شروع مرحله دوم کارآزمایی بالینی کووایران با 400-300 نفر، فراوری یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن در فروردین 1400

به گزارش بوستان گفتگو، الان باید مرحله دوم روی 400-300 نفر برای سنجش میزان تاثیرگذاری و اثربخشی واکسن کار گردد. درخواست آغاز و انجام مرحله دوم کارآزمایی بالینی داده شده است و به محض اینکه موافقت گردد این مرحله نیز آغاز می گردد.

شروع مرحله دوم کارآزمایی بالینی کووایران با 400-300 نفر، فراوری یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن در فروردین 1400

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از فرهیختگان، الان باید مرحله دوم روی 400-300 نفر برای سنجش میزان تاثیرگذاری و اثربخشی واکسن کار گردد. درخواست آغاز و انجام مرحله دوم کارآزمایی بالینی داده شده است و به محض اینکه موافقت گردد این مرحله نیز آغاز می گردد. در این مرحله، 100 نفر از کسانی که واکسن را دریافت می نمایند در سنین 50 سال به بالا تا 75 سال هستند و 300 مورد دیگر نیز در سنین 18 تا 50 سال خواهند بود.

در ارتباط با ماجرای آغاز مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت و تزریق این واکسن به بعضی پزشکان و متخصصان نام آشنا همچون مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و فراوری بیش از یک میلیون و نیم دوز از این واکسن در فروردین 1400، با مینو محرز گفت وگویی انجام دادیم.

آغاز مرحله دوم کارآزمایی بالینی کووایران با 400-300 نفر

او ضمن تشریح آخرین اتفاقات پیرامون واکسن کووایران که به همراه چند متخصص دیگر مسئولیت نظارت بر فرایند کارآزمایی آن را هم برعهده دارد،گفت: در مرحله اول کارآزمایی بالینی واکسن کووایران، غرض سنجش ایمنی و میزان عوارض تزریق واکسن به افراد و داوطلبان بود که به خوبی طی شد و کووایران واکسن ایمنی بود و عارضه ای نداشت. این مرحله گذشت و تعدادی که واکسن زدند و مدتی از واکسن آنها گذشت، پاسخ آنتی بادی شان خوب بود. منتها این کافی نیست و الان باید مرحله دوم روی 400-300 نفر برای سنجش میزان تاثیرگذاری و اثربخشی واکسن کار گردد. درخواست آغاز و انجام مرحله دوم کارآزمایی بالینی داده شده است و به محض اینکه موافقت گردد این مرحله نیز آغاز می گردد. در این مرحله، 100 نفر از کسانی که واکسن را دریافت می نمایند در سنین 50 سال به بالا تا 75 سال هستند و 300 مورد دیگر نیز در سنین 18 تا 50 سال خواهند بود.

اگر شرایط مساعد باشد، مراحل 2و3 کارآزمایی بالینی ادغام می گردد

محرز در پاسخ به اینکه گفته می گردد قرار است مراحل دوم و سوم کارآزمایی بالینی با هم ادغام گردد و این موضوع به چه صورت خواهد بود، گفت: بنا به احتیاجی که به واکسن وجود دارد و باید هرچه زودتر این واکسن فراوری گردد و مورد استفاده قرار گیرد، قدری که از مرحله دوم بگذرد می توان درخواست داد و بنا به احتیاجی که وجود دارد اگر موافقت نمایند و نتایج خوب باشد می توانیم مرحله دو و سه کارآزمایی بالینی را ادغام کنیم و مردم سریع تر به واکسن دسترسی پیدا نمایند چون در مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن روی چندین هزار نفر تزریق و آزمایش می گردد و نتایج حاصل از آن در استفاده یا عدم استفاده از واکسن اهمیت بالایی دارد. اگر این مراحل با هم ادغام شوند واکسن و نتایج حاصل از تزریق آن در افراد بیشتری قابل دسترس است و زودتر می توان به نتیجه نهایی رسید. به هرحال همان طور که گفتیم، الان درخواست واکسن در همه جای جهان زیاد و فراوری کم است. می خواهیم ما از این شرایط خارج شویم و خودمان بتوانیم احتیاجمان را رفع کنیم. البته این به معنی طی نکردن مراحل کارآزمایی و آزمایش های مختلف نیست، واکسن باید مراحل خود را دقیق طی کند ولی به دلیل احتیاج فراوان خیلی از جاهای جهان خیلی از واکسن هایی که در دسترس است مراحل انجام کارآزمایی بالینی را تسریع کردند و اجازه دادند مراحل 2 و 3 را با هم کار و ادغام نمایند.

محرز اولین دریافت نماینده کووایران در مرحله دوم کارآزمایی

گفته می گردد 20 اسفندماه مرحله دوم کارآزمایی بالینی آغاز و کووایران روی تعداد بیشتری از افراد تزریق خواهد شد و در این مرحله حتی چند نفر از پزشکان و متخصصان نیز خود از کاندیداهای دریافت واکسن کووایران هستند. محرز در این باره هم گفت: بله، اولین نفر خودم هستم. خیلی از پزشکان هم در بیمارستان ها منتظر هستند واکسن مرحله دوم را آغاز کند تا به جمع دریافت نمایندگان واکسن بپیوندند. ما هم مثل همه افراد دیگر، رضایت می دهیم و تحت تزریق قرار می گیریم. من و دو نفر از همکاران که کلینیکال ترایال را انجام می دهیم داوطلب تزریق واکسن در مرحله دوم هستیم و این واکسن در این مرحله روی ما هم تست خواهد شد.

فراوری یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن در فروردین 1400

هنوز مراحل کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا تمام نشده است و تازه در ابتدای راستا مرحله دوم قرار داریم، منتها اخباری وجود دارد که قرار است در فروردین ماه حدود یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن کووایران فراوری گردد. عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در ارتباط با این موضوع هم اظهار داشت: در مرحله سوم باید تعداد بیشتری واکسن تهیه گردد تا به تعداد بیشتری از افراد هم تزریق گردد. این میزان واکسن برای انجام مرحله دوم و سوم کارآزمایی بالینی است. در مرحله سوم اگر بخواهیم به چندین هزار نفر تزریق کنیم این تعداد کافی است و بعد تا زمانی که به فراوری انبوه برسد و در دسترس قرار گیرد و همه چیز خوب پیش برود، آن زمان بیش از این هم وسعت داده می گردد و این راه می افتد تا به فراوری انبوه برسد و در ماه چند میلیون دوز واکسن فراوری می گردد.

بیش از همه، چشم امید به واکسن کووایران برکت است

در انتها هم محرز در ارتباط با سایر واکسن های فراوری داخل، واکسن مشترک ایران و کوبا و مساله واردات واکسن و مشکلاتی که پیش روی کشورها ازجمله ایران برای وارد کردن واکسن کرونا وجود دارد، اظهار داشت: واکسن های فراوریشده دیگر هم کار خود را پیش می برند. هم رازی و هم واکسن پاستور معرفی شدند و آنها نیز کار می نمایند و واکسن پاستور با کوبا کار می نماید که مرحله سوم کارآزمایی اش را قرار است اینجا و در ایران هم انجام دهند. ایران سابقه همکاری با تکنولوژی کوبا را برای واکسن هپاتیت بی دارد. موسسه رازی هم واکسن خود را دارد و مراحل کارآزمایی بالینی را آغاز می نماید. ان شاءالله به زودی این واکسن ها در اختیار مردم قرار می گیرد. ولی به هر شکل واکسن برکت از بقیه واکسن های فراوریشده در کارآزمایی ها جلوتر است و امکان ساخت را بیشتر و بهتر از بقیه دارد و می توان با سرعت بیشتری به میزان دوزهای بالا آن را فراوری و توزیع و تزریق کرد. در ارتباط با واردات واکسن از کشورهای دیگر هم باید بگویم همه جای جهان درخواست واکسن بیشتر از فراوری آن است. کمپانی هایی که واکسن را می توانند فراوری نمایند و می توان از آنها واکسن خرید باید مردم کشور خود را نیز واکسینه نمایند. درنتیجه چون درخواست بالاتر از فراوری در جهانست این شرایطی که هم اکنون مشاهده می کنید و این کمبود ایجاد می گردد. کشورهایی که واکسن دارند خودشان می سازند و استفاده می نمایند، کشورهایی هم که فراوری ندارند، متقاضی هستند. ما امیدواریم به زودی واکسن ایران نیز به بازار بیاید و تا آن زمان مردم رعایت نمایند و واکسن ما به بازار بیاید و از واکسن خودمان تهیه کنیم چون از جاهای دیگر تهیه کردن واکسن بسیار سخت است. حتی ممکن است الان پول را واریز کنید ولی چند ماه دیگر این واکسن های خریداری شده به شما برسد، چون همان طور که گفتم کمبود واکسن در جهان وجود دارد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1608

به "شروع مرحله دوم کارآزمایی بالینی کووایران با 400-300 نفر، فراوری یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن در فروردین 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مرحله دوم کارآزمایی بالینی کووایران با 400-300 نفر، فراوری یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن در فروردین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید