنی بدن شما در روده شما ساکن است. به همین دلیل مصرف منابع پروبیوتیک می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما در برابر باکتری ها و ویروس کرونا یاری کند. این میکروب های دوست به محافظت از بدن در برابر میکروب های ایجاد نماینده بیماری یاری می نمایند. آن ها همچنین موادی فراوری می نمایند که باعث حفظ سلامتی روده می گردد، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و از التهاب جلوگیری می نماید.

جالب است بدانید این روزها یکی از داروهای امیدوار نماینده برای درمان کرونا رسیژن است که حاوی نوعی اینترفرون است. بد نیست بدانید ماست پروبیوتیک حاوی نوعی اینترفرون به نام گامااینترفرون است. اینترفرون ها در واقع مواد پروتئینی هستند از سلول های ایمنی بدن علیه ویروس ها آزاد شده و ویروس ها را از بین می برند.

ماست پروبیوتیک اکتیمو؛ برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا

همان طور که گفتیم پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که به طور طبیعی در روده و همچنین در غذاهای تخمیر شده مانند ماست یافت می شوند. ماست پروبیوتیک اکتیمو حاوی باکتری های فعال پروبیوتیکی است LGG+PRO-B.

این ترکیب به تنظیم سیستم گوارشی و تقویت سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی یاری می نماید و این یعنی توانایی مقابله با انواع باکتری های مضر و ویروس های بیماری زا مثل کرونا ویروس.

اکتیمو محصول جدیدی از شرکت دومینو است که حاوی دو نوع باکتری فعال پروبیوتیکی به نام های LGG با اثربخشی بر سیستم ایمنی بدن به خصوص در بچه ها و PRO-B با اثربخشی بر سیستم گوارش به صورت کاملا طبیعی است.

در واقع اکتیمو تنها ماست فراوری شده پروبیوتیک در ایران است که حاوی باکتری فعال پروبیوتیکی LGG است که توسط شرکت دانمارکی معتبر کریس هانسن به طور انحصاری در اختیار دومینو قرار گرفته است. حضور LGG در کنار PRO-B در اکتیمو باعث به وجود آمدن محصول پروبیوتیک منحصر به فردی شده است که همزمان به طور طبیعی به تنظیم سیستم گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری و ویروس هایی مثل کرونا و سایر ویروس های سرماخوردگی یاری می نماید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1199

به "آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پروبیوتیک از نظر علمی سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید